Connect with us

Świat

Wyłącznie: Organizacja Narodów Zjednoczonych próbuje ocalić porozumienie w sprawie zboża z Morza Czarnego za pomocą „obustronnie korzystnej” propozycji

Published

on

Wyłącznie: Organizacja Narodów Zjednoczonych próbuje ocalić porozumienie w sprawie zboża z Morza Czarnego za pomocą „obustronnie korzystnej” propozycji

KIJÓW, 31 maja (Reuters) – Organizacja Narodów Zjednoczonych zaproponowała Kijowowi, Moskwie i Ankarze rozpoczęcie prac przygotowawczych do tranzytu rosyjskiego amoniaku przez Ukrainę w celu ratowania umowy umożliwiającej bezpieczny eksport zboża znad Morza Czarnego, źródła blisko środowych rozmów.

Gdy rozpoczynają się prace przygotowawcze, Organizacja Narodów Zjednoczonych chce prowadzić równoległe rozmowy w sprawie rozszerzenia umowy czarnomorskiej uzgodnionej w lipcu ubiegłego roku, aby obejmowała więcej ukraińskich portów i innych ładunków, powiedziało źródło, które rozmawiało z Reutersem pod warunkiem zachowania anonimowości.

W tym miesiącu Rosja zgodziła się na przedłużenie umowy o dwa miesiące, ale powiedziała, że ​​inicjatywa zostanie odrzucona, jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie usunięcia przeszkód w rosyjskim eksporcie zboża i nawozów.

Ukraina i Turcja zgodziły się na nową propozycję usprawnienia operacji w czarnomorskim korytarzu eksportowym zboża, ale Rosja jak dotąd nie odpowiedziała, podało źródło.

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział na codziennej konferencji prasowej po raporcie Reutera, że ​​rozmowy wciąż trwają.

„Jak Państwo pamiętają, Sekretarz Generalny przedstawił stronom kilka pomysłów na usprawnienie pracy Wspólnego Centrum Koordynacyjnego, a także uregulowanie kwestii eksportu amoniaku, który jest częścią podpisanej umowy. Te „Rozmowy i kontakty trwają. Ale to wszystko, co na razie mam do powiedzenia” – powiedział Dujarric.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja pośredniczyły w Inicjatywie Zbożowej Morza Czarnego między Moskwą a Kijowem w lipcu ubiegłego roku, aby pomóc rozwiązać światowy kryzys żywnościowy, zaostrzony przez rosyjską inwazję na Ukrainę, wiodącego światowego eksportera zboża.

WEZWANIE DO USPRAWNIENIA KORYTARZA ZBOŻOWEGO

ONZ „wysłała oficjalny apel do przywódców Ukrainy, Turcji i Rosji z propozycją konkretnego, wzajemnie korzystnego algorytmu radykalnej poprawy” pracy korytarza zbożowego, poinformowało źródło Reutera.

„Ukraina i Turcja potwierdziły gotowość do pracy nad algorytmem zaproponowanym przez sekretarza generalnego. Jednocześnie na dzień 30 maja, mimo pozytywnych pozycji w algorytmie, Rosja nie wyraziła na to zgody”.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że od połowy kwietnia Rosja „niesłusznie ograniczała” prace nad umową zbożową z Morza Czarnego.

Rosja zaprzeczyła temu, wzywając wszystkie strony do odblokowania tranzytu amoniaku przez ukraiński port Pivdennyi w pobliżu czarnomorskiego portu w Odessie, który został wstrzymany po rosyjskiej inwazji w lutym ubiegłego roku.

W swoim nocnym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o blokowanie wszelkich działań w Piwdennym, ponieważ nie można było przewieźć 1,5 mln ton produktów rolnych. Powiedział, że inne kraje powinny wziąć to pod uwagę.

„Wszystkie państwa nad morzem mogą teraz zobaczyć, co może zagrozić ich portom i wybrzeżom, jeśli Rosji ujdzie na sucho blokowanie żeglugi na Morzu Czarnym” – powiedział Zełenski.

„Innymi słowy, blokada portu na Ukrainie stwarza niezwykle poważne ryzyko dla różnych narodów, zwłaszcza tych, które mają powiązania, które Rosja próbuje wykorzystać do celów spekulacyjnych”.

Ukraińskie władze poinformowały, że przygotowanie rurociągu do ponownego tłoczenia amoniaku zajmie pracownikom około 30 dni.

Wiceminister ds. renowacji Ukrainy powiedział we wtorek, że Kijów oczekuje od Moskwy i Organizacji Narodów Zjednoczonych gwarancji, że umowa zbożowa będzie funkcjonować normalnie, jeśli Ukraina zezwoli Rosji na eksport amoniaku rurociągiem.

Starsze źródło rządowe powiedziało Reuterowi w tym miesiącu, że Kijów rozważy zezwolenie na tranzyt rosyjskiego amoniaku przez swoje terytorium w celu eksportu, pod warunkiem, że umowa czarnomorska w sprawie zboża zostanie rozszerzona na więcej ukraińskich portów i szerszą gamę towarów.

Reportaż Pavla Polityuka, montaż: Timothy Heritage, Kirsten Donovan, Ron Popeski i Diane Craft

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *