Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wojna o Górski Karabach. Ormianie zaatakowali azerbejdżańskie lotnisko w Gandży

Published

on

Stolica Górskiego Karabachu Stepanakert została ponownie ostrzelana – poinformowało armeńskie ministerstwo obrony. Ministerstwo podało, że wojska azerbejdżańskie uderzyły również w cele cywilne. Walki trwają pomimo apeli grupy mediacyjnej powołanej przez OBWE pod wspólnym przewodnictwem USA, Rosji i Francji.

Zobacz TVN24 w Internecie >>>

Agencja Pan-Armeńska ogłosiła w niedzielę komunikat Ministerstwa Obrony Armenii. Ośrodek poinformował również, że w niedzielny poranek wojska Górskiego Karabachu uderzyły w azerbejdżańskie lotnisko wojskowe w Gandzie. „Odlatujące samoloty wojskowe dokonały agresji nie tylko w Armenii, ale także w Górskim Karabachu” – poinformowały władze w Erewaniu.

„Fragmenty izraelskich pocisków artyleryjskich LORA”

Radio Echo z Moskwy donosiło o wydarzeniach w Górskim Karabachu: „W ciągu ostatnich kilku godzin w Stepanakercie rozległo się kilkanaście potężnych eksplozji z charakterystycznym odgłosem latających odłamków. Przedstawiciele MON donoszą, że pociski uderzają w obiekty cywilne, zwłaszcza budynki mieszkalne W Stepanakercie zabrzmiały syreny przeciwlotnicze. Naoczni świadkowie powiedzieli, że słyszeli również eksplozje poza miastem. ”

Nadawca dodał, że „noc minęła spokojnie, nie było syreny, nie było ognia”.

Pozycje wojsk ormiańskich na linii demarkacyjnej Górskiego Karabachu ARMEŃSKIE MINISTERSTWO OBRONY / PAP / EPA

Korespondent rosyjskiej agencji RIA Novosti powiedział, że budynek operatora sieci telekomunikacyjnej Karabachtelecom został uszkodzony przez atak Stepanakerta. „W budynku i w pobliżu wybito szyby – dziury po kulach i odłamki rakiet, wiele samochodów zostało uszkodzonych i spalonych. Armia (Górski Karabach – red.)” Twierdzi, że to fragmenty izraelskich pocisków artyleryjskich LORA „- podała agencja.

„Rozszerzona strefa walki”

Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu twierdzi, że strajk został przeprowadzony w odpowiedzi na ostrzał dwóch miast przez armeńskie siły zbrojne Terter i Horadiz w pobliżu linii kontaktu.

Szef resortu generał Zakir Hasanov powiedział, że otwarcie ognia z terytorium Armenii „jest ewidentnie prowokacyjne i poszerza strefę działań wojennych”.

Strona ormiańska zaprzeczyła zarzutom, że ostrzał nastąpił z ich terytorium.

Wymiana ognia w Górskim KarabachuReuters

Powołanie grupy mediacyjnej

Walka wojsk azerbejdżańskich z siłami Górskiego Karabachu, wspieranymi przez Armenię, trwa pomimo apeli grupy mediacyjnej pod wspólnym przewodnictwem USA, Rosji i Francji. Grupa Mińska została powołana przez OBWE w celu zawieszenia broni w Górskim Karabachu.

1 października prezydenci USA, Rosji i Francji – Donald Trump, Władimir Putin i Emmanuel Macron – wydali wspólną deklarację wzywającą strony konfliktu do natychmiastowego zaprzestania walk i prowadzenia rozmów pokojowych bez warunków wstępnych.

„Opłakujemy ofiary i składamy kondolencje rodzinom zabitych i rannych. Wzywamy do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych między siłami zbrojnymi zaangażowanych stron. Wzywamy również przywódców Armenii i Azerbejdżanu niezwłocznie, w dobrej wierze i bez warunków wstępnych o wznowienie negocjacji w sprawie meritum porozumienia. ” z pomocą współprzewodniczących Mińskiej Grupy OBWE ”- przeczytaj oświadczenie zamieszczone na Kremlu.

CZYTAJ: „Opłakujemy ofiary, wyrażamy nasze współczucie”. Trump, Macron i Putin apelują do Górskiego Karabachu

Domy w Stepanakercie zniszczone przez ostrzał AZIZ KARIMOV / PAP / EPA

Trwająca dyskusja

27 września wybuchły walki między Azerbejdżanem a Górskim Karabachem, które wspierała Armenia. Partie walczą o region w górach Azerbejdżanu liczący 146 000 mieszkańców, który jest jednak zamieszkany głównie przez etnicznych Ormian. W czasie konfliktu, który wybuchł po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku, ogłosili niepodległość.

Od tego czasu Baku i Erewan toczą z różnym nasileniem walki o Górski Karabach, którego niepodległość nie została uznana na arenie międzynarodowej.

Konflikt etniczny w Górskim Karabachu PAP / REUTERS

Panarmenian, Echo Moskwy, RIA Novosti, tvn24.pl

Główne źródło zdjęć: ARMEŃSKIE MINISTERSTWO OBRONY / PAP / EPA

READ  Polskie sieci modowe LPP i CCC wycofują się z działalności na Ukrainie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *