Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wzrastają przejścia graniczne migrantów na granicy polsko-białoruskiej

Published

on

Wzrastają przejścia graniczne migrantów na granicy polsko-białoruskiej

Tallinn – Polska Służba Graniczna poinformowała w piątek o gwałtownym wzroście liczby migrantów z Bliskiego Wschodu próbujących nielegalnie przedostać się do Unii Europejskiej na granicy białorusko-polskiej.

W ciągu ostatnich 24 godzin funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali 117 migrantów z Syrii, Jemenu, Egiptu, Iraku, Kamerunu, Maroka i Sri Lanki, a 65 innych zatrzymano poprzedniego dnia. Białoruscy funkcjonariusze straży granicznej odmówili komentarza.

W zeszłym tygodniu polska Służba Graniczna opublikowała wideo z 26 października, które wydaje się przedstawiać białoruskich strażników granicznych w pobliżu granicy z Polską, prowadzących grupę migrantów i próbujących ukryć twarze przed kamerą. Mówi się, że białoruscy strażnicy graniczni pomagają migrantom w przekroczeniu granicy do Polski, przy czym większość migrantów najpierw podróżuje do Rosji, a następnie jedzie zorganizowanym transportem na Białoruś.

„Żołnierze białoruscy są aktywnie zaangażowani w organizację nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej i sprowadzania tam osób, które chcą nielegalnie wjechać do krajów europejskich” – poinformowała Polska Służba Graniczna.

Gwałtowny wzrost następuje rok po tym, jak tysiące migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, pojawiły się na Białorusi próbując przekroczyć granicę UE, wywołując kryzys, który pozostawił tysiące migrantów w tragicznych warunkach na obszarze przygranicznym.

W tym czasie zachodnie rządy oskarżały białoruskiego autorytarnego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę o wykorzystywanie migrantów jako pionków do destabilizacji 27-narodowego bloku w odwecie za nałożenie sankcji na jego rząd za brutalną wewnętrzną rozprawę z dysydentami. Białoruś zaprzeczyła temu zarzutowi.

Od tego czasu Polska zbudowała mur o wartości 330 milionów dolarów wzdłuż granicy z Białorusią, który został ukończony w czerwcu. W ostatnich miesiącach polscy strażnicy graniczni informowali, że dziesiątki migrantów zostało zatrzymanych po pokonaniu muru lub przekroczeniu tuneli pod nim. W niektóre dni liczba ta wzrosła do 130 lub więcej.

READ  Inovo pozyskuje 54 miliony euro dla wschodzących gwiazd technologicznych w Polsce

polscy żołnierze rozpoczęli Ułóż drut kolczasty W środę wzdłuż granicy Polski z rosyjską eksklawą Kaliningrad, po tym, jak rząd nakazał wybudować barierę, aby zapobiec kolejnemu kryzysowi migracyjnemu.

___

Śledź wszystkie historie AP na temat globalnej migracji na https://apnews.com/hub/migration.

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, transkrybowany ani redystrybuowany bez zezwolenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *