Connect with us

Świat

Wyobraź sobie, że pociski z Gazy wylądowałyby w Waszyngtonie, a nie w Izraelu

Published

on

Rzecznik IDF gen. Bryg. Hidai Zilberman skierował krytykę działań wojskowych w Gazie w niedzielę, w szczególności zamachu bombowego Budynek z biurami prasowymi w sobotę.

„Chcę zobaczyć, co by się stało, gdyby rakieta została wystrzelona w Waszyngtonie. Strzelają salwami do cywilów ”- powiedział Zilberman, zapytany o strajk w budynku, w którym mieściły się biura Associated Press i Al Jazeera w Gazie. „Jesteśmy w trakcie operacji. Jeśli Hamas i PIJ uważają, że mogą się ukryć za mediami, nie mogą się ukryć za swoimi budynkami. “

IDF podało, że w budynku znajdują się biura wywiadu wojskowego Hamasu, a także inne biura Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. IDF odrzuciła prośby o ujawnienie dowodów, na podstawie których ustalono, że Hamas wykorzystuje budynek biurowy do działań terrorystycznych.

W międzyczasie izraelskie siły powietrzne uderzyły w dom przywódcy Hamasu Yahya Sinwara i jego brata w niedzielę, kiedy palestyńskie grupy terrorystyczne w Strefie Gazy wystrzeliły rakietowe zapory w środkowy Izrael w sobotę wieczorem.

W niedzielę 26 mieszkańców Gazy zginęło w wyniku strajków IDF w Gazie, łącznie 174 od początku eskalacji w zeszłym tygodniu. Wystrzelono około 2900 pocisków ze Strefy Gazy do Izraela od początku operacji nazywanej przez wojsko „Strażnikami Murów”, z których około 450 wpadło do enklawy. Żelazna kopuła przechwyciła około 1150 pocisków.

Domy Sinwara i jego brata Muhammada, który jest odpowiedzialny za logistykę i pracę w Hamasie, „służą jako ważna infrastruktura terrorystyczna”, zgodnie z oświadczeniem IDF. IAF przeprowadziła również naloty na kilka innych domów za pośrednictwem biur Samah Sarag, szefa planowania i rozwoju Biura Politycznego Hamasu, rezydencji Youssefa Abel-Wahaba, dowódcy batalionu Hamas Zeitoun w mieście Gaza oraz rezydencji Ahmad Abd El Aal, wysoki rangą urzędnik wywiadu wojskowego Hamasu. Atakowano także dziesiątki fabryk broni i magazynów w Tzabrah tel Aloha, Sheik Amodan i Gaza City, a także w domu urzędnika Hamasu. Wojsko twierdzi, że te lokalizacje znajdowały się w domach agentów marynarki i sił powietrznych Hamasu, oddziałów przeciwpancernych i ofensywnych jednostek cybernetycznych.

IAF przeprowadził także naloty na kilka innych domów, w tym dowódców batalionów w Zeitun i Jabalya. Dziesiątki miejsc produkcji i magazynów broni, w tym 11 in i Shujaiya w Khan Yunis, również zostały trafione w poprzek pasma. Według IDF, osoby w Shujaiya i Khan Yunis zostały trafione bezpośrednio, gdy wystrzelili rakiety w kierunku Izraela.

READ  Napięcia w Chinach: Tajwan nie dąży do konfrontacji wojskowej, ale będzie bronił swojej wolności, mówi prezydent

IDF powiedział, że ponad 90 celów Hamasu i PIJ zostało trafionych w zablokowanej enklawie przybrzeżnej w ciągu ostatnich 24 godzin.

Wojsko rozpoczęło również strajki na „Fazę B”, metro Hamasu w północno-zachodniej i centralnej Strefie Gazy, przy użyciu dziesięciu samolotów i około 100 sztuk amunicji precyzyjnej.

Według rzecznika IDF gen. Bryg. Hidai Zilberman, Hamas, wydał dziesiątki milionów dolarów na budowę tego strategicznego zasobu.

„Każdy metr tunelu kosztował około 500 dolarów, a kilometr pół miliona dolarów” – powiedział. „Możesz sobie wyobrazić, na co jeszcze mogłeś wydać te pieniądze”.

Zilberman powiedział, że wojsko będzie kontynuować ataki na ten system w najbliższych dniach, podobnie jak wielolufowe wyrzutnie rakiet używane przez grupy terrorystyczne do wystrzeliwania salw w kierunku Izraela.

Siły zbrojne IDF trafiły od 40 do 45 tych rakiet nośnych, które mają od czterech do dziewięciu pocisków średniego i dalekiego zasięgu, które mogą być wystrzeliwane co sekundę.

Podczas gdy IAF zaczęło zabijać te pojazdy nośne w ciągu ostatnich 36 godzin, izraelska opinia publiczna przez jakiś czas nie zobaczy żadnych efektów, powiedział Zilberman. Od sobotniego wieczoru do niedzieli rano z enklawy wystrzelono w kierunku Izraela ponad 130 rakiet, z czego około połowa (55 rakiet) wystrzelono w centralny Izrael w nocy, wysyłając tysiące do schronienia w Tel Awiwie i kilku innych miastach w rejonie Gush Dan. Syreny uruchomiono również w południowych miastach Beer-Szeby, Zachodnim Brzegu i części Negewu.

Hamas wystrzelił w ciągu nocy 55 rakiet w kierunku Izraela, wysyłając tysiące pod ochronę w Tel Awiwie i kilku innych miastach w regionie Gush Dan. Syreny uruchomiono również w południowych miastach Beer-Szeby, Zachodnim Brzegu i części Negewu.

W sobotę wieczorem nie odnotowano żadnych obrażeń od bezpośrednich trafień ani odłamków w zaporze, chociaż 10 osób zostało rannych podczas biegu do schronów bombowych.

Zilberman spodziewał się, że walki będą trwać jeszcze przez kilka dni i ostrzegł izraelską opinię publiczną, aby nadal szukała schronienia, jeśli zostaną uruchomione syreny rakietowe.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *