Connect with us

Gospodarka

Wojna zwiększa norweskie zyski z ropy i gazu. Teraz wymagana jest pomoc

Published

on

Wojna zwiększa norweskie zyski z ropy i gazu.  Teraz wymagana jest pomoc

STAVANGER, Norwegia (AP) – Gorączkowe poszukiwania w Europie alternatyw dla rosyjskiej energii dramatycznie zwiększył popyt – i cenę – na norweską ropę i gaz.

Gdy pieniądze napływają, drugi co do wielkości dostawca gazu ziemnego w Europie odpiera zarzuty, że czerpie zyski z wojny na Ukrainie.

Polski premier Mateusz Morawiecki, który szuka skandynawskiego kraju, aby zastąpić część gazu, który Polska otrzymywała z Rosji, powiedział, że „gigantyczne” norweskie zyski z ropy i gazu „pośrednio wykorzystują wojnę”. Wezwał Norwegię do wykorzystania tego łutu szczęścia, aby wesprzeć najbardziej dotknięte kraje, w szczególności Ukrainę.

Komentarze z zeszłego tygodnia uderzyły w strunę, nawet gdy niektórzy Norwegowie kwestionują, czy robią wystarczająco dużo, aby walczyć z rosyjską wojną, zwiększając pomoc gospodarczą dla Ukrainy i pomagając sąsiednim krajom zakończyć ich zależność od rosyjskiej energii do energetykiWytwarzaj energię elektryczną i tankuj pojazdy.

Podatki od nieoczekiwanych zysków firm naftowych i gazowych są powszechne w Europie, aby pomóc ludziom radzić sobie z rosnącymi rachunkami za energię, teraz zaostrzony przez wojnę. Hiszpania i Włochy zatwierdziły je, a rząd Wielkiej Brytanii planuje wprowadzić jeden. Morawiecki wzywa Norwegię, by poszła dalej, wysyłając ropę i zyski innym narodom.

Norwegia, jeden z najbogatszych krajów Europy, przeznaczyła 1,09% swojego dochodu narodowego na rozwój zamorski – jeden z najwyższych procentów na świecie – w tym ponad 200 milionów dolarów na pomoc dla Ukrainy. Z kasetonami na ropę i gaz wybrzuszenia, niektórzy chcieliby, aby więcej pieniędzy przeznaczono na łagodzenie skutków wojny – a nie na fundusze przekazywane organizacjom pomagającym ludziom gdzie indziej.

„Norwegia dokonała dramatycznych cięć w większości instytucji ONZ i poparła projekty dotyczące praw człowieka, aby sfinansować koszty przyjmowania ukraińskich uchodźców” – powiedział Berit Lindeman, dyrektor polityczny grupy praw człowieka Norweskiego Komitetu Helsińskiego.

READ  Premier Polski ostrzega, że ​​w przypadku inwazji Rosji 40 mln Polaków chwyci za broń w obronie ojczyzny

Pomogła zorganizować w środę protest przed parlamentem w Oslo, krytykując priorytety rządu i mówiąc, że polskie komentarze mają „pewne zasługi”.

„Wygląda to naprawdę brzydko, wiedząc, że zarobki gwałtownie wzrosły w tym roku” – powiedział Lindeman.

ceny ropy i gazu były już na haju w środku kryzysu energetycznego i wzrastają z powodu wojny. Handel gazem ziemnym jest od trzech do czterech razy większy niż w tym samym czasie w zeszłym roku. Międzynarodowy benchmark ropy Brent przekroczył 100 dolarów za baryłkę po inwazji trzy miesiące temu i od tamtej pory rzadko spada poniżej tej wartości.

Norweski gigant energetyczny Equinor, którego właścicielem jest większość, zarobił w pierwszym kwartale cztery razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Nagroda skłoniła rząd do zmiany prognozy przychodów z działalności naftowej w tym roku do 933 miliardów koron norweskich (97 miliardów dolarów) – ponad trzykrotność tego, co zarobił w 2021 r., największego na świecie – na wsparcie narodu, gdy ropa się wyczerpuje. Rząd nie rozważa skierowania go gdzie indziej.

Norwegia „udzieliła Ukrainie znaczącego wsparcia od pierwszego tygodnia wojny i przygotowujemy się, aby zrobić więcej” – powiedział w e-mailu sekretarz stanu Eivind Vad Petersson.

Powiedział, że kraj wysłał wsparcie finansowe, broń i ponad 2 miliardy koron pomocy humanitarnej „niezależnie od cen ropy i gazu”.

Tymczasem kraje europejskie pomogły podnieść norweskie ceny energii, starając się zdywersyfikować swoje dostawy z dala od Rosji. Zostali oskarżeni o pomoc w finansowaniu wojny poprzez dalsze płacenie za rosyjskie paliwa kopalne.

Ta zależność energetyczna „zapewnia Rosji narzędzie do zastraszania i wykorzystywania przeciwko nam, co zostało teraz wyraźnie zademonstrowane– powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, były premier Norwegii, na spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

READ  Łotewski Digital Mind kupuje litewską grupę spółek Alna / Artikel

Rosja wstrzymała dostawy gazu ziemnego do FinlandiiPolsce i Bułgarii za odmowę zapłaty w rublach.

27-narodowa Unia Europejska dąży do zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu ziemnego o dwie trzecie do końca roku poprzez ochronę, rozwój odnawialny i alternatywne dostawy.

Europa błaga Norwegię, a także kraje takie jak Katar i Algieria, o pomoc z niedoborem. Norwegia dostarcza od 20% do 25% europejskiego gazu ziemnego, w porównaniu do 40% Rosji przed wojną.

Ważne jest, aby Norwegia była „stabilnym, długoterminowym dostawcą ropy i gazu na rynki europejskie” – powiedział wiceminister energii Amund Vik. Ale firmy sprzedają na niestabilnych rynkach energiii „przy wysokich cenach ropy i gazu” Od zeszłej jesieni firmy produkują prawie maksimum tego, co mogą dostarczyć ich pola na co dzień” – powiedział.

Mimo to Oslo odpowiedziało na europejskie żądania dotyczące większej ilości gazu, udzielając operatorom zezwoleń na większą produkcję w tym roku. Zachęty podatkowe zachęcają firmy do inwestowania w nowe projekty offshorez nowym gazociągiem do Polski otwarcie tej jesieni.

„Robimy wszystko, aby być niezawodnym dostawcą gazu i energii dla Europy w trudnych czasach. Jesienią ubiegłego roku rynek był napięty, a teraz jest jeszcze bardziej naglący” – powiedział Ola Morten Aanestad, rzecznik Equinor.

Sytuacja jest daleka od czerwca 2020 r., Kiedy ceny gwałtownie spadły podczas pandemii COVID-19, a poprzedni rząd Norwegii wydał zachęty podatkowe dla firm naftowych, aby pobudzić inwestycje i chronić miejsca pracy.

W połączeniu z wysokimi cenami energii, zachęty wygasające pod koniec roku skłoniły firmy w Norwegii do opracowania szeregu planów rozwojowych dla nowych projektów naftowych i gazowych.

Jednak projekty te nie będą produkować ropy i gazu do końca tej dekady lub nawet dalej w przyszłości, kiedy sytuacja polityczna może być inna i wiele krajów europejskich ma nadzieję, że większość zużywanej energii przestawi się na odnawialne źródła energii..

READ  Polska kupuje odrzutowce, czołgi i haubice z Korei Południowej – mówi minister

Do tego czasu Norwegia prawdopodobnie spotka się z bardziej znaną krytyką – że przyczynia się do zmian klimatycznych.

___

Wniosła swój wkład reporterka AP Monika Ścisłowska w Warszawie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *