Connect with us

Świat

Zaciekłe walki między Armenią a Azerbejdżanem w Górskim Karabachu. Turcja przyłącza się do konfliktu

Published

on

Według najnowszych raportów władz Górski Karabach Od poniedziałku kolejnych 28 jego żołnierzy zginęło w walkach z siłami zbrojnymi Azerbejdżanu, zwiększając obecną liczbę ofiar śmiertelnych do 59

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Armenii stwierdziło, że Turcja ma „bezpośrednią obecność lokalną”. Mówi się, że tureccy eksperci wojskowi „walczą ramię w ramię” po stronie Azerbejdżanu, gdzie używana jest również turecka broń, w tym drony i myśliwce. Azerbejdżan zaprzeczył tym zarzutom.

Ankara mówi o „najemnikach i terrorystach”

Władze tureckie poinformowały w poniedziałek, że Armenia musi zakończyć okupację Azerbejdżanu i odesłać „najemników i terrorystów”, których przywiozła z zagranicy, aby zapewnić stabilność w regionie Górskiego Karabachu. „Armenia musi natychmiast zaprzestać ataków, odesłać najemników i terrorystów przywiezionych z zagranicy i wycofać się z Azerbejdżanu” – powiedział minister obrony Turcji Hulusi Akar. Dodał, że konieczne jest zawieszenie broni i pokój.

Odezwał się zaraz po nim w Stambule Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoganktóry powiedział, że Armenia musi natychmiast wycofać się ze swoich okupowanych terytoriów w Azerbejdżanie i że nadszedł czas, aby zakończyć kryzys w Górskim Karabachu, kontrolowanej przez Armenię separatystycznej enklawie w Azerbejdżanie.

Turcja ogłosiła również, że pomoże Azerbejdżanowi w starciach wokół Górskiego Karabachu, gdzie sił armeńskich i azerbejdżańskich ścierają się brutalnie drugiego dnia.

Bojownicy z Syrii w Górskim Karabachu

Ambasador Armenii w Rosji, Wardan Toganyan, powiedział w poniedziałek, że Turcja wysłała około 4 tys. Bojownicy od północnej Syrii po Azerbejdżan w związku z walkami o Górski Karabach. Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu powiedziało, że „ludzie, którzy przybyli z Syrii i innych krajów Bliskiego Wschodu” walczą po stronie Armenii.

W poniedziałek parlament Armenii potępił – jak go nazywano – „kompleksowy atak militarny” na Azerbejdżan o Górskim Karabachu. Parlament podkreślił, że zaangażowanie Turcji w kryzys może zdestabilizować region. „Społeczność międzynarodowa powinna podjąć aktywne działania, aby zapobiec nie tylko agresji Azerbejdżanu, ale także ambicjom Turcji do podjęcia (…) konfliktu, który zdestabilizuje region” – powiedział przewodniczący parlamentu Ararat Mirzoyan.

READ  ZEA przesuną weekend na sobotę i niedzielę, począwszy od przyszłego roku

(mt)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.