Connect with us

Świat

Wulkan La Palma: lawa wymusza dalsze ewakuacje

Published

on

Mieszkańcy dzielnicy Tacande Alto zostali ewakuowani późnym poniedziałkiem i wczesnym wtorek po tym, jak nowy strumień lawy wypłynął z innej szczeliny na zboczu wulkanu Cumbre Viejo, powiedział burmistrz El Paso, Sergio Rodriguez, państwowej telewizji TVE.

„Lawa w drodze do morza była nieco nastrojowa i straciła swój kurs” – powiedział Rodriguez.

Około 6000 z 80 000 osób mieszkających na wyspie musiało opuścić swoje domy, aby uciec przed epidemią, powiedział TVE.

Wulkan zaczął wybuchać w niedzielę po tym, jak La Palma, najbardziej wysunięta na północny zachód wyspa Wysp Kanaryjskich, została wstrząśnięta tysiącami trzęsień w poprzednich dniach. Wystrzelił lawę setki metrów w powietrze, pochłonął lasy i rzucił stopioną skałę w kierunku oceanu nad słabo zaludnionym obszarem La Palma.

Nie zgłoszono żadnych zgonów ani obrażeń, ale nagrania z drona pokazały dwa języki czarnej lawy przecinające niszczący teren przez krajobraz, gdy penetrowały zachodnią flankę wulkanu do morza.

Eksperci twierdzą, że gdy lawa dotrze do oceanu, może wywołać więcej eksplozji i chmur trujących gazów.

Władze marynarki wojennej zamykają obszar dwóch mil morskich w morzu wokół tego obszaru jako środek ostrożności, „aby zapobiec widzom na łodziach i aby gazy nie miały wpływu na ludzi”, powiedział szef rady Mariano Hernandez z radiostacji Cadena SER.

Wezwał ludzi zafascynowanych tym zjawiskiem, aby nie zbliżali się, aby zapobiec zawaleniu się drogi, które częściowo utrudniło ewakuację w poniedziałek, powiedział Hernandez.

Dym unosi się we wtorek po erupcjach.

Strumień lawy pierwotnie miał uderzyć w brzeg w poniedziałek wieczorem, ale jego prędkość spadła w ciągu ostatnich kilku godzin.

Świadek Reutera widział, jak rzeka stopionej skały powoli pochłania dom w wiosce Los Campitos, zapalając wnętrze i wysyłając płomienie przez okna i dach.

Według Służby Zarządzania Kryzysowego Unii Europejskiej Copernicus, lawa pokryła 103 hektary i zniszczyła 166 domów we wtorek rano.

READ  Nawalny, z powrotem w Rosji, czeka na rozprawę na komisariacie

Władze ratunkowe stwierdziły, że mieszkańcy nie powinni obawiać się o swoje bezpieczeństwo, jeśli zastosują się do zaleceń.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *