Connect with us

Gospodarka

AKTUALIZACJA 1 – Polska gospodarka może skurczyć się od 4% do 5% w 2020 roku z powodu blokady ministerstwa

Published

on

(Dodaje tło i cytat)

WARSZAWA, 20 maja (Reuters). Polska gospodarka może skurczyć się o 4 do 5% w 2020 roku, więcej niż wcześniej prognozowano 3,4%, ponieważ blokada koronawirusa zajęła więcej czasu niż oczekiwano, powiedział w środę starszy urzędnik skarbu.

W związku z kryzysem gospodarczym zastępca dyrektora departamentu makroekonomicznego resortu powiedział, że Polska planuje zawiesić zasadę ograniczania wydatków publicznych przed zmianą budżetu państwa na 2020 rok na przełomie czerwca i lipca.

„Komisja Europejska zapowiedziała, że ​​polska gospodarka skurczy się o 4,3%. Konsensus rynkowy to minus 4-5% i idziemy w tym kierunku, ale to nie jest oficjalna prognoza ”- powiedziała Joanna Beza-Bojanowska na konferencji prasowej.

Polska znosi krawężniki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa i ponownie otwiera restauracje, centra handlowe i przedszkola. Jednak wiele grup społecznych pozostaje zamkniętych i oczekuje się, że szkoły zostaną ponownie otwarte najwcześniej we wrześniu.

Kraj należący do Unii Wschodnioeuropejskiej, w którym mieszka 38 milionów ludzi, zgłosił 19268 przypadków koronawirusa i 948 zgonów.

Ministerstwo Zdrowia ma nadzieję, że w przyszłym tygodniu liczba infekcji spadnie, ale spodziewa się drugiej fali jesienią.

Polska udokumentowała swoją pierwszą infekcję koronawirusem w marcu, a wkrótce potem ogłosiła pakiet pomocowy o wartości 212 miliardów złotych (50,96 miliardów dolarów) w celu złagodzenia skutków ekonomicznych wirusa.

Pakiet obejmuje wsparcie banku centralnego oraz państwowego funduszu PFR, który wspiera projekty infrastrukturalne i zaciąga kredyty w celu dystrybucji gotówki do przedsiębiorstw dotkniętych blokadą. (1 $ = 4,1599 zł) (relacja Marcina Gocłowskiego i Pawła Florkiewicza; montaż: Andrew Heavens i Mark Heinrich)

READ  World News Roundup: UE ostrzega Polskę, że zapłaci za kwestionowanie prawa zwyczajowego; Osoby, które przeżyły truciznę, opuszczają hiszpańskie Prado, kończąc protesty i nie tylko
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.