Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    HUMANMAG
    • Dom
    • Nagłówki
    • Świat
    • Biznes
    • Nauka
    • Technika
    • Sport
    • Rozrywka
    HUMANMAG
    Home»Najważniejsze wiadomości»Wojna o Górski Karabach. Ormianie zaatakowali azerbejdżańskie lotnisko w Gandży
    Najważniejsze wiadomości

    Wojna o Górski Karabach. Ormianie zaatakowali azerbejdżańskie lotnisko w Gandży

    4 października, 2020Brak komentarzy3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Reddit WhatsApp Email
    Wojna o Górski Karabach.  Ormianie zaatakowali azerbejdżańskie lotnisko w Gandży
    Share
    Facebook Twitter Pinterest Reddit WhatsApp Email

    Stolica Górskiego Karabachu Stepanakert została ponownie ostrzelana – poinformowało armeńskie ministerstwo obrony. Ministerstwo podało, że wojska azerbejdżańskie uderzyły również w cele cywilne. Walki trwają pomimo apeli grupy mediacyjnej powołanej przez OBWE pod wspólnym przewodnictwem USA, Rosji i Francji.

    Zobacz TVN24 w Internecie >>>

    Agencja Pan-Armeńska ogłosiła w niedzielę komunikat Ministerstwa Obrony Armenii. Ośrodek poinformował również, że w niedzielny poranek wojska Górskiego Karabachu uderzyły w azerbejdżańskie lotnisko wojskowe w Gandzie. „Odlatujące samoloty wojskowe dokonały agresji nie tylko w Armenii, ale także w Górskim Karabachu” – poinformowały władze w Erewaniu.

    „Fragmenty izraelskich pocisków artyleryjskich LORA”

    Radio Echo z Moskwy donosiło o wydarzeniach w Górskim Karabachu: „W ciągu ostatnich kilku godzin w Stepanakercie rozległo się kilkanaście potężnych eksplozji z charakterystycznym odgłosem latających odłamków. Przedstawiciele MON donoszą, że pociski uderzają w obiekty cywilne, zwłaszcza budynki mieszkalne W Stepanakercie zabrzmiały syreny przeciwlotnicze. Naoczni świadkowie powiedzieli, że słyszeli również eksplozje poza miastem. ”

    Nadawca dodał, że „noc minęła spokojnie, nie było syreny, nie było ognia”.

    Pozycje wojsk ormiańskich na linii demarkacyjnej Górskiego Karabachu ARMEŃSKIE MINISTERSTWO OBRONY / PAP / EPA

    Korespondent rosyjskiej agencji RIA Novosti powiedział, że budynek operatora sieci telekomunikacyjnej Karabachtelecom został uszkodzony przez atak Stepanakerta. „W budynku i w pobliżu wybito szyby – dziury po kulach i odłamki rakiet, wiele samochodów zostało uszkodzonych i spalonych. Armia (Górski Karabach – red.)” Twierdzi, że to fragmenty izraelskich pocisków artyleryjskich LORA „- podała agencja.

    „Rozszerzona strefa walki”

    Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu twierdzi, że strajk został przeprowadzony w odpowiedzi na ostrzał dwóch miast przez armeńskie siły zbrojne Terter i Horadiz w pobliżu linii kontaktu.

    Szef resortu generał Zakir Hasanov powiedział, że otwarcie ognia z terytorium Armenii „jest ewidentnie prowokacyjne i poszerza strefę działań wojennych”.

    Strona ormiańska zaprzeczyła zarzutom, że ostrzał nastąpił z ich terytorium.

    Wymiana ognia w Górskim KarabachuReuters

    Powołanie grupy mediacyjnej

    Walka wojsk azerbejdżańskich z siłami Górskiego Karabachu, wspieranymi przez Armenię, trwa pomimo apeli grupy mediacyjnej pod wspólnym przewodnictwem USA, Rosji i Francji. Grupa Mińska została powołana przez OBWE w celu zawieszenia broni w Górskim Karabachu.

    1 października prezydenci USA, Rosji i Francji – Donald Trump, Władimir Putin i Emmanuel Macron – wydali wspólną deklarację wzywającą strony konfliktu do natychmiastowego zaprzestania walk i prowadzenia rozmów pokojowych bez warunków wstępnych.

    „Opłakujemy ofiary i składamy kondolencje rodzinom zabitych i rannych. Wzywamy do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych między siłami zbrojnymi zaangażowanych stron. Wzywamy również przywódców Armenii i Azerbejdżanu niezwłocznie, w dobrej wierze i bez warunków wstępnych o wznowienie negocjacji w sprawie meritum porozumienia. ” z pomocą współprzewodniczących Mińskiej Grupy OBWE ”- przeczytaj oświadczenie zamieszczone na Kremlu.

    CZYTAJ: „Opłakujemy ofiary, wyrażamy nasze współczucie”. Trump, Macron i Putin apelują do Górskiego Karabachu

    Domy w Stepanakercie zniszczone przez ostrzał AZIZ KARIMOV / PAP / EPA

    Trwająca dyskusja

    27 września wybuchły walki między Azerbejdżanem a Górskim Karabachem, które wspierała Armenia. Partie walczą o region w górach Azerbejdżanu liczący 146 000 mieszkańców, który jest jednak zamieszkany głównie przez etnicznych Ormian. W czasie konfliktu, który wybuchł po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku, ogłosili niepodległość.

    Od tego czasu Baku i Erewan toczą z różnym nasileniem walki o Górski Karabach, którego niepodległość nie została uznana na arenie międzynarodowej.

    Konflikt etniczny w Górskim Karabachu PAP / REUTERS

    Panarmenian, Echo Moskwy, RIA Novosti, tvn24.pl

    Główne źródło zdjęć: ARMEŃSKIE MINISTERSTWO OBRONY / PAP / EPA

    Olga Tokarczuk

    Olga Tokarczuk jest autorką publikującą na portalu humanmag.pl, gdzie zajmuje się tematami z zakresu newsów, polityki, biznesu, technologii, sportu, rozrywki i stylu życia. Skupia się na przekazywaniu rzetelnych i użytecznych informacji, śledzeniu aktualnych wydarzeń oraz prezentowaniu historii ważnych dla czytelników w sposób jasny i przystępny.

    READ  Urzędnik sugeruje, aby polski prezydent dokonał przeglądu bezpieczeństwa mediów społecznościowych po dziwnym tweecie z prywatnego konta
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Reddit Email
    Previous ArticleZmiany w programie Rodzina 500 plus. Najpóźniej do czerwca 2021 r., Bo decyzja została już podjęta. Czy zamiast gotówki będą bony? [4.10.2020]
    Next Article Chińskie pociski uderzały w domy. Nagrania i zdjęcia z Chin. Taka ciekawostka ze świata

    Related Posts

    PS Plus Extra i Premium na czerwiec. Sony stawia na mocne RPG i duże premiery

    11 czerwca, 2026

    Nowy Xbox odchodzi od wizerunku „premium”. Microsoft szuka nowego modelu dla rynku konsol

    11 czerwca, 2026

    CI Games kończy wyłączność z Epic Games Store. „Lords of the Fallen 2” trafi również na Steam

    11 czerwca, 2026

    Dieta Haliny Frąckowiak. Jak odżywia się gwiazda polskiej estrady?

    11 kwietnia, 2026

    Maryla Rodowicz w centrum uwagi po gali On Air Music Awards. Nietypowa stylizacja i ważne wyróżnienie

    11 kwietnia, 2026

    Apple: od garażu do globalnego giganta technologicznego

    2 kwietnia, 2026
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    Navigate
    • Dom
    • Nagłówki
    • Świat
    • Biznes
    • Nauka
    • Technika
    • Sport
    • Rozrywka
    Pages
    • o nas
    • Formularz kontaktowy
    • DMCA
    • Polityka Redakcyjna
    • Polityka prywatności
    • o nas
    • Formularz kontaktowy
    • DMCA
    • Polityka Redakcyjna
    • Polityka prywatności
    © 2026 HumanMag. All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.