Connect with us

Świat

Wyciekłe notatki sugerują, że gospodarz COP28, Zjednoczone Emiraty Arabskie, chciał wykorzystać to wydarzenie do zawierania transakcji naftowych

Published

on

Wyciekłe notatki sugerują, że gospodarz COP28, Zjednoczone Emiraty Arabskie, chciał wykorzystać to wydarzenie do zawierania transakcji naftowychCNN

Organizatorem jest zespół ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Negocjacje klimatyczne COP28 Z szeregu dokumentów, które wyciekły, wynika, że ​​począwszy od tego tygodnia firma planowała wykorzystać swoją pozycję gospodarza szczytu do zawarcia nowych umów naftowo-gazowych z zagranicznymi rządami.

The Dokumentyktóre zostały opublikowane przez Zarejestrowane w Wielkiej Brytanii Centrum Sprawozdawczości Klimatycznej, wydają się być notatkami informacyjnymi dla sułtana Al Jabera – który będzie kierował negocjacjami klimatycznymi ONZ – dotyczącymi spotkań z zagranicznymi urzędnikami przed szczytem. Są one zorganizowane w formie profili krajów, a każdy dokument opisuje punkty dyskusji, którymi Al Jaber ma się zająć na spotkaniach.

Dokumenty szczegółowo opisują postępy klimatyczne każdego kraju w kluczowych obszarach – w tym finansów, dekarbonizacji systemów żywnościowych i wykorzystywaniu energii odnawialnej – i podkreślają, w jaki sposób można zwiększyć ich ambicje.

Punkty te obejmują także kilka propozycji zaoferowania nowych projektów naftowo-gazowych z państwową spółką Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), której przewodzi Al Jaber.

ADNOC nie odpowiedział na prośbę CNN o komentarz, ale firma powiedziała wcześniej CNN, że wszelkie twierdzenia, jakoby wykorzystywała negocjacje klimatyczne do własnej promocji, są „fałszywe i bezpodstawne”.

Dokumenty zostały początkowo udostępnione BBC.

Rzecznik zespołu COP28 powiedział CNN w e-mailu: „Dokumenty, o których mowa w artykule BBC, są niedokładne i nie były wykorzystywane podczas spotkań COP28.” Bardzo rozczarowujące jest to, że BBC wykorzystuje w swoich raportach niezweryfikowane dokumenty”.

Rzecznik nie odniósł się do pytania CNN dotyczącego tego, czy zespół COP28 działał niezależnie od ADNOC, ani też nie zaprzeczył konkretnie, że omawiano interesy handlowe.

Obejrzyj tę interaktywną zawartość na CNN.com

W centrum uwagi były już Zjednoczone Emiraty Arabskie szeroka krytyka za mianowanie swojego najwyższego szefa ds. ropy i gazu na przewodniczącego COP28. Z analizy przeprowadzonej przez organ regulacyjny ds. paliw kopalnych wynika, że ​​gdy Al Jaber przewodzi szczytowi, ADNOC planuje zwiększyć wydobycie ropy i gazu. O sprawie poinformowało wcześniej CNN. Szersza grupa ADNOC rozwija się również za granicą w wielu innych obszarach, w tym w petrochemii i energii odnawialnej.

READ  Porównanie oświadczeń USA i Chin po spotkaniu Blinken-Wang

Oprócz poruszanych w dokumentach punktów dotyczących kwestii klimatycznych i promowania ADNOC, istnieją inne propozycje promowania projektów z udziałem Masdaru, głównego odnawialnego źródła energii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które obsługuje również Al Jaber.

Nie jest jasne, ile spotkań faktycznie się odbyło, ale notatki rzucają światło na to, w jaki sposób zespół planował wykorzystać je jako narzędzie do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. CNN skontaktowało się z 15 wymienionymi krajami, z których dwa potwierdziły spotkanie, ale stwierdziły, że nie odbyły się żadne rozmowy biznesowe, a dwa inne odpowiedziały, że nie odbyło się żadne spotkanie.

Stany Zjednoczone, Chiny, Francja, Niemcy i Wielka Brytania należą do krajów, których notatki informacyjne zostały opublikowane przez Centrum Sprawozdawczości Klimatycznej. Organizacja podała, że ​​łącznie istnieje 27 profili krajów, ale zdecydowała się udostępnić 15.

Francois Walschaerts/AFP/Getty Images

Sułtan Al Jaber podczas wywiadu w Brukseli 13 lipca.

Kraj będący gospodarzem Konferencji Stron (COP), która zmienia się co roku, zazwyczaj wysyła swojego prezydenta-elekta na spotkanie z zagranicznymi urzędnikami, aby przed rozmowami spróbować poczynić postępy w działaniach klimatycznych. Notatki informacyjne brzmią tak, jak można by się spodziewać po takich spotkaniach, aż do samego końca notatek każdego kraju, które zawierają sugestie dotyczące promowania ADNOC i Masdar.

Przepisy ONZ stanowią, że spotkań tych nie należy wykorzystywać do wspierania interesów gospodarczych kraju przyjmującego. Według panelu klimatycznego ONZ UNFCCC wybrany lub mianowany urzędnik COP powinien zachować „bezstronność” przez cały proces. Według panelu oczekuje się od nich, że będą to robić „bez uprzedzeń, uprzedzeń, faworyzowania, arbitralności, egoizmu, faworyzowania i szacunku”. Kodeks etyczny. „Oczekuje się od nich również dopilnowania, aby osobiste poglądy i przekonania nie zagrażały ani nie wydawały się zagrażać ich rolom i funkcjom jako urzędników UNFCCC”.

READ  Stany Zjednoczone są zaangażowane w zdradziecką „grę bitewną” przeciwko Houthi w Jemenie

W notatkach informacyjnych, które wyciekły, poruszono między innymi kwestię gotowości ADNOC do rozszerzenia dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Niemiec. Metan, główny składnik gazu ziemnego, w znacznym stopniu przyczynia się do zmiany klimatu. Według notatek, które wyciekły, ADNOC dostarczył do kraju część LNG już w lutym 2023 r., aby pomóc mu odzwyczaić się od rosyjskiego gazu, co jest częścią nowej strategii Niemiec od czasu rozpoczęcia przez Rosję wojny z Ukrainą.

Jak czytamy w notatkach, ADNOC ma na celu pokrycie do 25% zapotrzebowania Niemiec na import wodoru. Wodór można produkować z gazu ziemnego, którego duże rezerwy posiadają Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Z innego dokumentu wynika, że ​​punktem rozmów dla Chin był rozwój ADNOC, który wspiera bezpieczeństwo energetyczne kraju, i stwierdzono, że firma jest gotowa „wspólnie wykorzystywać” możliwości dla projektów LNG w Mozambiku, Kanadzie i Australii, m.in. oceniając” .

Jak wynika z odprawy dla tego kraju, Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą zostać usunięte z listy brazylijskich rajów podatkowych, co umożliwiłoby Masdarowi większe inwestycje w tym kraju. Zasugerowali także monetyzację „zasobów” Wenezueli po złagodzeniu przez Stany Zjednoczone sankcji energetycznych nałożonych na ten kraj oraz że ADNOC i Masdar mogłyby pomóc Azerbejdżanowi stać się europejskim centrum energetycznym poprzez „eksport gazu ziemnego i potencjalnie czystej energii elektrycznej”.

Pozostałe udostępnione notatki informacyjne dotyczyły Egiptu, Kenii, Meksyku, Holandii, Norwegii, Arabii Saudyjskiej i Szwajcarii. Z notatek nie wynikało, że ze wszystkimi tymi krajami będą omawiane projekty naftowo-gazowe.

Na przykład w przypadku Stanów Zjednoczonych notatki informacyjne dotyczą potencjalnych transakcji w dziedzinie energii odnawialnej. Masdar ma nadzieję rozszerzyć swoją obecność w USA poprzez krótkoterminowe „przejęcia”.

Rozmowy klimatyczne COP28 odbywają się w krytycznym momencie, a naukowcy twierdzą, że świat jest „prawie pewien”, że ich doświadczył Rok 2023 najgorętszym rokiem w historiiEkstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz częstsze i poważniejsze, a Ziemia zbliża się do kilku krytycznych punktów krytycznych.

READ  Afgańscy piloci, którzy uciekli przed talibami, wylatują z Tadżykistanu

Greenpeace International stwierdziło, że treść odpraw, jeśli jest prawdziwa, jest „całkowicie nie do przyjęcia i stanowi prawdziwy skandal”.

„Przywódca szczytu klimatycznego powinien skupić się na bezstronnym rozwijaniu rozwiązań klimatycznych, a nie na zakulisowych umowach, które podsycają kryzys” – stwierdziła w oświadczeniu Kaisa Kosonen, koordynatorka polityki w Greenpeace International. „To jest dokładnie taki rodzaj konfliktu interesów, jakiego się obawialiśmy, gdy na to stanowisko powoływano dyrektora generalnego firmy naftowej”.

„Ten szczyt jest najpotężniejszym forum na świecie, na którym można zająć się największym zagrożeniem dla przetrwania ludzkości, dlatego wzywamy prezydencję do podjęcia odpowiednich działań”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *