Connect with us

Gospodarka

Wreszcie sprzeciw wobec złego rządu w Europie Wschodniej

Published

on

C.ORUPCJA, AUTOKRACJA, arogancki rząd – to były niebezpieczeństwa, których wielu spodziewało się uniknąć w Europie Wschodniej, gdy jej raczkujące demokracje przystąpiły do ​​Unii Europejskiej na początku XXI wieku. Zamiast tego reszta Europy martwi się teraz, że wschodni członkowie po prostu mają te wady”. JA.

Posłuchaj tej historii

Ciesz się większą ilością dźwięku i podcastów na iOS lub Android.

Jednym z największych sprawców jest Polska. Najpierw rząd w Warszawie obsadził swój trybunał konstytucyjny posłusznymi sędziami, a potem pozwolił mu orzec, że polska konstytucja może unieważnić traktaty europejskie – atak na fundamentalną zasadę JA Członkostwo. Viktor Orban, długoletni premier Węgier, zastraszał między innymi przeciwników politycznych, krytyczne media i gejów Węgrów.

Tymczasem Sleaze dławi gospodarki znacznej części byłego imperium sowieckiego. Najbardziej zmotywowani obywatele głosują nogami i szukają lepszej przyszłości na zachodzie, drążąc miejsca, które zostawiają. To może stać się samonapędzającą się dynamiką, konserwatywne, wiejskie, populistyczne grupy, takie jak Prawo i Sprawiedliwość, polska partia rządząca, Orbans Fidesz czy GERBktórzy faworyzowali bułgarskie ugrupowanie Bojko Borisowa, byłego premiera i czołowej postaci w różnych skandalach.

Aż do tego miesiąca w mroku złego rządu nie było oporu. Jeden z nich pojawił się w 2019 r., kiedy Zuzana Caputova, działaczka na rzecz ochrony środowiska i walki z korupcją, została wybrana na prezydenta Słowacji. W ubiegłym roku inny działacz został wybrany na prezydenta pobliskiej Mołdawii (która nie jest częścią JA). A na początku tego roku Borysow nie wygrał czwartej kadencji jako premier Bułgarii – choć jego przeciwnikom nie udało się jeszcze sformować rządu.

Październik przyniósł odświeżającą zmianę. 9 września Andrej Babis, plutokratyczny przywódca Czech, słabo wypadł w wyborach. Obecnie prawdopodobnie zostanie usunięty ze stanowiska premiera przez rywalizującą koalicję (chociaż może być w stanie objąć stanowisko tymczasowego prezydenta, gdy obecny jest chory). Jednym z czynników, które, jak się wydaje, doprowadziły do ​​jego porażki, było jego pojawienie się w Pandory Papers, skarbnicy dokumentów ujawniających korzystanie przez osoby publiczne ze skrzynek pocztowych, rajów podatkowych i innych sztuczek bogatych. Podobnie jak pan Borisov, pan Babis zaprzecza jakimkolwiek wykroczeniom.

Tego samego dnia kanclerz Austrii Sebastian Kurz podał się do dymisji w niepowiązanym skandalu korupcyjnym po tym, jak jego koalicjanci zagrozili obaleniem rządu, jeśli tego nie zrobi. Pan Kurz upiera się również, że nie zrobił nic złego. W całej Europie Środkowo-Wschodniej wyborcy wydają się tracić tolerancję dla rzekomych sztuczek swoich władców.

Pan Orban również jest pod presją. Sześć największych partii opozycyjnych na Węgrzech, które z reguły tak samo gardło jak jego, w końcu osiągnęło to, czego nigdy wcześniej nie udało się zrobić: stworzyć jednolity front. W co prawda nieco mrocznym procesie zgodzili się nie występować przeciwko sobie w wyborach parlamentarnych i wybrali wspólnego kandydata na urząd premiera. Czwarte z rzędu zwycięstwo wyborcze Fideszu nie wydaje się już nieuniknione.

W tym samym czasie i nie za wcześnie, że JA z Węgrami i Polską będzie trudno. Komisja Europejska siedzi na setkach miliardów euro udostępnionych, aby uniknąć wybuchu pandemii. Każdy kraj członkowski ma prawo do dużej plamy, ale Komisja musi zatwierdzić jego plany wydatków, zanim wypłaci pieniądze. Powołując się na problemy związane z rządami prawa, jak dotąd odmawiała udziału Węgrom czy Polsce. Jeśli osądy są niesłuszne, myślenie biegnie, wtedy JAGotówka jest niebezpieczna. Może posłużyć się podobnym argumentem, aby opóźnić dystrybucję innych środków.

Serial wydaje się tajemniczy, ale może to być pierwszy moment, kiedy JA zrobiła więcej niż tut-tut przeciwko erozji demokracji we wschodniej części. Jak daleko chce się posunąć, dopiero się okaże. Ale jeśli ciągła rozmowa jej przywódców o europejskich wartościach ma mieć jakikolwiek sens, musi być zdecydowana. Cześć Październik!

Artykuł ten ukazał się w dziale Liderzy wersji drukowanej pod nagłówkiem „Rewolucja Październikowa”.

READ  Kupon turystyczny. 20 tysięcy ludzi nie dostało żadnych pieniędzy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *