Connect with us

Gospodarka

Yellen spotyka się z polskim premierem na początku podróży na spotkanie finansowe G7

Published

on

Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen zeznaje podczas przesłuchania Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych w sprawie rocznego raportu Rady Nadzoru Stabilności Finansowej na temat Capitol Hill w Waszyngtonie, 12 maja 2022 r. Graeme Jennings / Pool przez REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 13 maja (Reuters) – Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen ma w poniedziałek spotkać się z polskim premierem Mateuszem Morawieckim, aby omówić postęp rosyjskiej inwazji, w ramach tygodniowej podróży, która zabierze ją również do Brukseli i Ukraina wpływa na polską gospodarkę Spotkanie liderów finansowych G7 w Niemczech.

Podczas swojego pobytu w Warszawie Yellen „wyrazi swoją wdzięczność za hojność Polski w przyjmowaniu uchodźców” i omówi rosnące zagrożenie brakiem bezpieczeństwa żywnościowego oraz globalną umowę o minimalnym podatku, która zwiększy kluczowe dochody, powiedział Departament Skarbu USA w oświadczeniu.

Yellen spotka się także w poniedziałek z minister finansów Magdaleną Rzeczkowską i prezesem Narodowego Banku Polskiego Adamem Glapińskim oraz ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezińskim. Ministerstwo Finansów poinformowało na swoich posiedzeniach, że Yellen omówi wpływ rosyjskiej inwazji na polską gospodarkę, zwłaszcza inflację, a także na politykę fiskalną i łańcuchy dostaw.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Yellen odwiedzi również obiekty dla ukraińskich uchodźców, w tym World Central Kitchen, która zapewnia posiłki dla uchodźców, i zwróci uwagę na trwające wysiłki Departamentu Skarbu w celu rozwiązania problemów związanych z bezpieczeństwem żywnościowym wynikających z inwazji na Rosję oraz blokady ukraińskiego zboża i eksportu.

We wtorek Yellen spotka się w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i ambasadorem USA przy Unii Europejskiej Markiem Gitensteinem – poinformowało Ministerstwo Finansów.

„Spotkania te skupią się na konsekwencjach wojny Rosji z Ukrainą, w tym europejskim bezpieczeństwie energetycznym i rosyjskim imporcie energii, potrzebach pomocy gospodarczej Ukrainy i realizacji globalnego traktatu podatkowego” – powiedział minister finansów.

READ  Ożywienie pracy w Ameryce po kryzysie wygląda solidnie: Eco Week

Yellen wygłosi również uwagi na temat wpływu wojny na światowe perspektywy gospodarcze i przyszłość multilateralnych wydarzeń na Brukselskim Forum Ekonomicznym 2022.

Na spotkaniu ministrów finansów G7 i prezesów banków centralnych w Bonn w Niemczech Departament Skarbu powiedział, że Yellen będzie pracować nad przyspieszeniem globalnego ożywienia i omówić kroki mające na celu zwiększenie presji gospodarczej na Rosję, aby zakończyła inwazję.

G7 tworzą ściśle powiązane, dobrze prosperujące demokracje przemysłowe: Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Stany Zjednoczone.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Davida Lawdera Montaż autorstwa Chizu Nomiyamy i Willa Dunhama

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.