Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wydarzenie związane z Dniem Pamięci o Holokauście odzwierciedla historię Żydów i Polski

Published

on

FRANKLIN, Wisconsin – W przeddzień Dnia Pamięci o Holokauście Polskie Centrum Wisconsin i Centrum Zasobów Edukacji o Holokauście (HERC) spotkały się, aby zastanowić się nad wspólną historią.

„Nie ma historii Polski bez Żydów i nie ma historii Żydów bez Polski. Tak było wtedy i tak jest dzisiaj – powiedział wiceprezes Stowarzyszenia Polskie Dziedzictwo Kulturowe Tomasz Radoszewski.

Znaczna część tej historii obejmuje sztukę, naukę, literaturę i jedzenie. Ale obejmuje również okrucieństwa Holokaustu. Auschwitz, największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny, znajdował się w okupowanej przez Niemców Polsce.

„Myślę, że to bardzo ważne, abyśmy zebrali się razem na takim wydarzeniu, aby zbadać różne aspekty historii Holokaustu” – powiedział kierownik ds. zaangażowania społecznego w HERC, Michael Morris.

Morris był głównym mówcą czwartkowej imprezy. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na niektórych „zbawicieli” podczas Holokaustu. I choć ratowników było zdecydowanie niewielu, większość stanowili Polacy. Ekstremalne wyczyny tych ratowników uratowały życie Żydów.

Ci zbawiciele znani są jako Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. A Baza danych o Yad Vashem śledzi i dzieli się historiami ratujących i uratowanych.

„Historia, która najbardziej zainteresowała mnie w moich badaniach, to człowiek o imieniu Leopold Socha” – powiedział Morris.

Według Morrisa Socha była pracownikiem miejskim we Lwowie w Polsce (dziś to miasto to Lwów na Ukrainie).

„W czasie wojny rzeczywiście pomógł ukryć 21 Żydów we lwowskich kanałach. Dziesięciu z 21 przeżyło” — powiedział Morris o Leopoldzie.

Wydarzenia edukacyjne, takie jak te w Polskim Centrum, mają kluczowe znaczenie dla misji HERC i są tak samo ważne, jak zawsze, gdy antysemityzm rośnie w Wisconsin iw całym kraju.

Niedawny audyt przeprowadzony przez Milwaukee Jewish Federation, której HERC jest członkiem, wykazał 459-procentowy wzrost incydentów antysemickich w całym stanie w latach 2015-2021.

„W obliczu narastającego antysemityzmu i innych form nienawiści uważamy, że odpowiedzią jest edukacja. Jesteśmy więc bardzo oddani naszej misji edukacji państwa”.

READ  Szewczenko zgodził się poprowadzić reprezentację Polski - media

HERC prowadzi szkolenia dla nauczycieli w zakresie nauczania o Holokauście i zapewnia plany lekcji które spełniają standardy edukacyjne stanu Wisconsin.

Polskie Centrum również wie, jak ważne jest dokształcanie.

„Często dochodzi do nieporozumień między Żydami a Polakami i nie mówię, że dotyczy to tylko Polaków, ale myślę, że tylko dzięki takim programom możemy się zrozumieć” – powiedział Radoszewski.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście przypada 27 stycznia, w dniu wyzwolenia Auschwitz przez wojska sowieckie w 1945 roku.

Zgłoś literówki lub błędy // Prześlij wskazówkę dotyczącą wiadomości

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *