Connect with us

Świat

Wulkan Tonga: Co powinieneś wiedzieć o erupcji i tsunami

Published

on

Australian Weather Service poinformowało, że w poniedziałek na wulkanie Hunga Tonga-Hunga Ha’apai miała miejsce „poważna erupcja”, ale nie wydano żadnych ostrzeżeń o tsunami.

Według ekspertów sobotnia erupcja była prawdopodobnie największą erupcją zarejestrowaną na planecie od ponad 30 lat. Dramatyczne obrazy z kosmosu uchwyciły erupcję w czasie rzeczywistym, gdy ogromny pióropusz popiołu, gazu i pary został wyrzucony do atmosfery na odległość do 20 kilometrów (12,4 mil) – i rzucił fale tsunami przez Pacyfik

Nagrania w mediach społecznościowych pokazały ludzi uciekających, gdy fale zalały stolicę Tonga, Nuku’alofa, a popołudniowe niebo zrobiło się czarne jak smoła od ciężkiej chmury popiołu. Fale tsunami były również tysiące mil dalej wzdłuż zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, w Peru i Nowej Zelandii Japonia. Co najmniej dwie osoby zginęły w Peru po tym, jak zostały zmiecione przez wysokie fale.

Jak dotąd nie zgłoszono żadnych masowych ofiar, ale organizacje pomocowe są zaniepokojone zanieczyszczonym powietrzem i dostępem do czystej wody dla ludzi na odległych wyspach Tonga.

Po przerwaniu komunikacji Australia i Nowa Zelandia wysłały loty w celu zbadania szkód.

Oto, co wiemy o epidemii i jej następstwach.

Gdzie jest wulkan Tonga Hunga-Tonga-Hunga-Ha’apai?

Tonga jest krajem polinezyjskim z ponad 170 wyspami na Południowym Pacyfiku i domem dla około 100 000 ludzi. Jest to odległy archipelag położony około 800 kilometrów (500 mil) na wschód od Fidżi i 2380 kilometrów (1500 mil) od Nowej Zelandii.

Wulkan Hunga-Tonga-Hunga-Ha’apai, około 30 kilometrów (20 mil) na południowy wschód od wyspy Tonga Fonuafo’ou, znajduje się pod wodą między dwiema małymi wyspami na około 2000 metrów (6500 stóp) nad dnem morza, z około 100 metrów (328 stóp) widocznych nad poziomem morza.

Naukowcy twierdzą, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wybuchał regularnie.

W 2009 roku erupcja wysłała w powietrze chmury pary i popiołu i utworzyła nowy ląd nad wodą, a erupcja miała miejsce w styczniu 2015 roku stworzył nową wyspę o szerokości około 2 kilometrów i skutecznie łączy wyspy Hunga-Tonga i Hunga-Ha’apai.

Ostatnia erupcja rozpoczęła się w grudniu 2021 roku, kiedy chmury gazu, pary i popiołu uniosły się na około 12 kilometrów (7,5 mil) w powietrze. Wulkan wybuchł ponownie 14 stycznia, a potężna erupcja 15 stycznia wywołała fale uderzeniowe na całym świecie i wywołała fale tsunami nad Pacyfikiem.

READ  Gantz: Powiedziałem USA, że kazałem IDF przygotować atak na Iran

Gdzie uderzyło tsunami?

Erupcja spowodowała tsunami na największej wyspie Tonga, Tongatapu, z falami odnotowanymi na głębokości 1,2 metra (około 4 stóp) w pobliżu miasta Nuku’alofa i spływającymi po przybrzeżnych drogach i zalewających posiadłości w sobotę.

Ostrzeżenia o tsunami weszły w życie we wszystkich krajach wyspiarskich Pacyfiku, w tym na Fidżi, Samoa i Vanuatu. Nagrania z ziemi na Fidżi pokazują ludzi uciekających na wyższy poziom w stolicy, Suva, gdy wielkie fale rozbijają brzegi.

Ostrzeżenia i porady dotyczące tsunami zostały również skierowane do Stanów Zjednoczonych i Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie z części Nowej Zelandii, Japonii i Peru.

W Japonii w północno-wschodniej prefekturze Iwate zaobserwowano fale dochodzące do 2,7 metra (9 stóp), a kilka mniejszych tsunami zostało zgłoszonych w wielu innych lokalizacjach, według publicznego nadawcy NHK. Od niedzielnego popołudnia w Japonii zniesiono wszystkie ostrzeżenia o tsunami.

Erupcja wysłała również fale na zachodnie wybrzeże USA, niektóre o wysokości ponad 3 i 4 stopy, według biura National Weather Service w San Diego. Fale tsunami były odczuwalne w Kalifornii, na Alasce i na Hawajach.

Co dzieje się z chmurą popiołu?

Ogromny pióropusz popiołu wulkanicznego okrył Tongę przez weekend, zasłaniając popołudniowe niebo i pokrywając Nuku’alofa gęstą pianą wulkanicznego pyłu w sobotę.

Save the Children powiedziało, że zapasy wody pitnej mogą być skażone popiołem i dymem, a głównym problemem w Tonga jest bezpieczeństwo powietrza i wody.

Pióropusz popiołu dryfował na zachód i był widoczny w niedzielę nad Fidżi, Vanuatu i Nową Kaledonią. Według stanowej służby meteorologicznej statek dotarł do australijskiego Queensland w poniedziałek.

„Jeśli zauważyłeś szczególnie oszałamiający wschód słońca, było to światło słoneczne rozproszone przez popiół wulkaniczny z erupcji w #Tonga” – powiedziało na Twitterze Biuro Meteorologii Queensland.

Popiół uniemożliwił australijskiemu lotowi zwiadowczemu odlot w celu oceny szkód we wczesnych godzinach 17 stycznia, chociaż lot wystartował później rano.

Silna podwodna erupcja wulkanu w Tonga 14 stycznia.

Kilka lotów z Australii, Nowej Zelandii i Fidżi do Tonga zostało przełożonych z powodu chmury pyłu.

READ  Policja: Palestynka próbuje dźgnąć funkcjonariuszy policji na starym mieście w Jerozolimie, zostaje zastrzelona

Wczesne dane sugerują, że erupcja wulkanu była największa od wybuchu w 1991 roku na górze Pinatubo na Filipinach, powiedział nowozelandzki wulkanolog Shane Cronin dla Radio New Zealand.

„To erupcję najlepiej oglądać z kosmosu” – powiedział Cronin, według Reutersa.

„Duża i wybuchowa erupcja boczna sugeruje, że była to prawdopodobnie największa od erupcji Pinatubo w 1991 roku” – powiedział Cronin.

Jak duże są zniszczenia?

Jak dotąd nie było doniesień o masowych ofiarach śmiertelnych w Tonga, a rozmiar zniszczeń nie jest znany, ponieważ komunikacja – zwłaszcza na wyspach przybrzeżnych – nie została jeszcze przywrócona.

Tonga „potrzebuje natychmiastowej pomocy, aby zapewnić swoim obywatelom świeżą wodę pitną i żywność”, powiedział przewodniczący Izby Reprezentantów tego kraju Lord Fakafanua w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Powiedział, że „wiele obszarów” zostało dotkniętych „znacznym spadkiem popiołu wulkanicznego”, ale „pełny zakres szkód w życiu i mieniu jest obecnie nieznany”.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern powiedziała 16 stycznia, że ​​fale tsunami miały „znaczący wpływ” na Nuku’alofa, ponieważ łodzie i duże głazy wyrzucały na brzeg. „Sklepy wzdłuż wybrzeża zostały zniszczone i konieczne będzie rozległe sprzątanie” – powiedziała.

Główny podwodny kabel komunikacyjny również został uszkodzony, prawdopodobnie z powodu przerwy w dostawie prądu.

Australijski minister ds. rozwoju międzynarodowego i Pacyfiku, Zed Seselja, powiedział, że w Tonga doszło do „poważnych szkód materialnych”, w tym dróg i domów. Powiedział, że nadal istnieją „bardzo ograniczone, jeśli w ogóle” informacje z zewnętrznych wysp.

Wysoka Komisja Nowej Zelandii w Nuku’alofa powtórzyła to, mówiąc w poniedziałkowym oświadczeniu, że „znaczące” szkody zostały zgłoszone wzdłuż zachodniego wybrzeża Tongatapu.

Rodzinny kurort nadmorski w Tongatapu powiedział również, że sklep został zdewastowany. „Z przykrością musimy poinformować, że nasz piękny nadmorski kurort, Ha’atafu, został całkowicie zniszczony. Całe zachodnie wybrzeże zostało całkowicie zniszczone wraz z wioską Kanukupolu” – napisał w poniedziałek na Facebooku ośrodek Ha’atafu Beach Resort.

READ  Bokser Manny Pacquiao kandyduje na prezydenta Filipin | Filipiny

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca poinformowała, że ​​jej zespoły są na miejscu i mają wystarczającą ilość zapasów w kraju, aby wyżywić 1200 domów.

„Na podstawie niewielkiej ilości aktualnych informacji, jakie posiadamy, zakres zniszczeń może być ogromny, szczególnie w przypadku bardziej oddalonych wysp”, powiedziała Katie Greenwood, szefowa delegacji IFRC na Pacyfiku, według Reutersa.

Siły Obronne Nowej Zelandii wysłały samolot Orion do Tonga z misją obserwacyjną w celu oceny szkód. Ardern powiedział, że kraj początkowo zapewnił 340 000 dolarów na dostawy pomocy humanitarnej, pomoc techniczną i wsparcie lokalnych wysiłków.

Australia powiedziała, że ​​przygotowuje się na dodatkowe wsparcie, z samolotem załadowanym dostawami pomocy humanitarnej, w tym wodą i artykułami higienicznymi, gotowymi dostarczyć do Tonga, gdy tylko pozwolą na to warunki.

Chiny i samorządna wyspa Tajwan poinformowały w oddzielnych oświadczeniach, że są gotowe pomóc na prośbę Tonga.

Relacjonowali: Rhea Mogul z CNN, Alex Stambaugh, Hira Humayun, Eric Cheung, Jake Kwon, Aliza Kassim, Teele Rebane i Akanksha Sharma. Dodatkowe relacje z Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.