Connect with us

Świat

Lawa wulkaniczna z Wysp Kanaryjskich bulgocze w kierunku morza, erupcja trwa nadal

Published

on

LA PALMA, Wyspy Kanaryjskie – Lawa wylana z jednego Erupcja wulkanu na hiszpańskiej wyspie La Palma czwartego dnia w środę, obejmując domy i pola, dzień po ludziach z Domy na drodze roztopionej skały pozwolono wrócić na krótko, aby odzyskać swoje rzeczy.

Wieże magmy wystrzeliły w powietrze przez noc, zabarwiając nocne niebo na czerwono i rozrzucając ogniste szczątki na zboczach wulkanu Cumbre Vieja.

Wcześniej nagranie z drona pokazywało lawę płynącą na zachód do wybrzeża w trzech gigantycznych językach, spalając wszystko na swojej drodze, w tym szkołę.

Eksperci twierdzą, że gdy lawa dotrze do oceanu, może wywołać więcej eksplozji i chmur trujących gazów. Na wszelki wypadek władze morskie blokują obszar dwóch mil morskich w morzu wokół tego obszaru.

Strumień lawy pierwotnie miał uderzyć w brzeg w poniedziałek wieczorem, ale jego prędkość spadła.

W nocy z wtorku na środę Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich poinformował, że amplituda aktywności sejsmicznej wulkanu wzrosła.

Ta aktywność sejsmiczna jest „wskaźnikiem intensywności aktywności wybuchowej Strombolian” – poinformował pod koniec wtorku instytut. Strombolian to przymiotnik opisujący erupcje wulkanów z gwałtownymi eksplozjami, które emitują świecący pył.

Raport został wydany, gdy lawa wylewająca się z boków wulkanu rozprzestrzeniła się na 154 hektary (0,59 mil kwadratowych) w miastach El Paso i Los Llanos de Aridane, według Służby Zarządzania Kryzysowego Copernicus.

Od czasu erupcji wulkanu Cumbre Vieja w niedzielne popołudnie na Wyspach Kanaryjskich w północno-zachodniej Afryce, niepowstrzymana lawa powoli płonie i zakrywa domy i pola.

Około 6000 z 80 000 ludzi żyjących na wyspie zostało ewakuowanych od niedzieli, a tym, którzy żyją na ścieżce lawy, pozwolono na krótkie chwile wrócić do swoich domów, aby uratować swój dobytek.

Nie zgłoszono żadnych zgonów ani obrażeń.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *