Connect with us

Gospodarka

Wpływ wojny na Ukrainie na niepewność ekonomiczną

Published

on

Wpływ wojny na Ukrainie na niepewność ekonomiczną

Lena Anayi, Nicholas Bloom, Philip Bunn, Paul Mizen, Gregory Thwaites i Ivan Yotzov 16 kwietnia 2022

Uwaga redaktora: Ta kolumna jest częścią debaty Vox na temat ekonomicznych skutków wojny.

Konflikt rosyjsko-ukraiński wstrząsnął światową gospodarką. Ceny surowców, w tym energii, gwałtownie wzrosły wraz ze wzrostem niepewności co do zakłóceń dostaw (Bachmann i in. 2022, Chepeliev i in. 2022). Ponadto na rosyjskie banki, firmy i osoby fizyczne nałożono sankcje i ograniczenia handlowe (Berner i in. 2022). Wreszcie konflikt wywołał ogromny kryzys uchodźczy, z ponad czterema milionami Ukraińców uciekających ze swojego kraju (w momencie pisania tego tekstu).1 Wszystko to prawdopodobnie przyczyni się do zwiększenia niepewności w gospodarce, zarówno wśród firm, gospodarstw domowych, jak i rynków finansowych.

W tej kolumnie przedstawiamy wstępny wgląd w wpływ konfliktu na Ukrainie na niepewność gospodarczą za pomocą dziennych wskaźników zagregowanych i miar na poziomie firmy z badania Panelu Decydentów. Skupiamy się na wybiegających w przyszłość pomiarach niepewności, które są dostępne w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Wojna prawdopodobnie zwiększyła niepewność gospodarczą zarówno pod względem oczekiwanego popytu, jak i inflacji oraz wzbudziła obawy o zakłócenia w łańcuchu dostaw.

Zagregowane miary niepewności

Indeksy oparte na rynkach finansowych i wiadomościach/mediach społecznościowych mogą dostarczać informacji o niepewności gospodarczej niemal w czasie rzeczywistym. Rysunek 1 przedstawia ewolucję czterech miar niepewności gospodarczej od 2019 r.: amerykańskiego indeksu niepewności polityki gospodarczej (EPU), brytyjskiego indeksu EPU, indeksu VIX i opartego na Twitterze indeksu niepewności gospodarczej.2 Wszystkie cztery kluczowe liczby są znormalizowane, aby ułatwić porównanie z ich odpowiednimi średnimi wartościami w 2019 roku.

Chociaż awantury są głośne, wszystkie cztery wskaźniki pokazują, że niepewność wzrosła po rosyjskiej inwazji na Ukrainę pod koniec lutego. Indeksy Vix i Twitter od tego czasu spadły, ale wszystkie serie osiągnęły ostatnio najwyższe poziomy od początku 2021 r., Kiedy wariant delta Covid-19 rozprzestrzenił się na całym świecie. Niemniej jednak obecna niepewność jest wciąż o kilka rzędów wielkości poniżej szczytu z kwietnia 2020 r.

ilustracja 1 Dzienne indeksy niepewności, styczeń 2019 – marzec 2022

Niepewność na poziomie firmy

Innym podejściem jest ocena postrzeganej niepewności firm. Koncentrując się na Wielkiej Brytanii, analizujemy ewolucję niepewności na poziomie firmy, korzystając z danych z Panelu Decydentów (DMP). DMP jest reprezentatywnym comiesięcznym badaniem dyrektorów generalnych i dyrektorów finansowych w Wielkiej Brytanii, z około 3000 odpowiedzi miesięcznie. Służy do badania trendów biznesowych w całym kraju i doradzania decydentom, w tym wpływu niepewności związanej z Brexit (Bloom i in. 2018, 2020) oraz Covid-19 (Altig i in. 2020, Bunn i in. 2021). Firmy pytane są o zrealizowane i oczekiwane wartości obrotów, zatrudnienia i cen. Ponadto firmy pytane są o rozkład oczekiwanych wyników. Pozwala nam to obliczyć odchylenie standardowe oczekiwanego rocznego wzrostu dla każdej firmy. Aby skonstruować miary „subiektywnej” niepewności sprzedaży, cen i zatrudnienia, bierzemy średnią międzyfirmową.

READ  Emisje gazów cieplarnianych gospodarki UE: -3% w pierwszym kwartale 2023 r. - Produkty Eurostat News

Wojna na Ukrainie zwiększyła w szczególności niepewność co do przyszłej sprzedaży i inflacji (Wykres 2). Między styczniem 2022 a marcem 2022 niepewność co do sprzedaży wzrosła z nieco ponad 120% średniej z 2019 roku do prawie 140%. Jednak niepewność cen wzrosła ze 140% do około 175% w marcu 2022 r., najwyższego poziomu od rozpoczęcia badania DMP w 2016 r. Z drugiej strony niepewność dotycząca zatrudnienia wzrosła tylko nieznacznie. Jest to inny wzór niż podczas Covid-19 i podkreśla, że ​​niepewność związana z wojną na Ukrainie jest szczególnie związana z inflacją, biorąc pod uwagę duże powiązane ruchy cen energii i innych towarów.

Rysunek 2 Miary subiektywnej niepewności na poziomie firmy

Oprócz tych subiektywnych wskaźników niepewności, DMP pyta również o znaczenie określonych czynników (np. Brexit, Covid-19) dla niepewności biznesowej. W marcu 2022 r. wprowadzono nowe pytanie dotyczące konfliktu rosyjsko-ukraińskiego jako źródła niepewności. Rysunek 3 przedstawia wyniki, w tym porównanie względnego znaczenia Brexitu i Covid w najnowszych danych. Z tych trzech czynników wojna na Ukrainie była największym źródłem niepewności dla brytyjskich firm w marcu: 48% respondentów postrzegało wojnę jako jedno z trzech największych źródeł niepewności, w porównaniu z 30% w przypadku Covid i 22% w przypadku Brexitu. Jednak ważne jest również, aby umieścić te liczby w kontekście. Zarówno niepewność Covid-19, jak i Brexit spadały w ostatnich miesiącach (pomimo niewielkiego wzrostu niepewności Covid z powodu fali Omicron) (Wykres 4). Obecny poziom niepewności związanej z konfliktem na Ukrainie jest poniżej szczytów niepewności Covid (97% zgłoszonych jako pierwsze trzy źródło w kwietniu 2020 r.) i niepewności Brexitu (57% zgłoszonych jako pierwsze trzy źródło w lutym 2019 r.). ). przeszłości, co potwierdza dowody z zagregowanych trendów na rysunkach 1 i 2.

rysunek 3 Brexit, Covid-19 i niepewność w Rosji/Ukrainie, marzec 2022

rysunek 4 Brexit, Covid-19 i niepewność w Rosji/Ukrainie

Ta względna niepewność może wynikać z heterogenicznego charakteru szoku Rosja/Ukraina. Na przykład firmy z branż energochłonnych zgłaszają obecnie wyższy poziom niepewności (rysunek 5). Wykorzystanie danych z tablic wejścia-wyjścia podaży i wykorzystania ONS,3 Uważamy, że 58% firm w branżach o ponadprzeciętnym zużyciu energii wskazało, że konflikt rosyjsko-ukraiński był jednym z trzech największych źródeł niepewności, w porównaniu z zaledwie 35% firm o energochłonności poniżej średniej. Po drugie, firmy z sektorów nastawionych na uznaniową konsumpcję (np. odzież, wakacje, alkohol) zgłaszały wyższy poziom niepewności (59% vs. 44%).4 Firmy z bardziej uznaniowych branż mogą być bardziej zaniepokojone skutkami zacieśnienia realnych dochodów, co skłania konsumentów do większego skupienia się na podstawowych wydatkach. Podobnie importerzy częściej wymieniali konflikt jako jedno z trzech głównych źródeł niepewności w porównaniu z nieimporterami (55% w porównaniu do 41%). Na przykład firmy te mogą spodziewać się większego wpływu na zakłócenia w dostawach. Wreszcie, wykorzystujemy dane firmowe z bazy danych Fame, aby określić narodowość dyrektorów w firmach brytyjskich. Około 1% wszystkich brytyjskich firm ma przynajmniej jednego dyrektora z regionu konfliktu.5 Kiedy porównamy to z zestawem danych DMP, zobaczymy, że 58% firm z dyrektorem z regionu konfliktu wymieniło konflikt rosyjsko-ukraiński jako jedno z trzech największych źródeł niepewności, w porównaniu z 48% firm bez dyrektora z regionu.

READ  Renta stażowa 2020. Na czym ona polega? Kiedy to zacznie obowiązywać? Ile będzie wynosić emerytura? Kiedy powinienem przejść na emeryturę? 25 sierpnia 2020 r

Podsumowując, te miary narażenia nie wykluczają się wzajemnie ani nie wyczerpują, ale pokazują, że konflikt wpływa na niepewność w wielu brytyjskich przedsiębiorstwach i w wielu różnych kanałach: zużycie energii, popyt, handel i własność. W przyszłości ważne będzie monitorowanie ewolucji podatności biznesu na konflikty i tego, jak wpływa to na oczekiwane i osiągane przez firmy wyniki.

Rysunek 5 Odsetek firm wymieniających Rosję/Ukrainę jako jedno z trzech największych źródeł niepewności

Wnioski

Wojna na Ukrainie już wpływa na światową gospodarkę. Codzienny poziom niepewności wzrósł, ale o wiele mniej niż podczas pandemii Covid. Wzrosły również miary subiektywnej niepewności pochodzące z badań ankietowych przedsiębiorstw, szczególnie w odniesieniu do inflacji. Wstępne dane z Wielkiej Brytanii sugerują, że 48% firm postrzegało konflikt jako jedno z „największych 3” źródeł niepewności w marcu, chociaż poziom ten jest nadal poniżej najwyższego poziomu niepewności odnotowanego w przeszłości z powodu Covid-19 i Brexitu był obserwowany. Ponadto niepewność ta wynika z kilku czynników, w tym zużycia energii, ekspozycji na import, dobrowolnych wydatków i bezpośrednich powiązań kadry kierowniczej z regionem konfliktu. Wpływ tej niepewności na przedsiębiorstwa pozostaje niejasny, chociaż następstwa przedłużającego się konfliktu prawdopodobnie będą miały negatywny wpływ na wiele wyników gospodarczych.

Bibliografia

Altig DE, Baker S, Barrero JM, Bloom N, Bunn P, Chen S, Davis S, Leather J, Meyer B, Mihaylov E, Mizen P, Parker N, Renault T , P Smietanka i G Thwaites (2020), „ Economic niepewność po pandemii Covid-19”, VoxEU.org, 24 lipca.

Bachmann, R., D. Baqaee, C. Bayer, M. Kuhn, A. Loeschel, B. Moll, A. Peichl, K. Pittel i M. Schularick (2022), „Co jeśli Niemcy zostaną odcięte od rosyjskiej energii?” , VoxEU.org, 25 marca.

Berner, R., S. Cecchetti i K. Schoenholtz (2022), „Rosyjskie sankcje: kilka pytań i odpowiedzi”, VoxEU.org, 21 marca.

Bloom, N., S. Chen i P. Mizen (2018), „Rosnąca niepewność Brexitu zmniejszyła inwestycje i zatrudnienie”, VoxEU.org, 16 listopada.

READ  Gwarancje bezpieczeństwa uczynią Ukrainę „nie do zdobycia” dla rosyjskiego ataku

Bloom N, Bunn P, Chen S, Mizen P i Smietanka P (2020), „Niepewność brexitu spadła od czasu wyborów powszechnych w Wielkiej Brytanii”, VoxEU.org, 25 lutego.

Bunn P, Altig DE, Anayi L, Barrero JM, Bloom N, Davis S, Meyer B, Mihaylov E, Mizen P i Thwaites G (2021) „Niepewność Covid-19: opowieść o dwóch ogonach”, VoxEU.org, 16.11.

Chepeliev M, T Hertel i D van der Mensbrugghe (2022), Obcinanie rosyjskiego eksportu paliw kopalnych: krótkoterminowy ból dla długoterminowego zysku, VoxEU.org, 9 marca.

przypisy końcowe

1 źródło: https://data2.unhcr.org/en/situations/ukraina

2 Indeks niepewności polityki gospodarczej USA (EPU) i indeks EPU Wielkiej Brytanii to dwa wskaźniki oparte na gazetach, które liczą częstotliwość występowania słów kluczowych związanych z (i) ekonomią, (ii) polityką oraz (iii) tematami niepewności w głównych gazety . Indeks VIX jest miarą 30-dniowej oczekiwanej zmienności amerykańskiego rynku akcji w oparciu o ceny opcji. Wreszcie, oparty na Twitterze Index of Economic Uncertainty opiera się na liczbie tweetów zawierających zarówno słowa kluczowe „gospodarka”, jak i „niepewność”. Źródła: http://policyuncertainty.com/ oraz https://www.cboe.com/tradable_products/vix/vix_historical_data/

3 Źródło: https://www.ons.gov.uk/economy/nationalaccounts/supplyandusetables/datasets/inputoutputsupplyandusetables

4 Rozróżnienie między branżami uznaniowymi i nieuznaniowymi opiera się na pracach Australijskiego Biura Statystycznego, które zapewniają klasyfikację dla podziału towarów/usług w koszyku inflacji CPI na uznaniowe (tj. niezbędne) i nieuznaniowe (tj. opcjonalne) . Dostępna jest klasyfikacja tutaj. Ta sama klasyfikacja została zastosowana przez Urząd Statystyk Narodowych W Zjednoczonym Królestwie.

5 Rosja, Ukraina, Białoruś, Polska, Węgry, Słowacja, Mołdawia i Rumunia określane są jako „regiony konfliktu”. Istnieje około 164 000 brytyjskich firm, które mają co najmniej jednego dyrektora z regionu konfliktu. Około 1% naszej próby odpowiedzi na to pytanie ma dyrektora z regionu konfliktu, co jest zgodne ze statystykami dla brytyjskiego świata biznesu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *