Connect with us

Świat

Chiny sadzą chmury, aby uzupełnić kurczącą się rzekę Jangcy

Published

on

Chiny sadzą chmury, aby uzupełnić kurczącą się rzekę Jangcy

Kilka regionów wzdłuż Jangcy uruchomiło programy modyfikacji pogody, ale ponieważ pokrywa chmur jest zbyt cienka, operacje w niektórych dotkniętych suszą częściach dorzecza pozostają w gotowości.

Ministerstwo Zasobów Wodnych poinformowało w środowym oświadczeniu, że susza w dorzeczu Jangcy „niekorzystnie wpływa na bezpieczeństwo wody pitnej ludności wiejskiej i inwentarza żywego oraz wzrost upraw”.

W środę prowincja Hubei w środkowych Chinach jako ostatnia ogłosiła, że ​​będzie rozsiewać chmury za pomocą sztyftów jodku srebra, aby wywołać deszcz.

Pałeczki jodku srebra – które są zwykle wielkości papierosów – są wystrzeliwane w istniejące chmury, aby pomóc w tworzeniu się kryształków lodu. Kryształy pomagają następnie chmurom wytwarzać więcej deszczu, przez co zawartość wilgoci jest trudniejsza i bardziej podatna na uwolnienie.

Zasiewanie chmur jest praktykowane od lat 40. XX wieku, a Chiny mają największy program na świecie. Został rozstawiony przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie w 2008 r., aby zapewnić suchą pogodę podczas imprezy, a technika ta może być również wykorzystana do wywołania opadów śniegu lub złagodzenia gradu.

Co najmniej 4,2 miliona ludzi w Hubei zostało dotkniętych poważną suszą od czerwca, poinformował we wtorek wydział zarządzania kryzysowego prowincji Hubei. Ponad 150 000 ludzi ma problemy z dostępem do wody pitnej, a wysokie temperatury i susza uszkodziły prawie 400 000 hektarów upraw.

Jangcy to tylko jedna z wielu rzek i jezior na półkuli północnej, które wysychają i kurczy się w obliczu nieubłaganego upału i niskich opadów, w tym jeziora Mead w USA i Renu w Niemczech. Te ekstremalne warunki pogodowe zostały spotęgowane przez wywołany przez człowieka kryzys klimatyczny, napędzany spalaniem paliw kopalnych.

Społeczności często są uzależnione od tych wód dla działalności gospodarczej, a rządy muszą interweniować w zakresie dostosowań i pomocy, co kosztuje ogromne sumy pieniędzy.

READ  Eksmisje w Jerozolimie stały się przedmiotem konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Chiny wykorzystują takie narzędzia i opracowują nowe źródła dostaw, aby zarządzać wpływem na uprawy i zwierzęta gospodarskie. Niektóre zwierzęta gospodarskie zostały tymczasowo przeniesione do innych regionów, podało ministerstwo finansów na początku tego tygodnia, dodając, że wyda 300 milionów juanów (44,30 miliona dolarów) na pomoc w przypadku katastrof.

Aby zwiększyć dostawy w dół rzeki, zapora Trzech Przełomów, największy chiński projekt hydroenergetyczny, zwiększy zrzuty wody o 500 milionów metrów sześciennych w ciągu najbliższych 10 dni, poinformowało we wtorek Ministerstwo Zasobów Wodnych.

Upały zmusiły również władze w południowo-zachodniej prowincji Syczuan – gdzie mieszka około 84 milionów ludzi i jest kluczowym ośrodkiem produkcyjnym – nakazać zamknięcie wszystkich fabryk na sześć dni w tym tygodniu, aby złagodzić niedobór mocy.

„Najdłuższa” i „najsilniejsza” fala upałów od początku nagrań

W środę Chiny wydały najwyższe ostrzeżenie dotyczące upałów dla co najmniej 138 miast i hrabstw w całym kraju, a kolejne 373 znalazły się pod drugim najwyższym pomarańczowym ostrzeżeniem, podało biuro meteorologiczne.

W poniedziałek fala upałów w Chinach trwała 64 dni, najdłużej od ponad sześciu dekad od rozpoczęcia pełnych danych w 1961 r., podało w oświadczeniu Narodowe Centrum Klimatu. Powiedział również, że był „najsilniejszy”, odkąd zaczęły się nagrania i ostrzegł, że w nadchodzących dniach może się pogorszyć.

„Tym razem fala upałów jest długotrwała, rozległa i niezwykle dotkliwa” – czytamy w oświadczeniu. „Biorąc wszystkie znaki razem, fala upałów w Chinach będzie trwać nadal i będzie zwiększać swoją intensywność”.

Według oświadczenia, fala upałów odnotowała również największą liczbę hrabstw i miast powyżej 40 stopni Celsjusza (104 stopnie Fahrenheita). Liczba stacji pogodowych rejestrujących temperatury 40°C i wyższe również osiągnęła najwyższy poziom 262. Osiem osiągnęło 44C.

Oczekuje się, że wysokie temperatury utrzymają się do 26 sierpnia w dorzeczu Syczuanu i większości środkowych Chin.

READ  Rosja ma do czynienia z dyplomatycznymi i wojskowymi niepowodzeniami wobec Ukrainy

„Szczególny przypadek” wysokiego ciśnienia z subtropikalnego wyżu zachodniego Pacyfiku, który rozciąga się na większą część Azji, może być przyczyną ekstremalnych upałów, powiedział Cai Wenju, klimatolog z CSIRO, australijskiego krajowego instytutu badań naukowych.

Larry Register z CNN, Angela Dewan i Laura On przyczynił się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *