Connect with us

Gospodarka

Polski KGHM współpracuje z rumuńską Nuclearelectricą nad małymi reaktorami modułowymi

Published

on

Polski KGHM współpracuje z rumuńską Nuclearelectricą nad małymi reaktorami modułowymi

Polski gigant miedziowy KGHM podpisał niewiążący list intencyjny w sprawie współpracy z rumuńską SN Nuclearelectrica przy budowie małych reaktorów modułowych (SMR), poinformował we wtorek polski producent miedzi.

Dokument został podpisany równolegle z głównym wydarzeniem 31. Forum Ekonomicznego, które odbyło się w dniach 6-8 września 2022 r. w polskim Karpaczu.

Marcin Chludziński, prezes KGHM, stwierdził, że inwestycja w SMR wzmocni bezpieczeństwo energetyczne firmy, a także polskiego przemysłu. Dodał również, że Nuclearelectrica, operator krajowego programu jądrowego w Bukareszcie, również rozpoczęła budowę SMR w Rumunii.

Dla KGHM energetyka jądrowa oznacza niezależność energetyczną i niższe koszty. Inwestowanie w SMR jest priorytetem i pomoże nam utrzymać naszą przewagę konkurencyjną w skali globalnej” – powiedział, dodając, że „uruchomienie innowacyjne technologie energetyki jądrowej oparte na małych modułach to przełom dla polskiej gospodarki. Współpraca z doświadczonym partnerem z Rumunii jest istotnym wsparciem dla tego projektu.”

Ze swojej strony dyrektor generalna SN Nuclearelectrica zauważyła, że ​​międzynarodowe zainteresowanie rozwojem SMR jest wprost proporcjonalne do zainteresowania wyrażanego przez różne państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięciu celów dekarbonizacji”.

„Rumunia, z ponad 25-letnim doświadczeniem w bezpiecznym użytkowaniu własnej elektrowni jądrowej, jest pierwszym europejskim krajem, który zainicjował rozwój projektu NuScale SMR – jedynej technologii SMR, która została certyfikowana na poziomie międzynarodowym. Cieszymy się, że możemy współpracować z KGHM i dzielić się naszymi doświadczeniami, wnioskami oraz wspierać ich w pierwszych krokach we wdrażaniu bezpiecznych, czystych i innowacyjnych technologii,” ona dodała.

Podpisanie memorandum to kolejny krok Polski ku uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu. W lutym KGHM i amerykańska firma NuScale zawarły porozumienie o rozpoczęciu rozmieszczania w Polsce małych reaktorów modułowych, z których pierwszy ma zostać uroczyście zainaugurowany do 2029 roku. Wreszcie w 2021 r. Rumunia zapowiedziała, że ​​będzie współpracować z NuScale Power przy budowie małych reaktorów jądrowych.

READ  Rosną wynagrodzenia programistów. Architekt IT zarabia nawet 18 000. Złoty brutto

Źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *