Connect with us

Gospodarka

Wzrost gospodarczy Polski w październiku utrzymuje się na wysokim poziomie – Pierwsze wiadomości

Published

on

Indeks menedżerów ds. zakupów w przemyśle (PMI) w Polsce nadal rósł w październiku, ale tempo wzrostu było znacznie wolniejsze niż latem, podał we wtorek IHS Markit.

Wskaźnik PMI dla przemysłu IHS Markit Polska wzrósł z 53,4 punktu we wrześniu do 53,8 w październiku, wskazując na przyspieszenie wzrostu, napisał IHS Markit w komunikacie.

Według ekspertów Markit, w październiku polska gospodarka produkcyjna nadal dynamicznie się rozwijała, chociaż trwające ograniczenia po stronie podażowej po raz kolejny spowolniły ekspansję.

„Wzrosła również presja cenowa, a firmy wskazały, że niedobór towarów i silny globalny popyt przyczyniły się do gwałtownej inflacji” – podał IHS Markit.

Zdaniem ekspertów Markit wolniejsze tempo ekspansji wynika z dwóch czynników, a mianowicie słabszego popytu eksportowego oraz problemów z podażą.

„Firmy poinformowały, że popyt z krajów sąsiadujących z Unią Europejską ogólnie spadł, co z kolei jest związane z drugim czynnikiem wpływającym na produkcję: trudnościami w łańcuchu dostaw” – powiedział IHS Markit.

W październiku odnotowano również niedobory siły roboczej, ponieważ firmy nie były w stanie zatrudnić dodatkowego personelu.

Firmy były przekonane, że produkcja będzie rosła w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a wyjście z pandemii powinno wspierać wzrost gospodarczy. Ale były też obawy, że trudności po stronie podaży i rosnące ceny ograniczą ekspansję.

Indeks PMI jest złożonym wskaźnikiem wydajności produkcji pochodzącym ze wskaźników napływających zamówień, produkcji, zatrudnienia, terminów dostaw dostawców i zapasów zakupowych.

READ  Zmiany wieku emerytalnego w Polsce. Emerytury za staż pracy zbliżają się do siebie [propozycje, zasady - 17.10.2020]
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.