Connect with us

Gospodarka

Zmiany w programie Rodzina 500 plus. Najpóźniej do czerwca 2021 r., Bo decyzja została już podjęta. Czy zamiast gotówki będą bony? [4.10.2020]

Published

on

Czy program Rodzina 500+ zostanie zlikwidowany lub przynajmniej zawieszony w związku z recesją gospodarczą wywołaną przez koronawirusa? A może na odwrót – indeksowanie, ponieważ inflacja już znacznie zmniejszyła siłę nabywczą korzyści. Aby zachować jego realną wartość, dobrze byłoby go zwiększyć np. O 100 zł, a następnie corocznie indeksować na przykładzie indeksacji emerytur. Wiele zależy od tego, jak będzie wyglądać ostateczna wersja ustawy budżetowej na 2020 r., Nad którą aktualnie pracuje rząd.

W tej chwili jednak prawdopodobnie bardziej prawdopodobna jest inna promocja – i inna korzyść może służyć jako przykład, a mianowicie kupon podróżny na 500+ dla dzieci.

Po odbudowie rząd będzie musiał znaleźć pieniądze na wszystkie programy społeczne – będzie pod presją dużego deficytu. Według obecnych założeń budżet nie przekroczy 80 mld zł, co oznacza, że ​​rząd będzie musiał tak dużo pożyczyć – głównie poprzez emisję bonów skarbowych: obligacji i weksli. Żeby znaleźć chętnych do ich kupna w zagranicznych instytucjach finansowych, musi zaoferować atrakcyjne oprocentowanie, a tak duża suma pożyczki z pewnością zwiększy koszt tych pieniędzy, a wraz z nimi całkowity i już gigantyczny dług publiczny.
Może to skłonić rząd do większych oszczędności, niż się dziś oczekuje, przygotowując budżet na 2021 rok.

Rodzina 500 plus: kupony zamiast gotówki

Na początku sierpnia, kiedy można było w polskich warunkach szybko uruchomić nowy program, który jest obsługiwany tylko na platformie cyfrowej, wicepremier Jadwiga Emilewicz w jednym ze swoich wypowiedzi dla mediów zasugerowała, że ​​flagowiec również powinien wystartować. W przyszłości usługa 500 plus będzie mogła zostać „wypłacona” w formie elektronicznego vouchera.
Byłoby to wielka korzyść dla rządu – zyskałby kontrolę zarówno obiektywną, jak i subiektywną. Z jednej strony mogłaby stworzyć listę firm, które będą wspierać program – wyłączając część firm z tej grupy. Po drugie, aby ograniczyć na przykład swobodę wydawania pieniędzy z programu, które, nawet jeśli nie są wykorzystywane na zakup alkoholu lub innych używek, przeznaczane są na cele niekoniecznie związane z dziećmi.
Co prawda cytowane stwierdzenie wywołało burzę i nawet sam J.Emilewicz wycofał się z takiego rozwiązania, ale …

READ  Paszport Putina na Ukrainie: w innych krajach wschodzącej Europy

Wcześniejsza emerytura – emerytura dla osób rozpoczynających wczesny start! Nowe przepisy dają zarówno kobietom, jak i mężczyznom prawo do przejścia na emeryturę przed 60. rokiem życia, a najniższa emerytura gwarantowana w 2021 roku wyniosłaby 1560 zł. Aby dowiedzieć się więcej o tym projekcie, kliknij teraz ten tekst!

Rodzina 500 plus: W budżecie nie ma pieniędzy, więc …

Teraz, w połowie września, kolejną kontrowersję wywołały opinie pracodawców, że rząd zawiesi program ze względu na ogromny deficyt w budżecie na 2021 rok. W końcu deficyt oznacza, że ​​wykorzystujemy pieniądze, których jeszcze nie zarabiamy. Tak naprawdę to nasze dzieci zarobią – te same, za które teraz dostajemy 500 zł miesięcznie, a na pewno same nie dadzą sobie rady. Dług publiczny jest tak wysoki, że nawet nienarodzone dzieci i ich dzieci, tj. H. Nasze wnuki i prawnuki.
Dodajmy do zestawu głosy samych kręgów rządzących – z nie znieść ani nie zawieszać programu Rodzina 500 plus, ale powrócić do jego pierwszej wersji, czyli zastosować kryterium dochodowe dla pierwszego dziecka w rodzinie.
Przypominamy, że zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w programie „Rodzina 500+” od 1 lipca 2019 r. Zasiłek wychowawczy będzie przysługiwał na każde dziecko do 18 roku życia, niezależnie od dochodu rodziny.

Rodzina 500 plus: zawiesić – tak, znieść – nie

Jednak obecnie jest pewne, że do końca miesiąca na każde dziecko trzeba zapłacić 500 zł miesięcznie do końca maja. Następnie musisz złożyć nowy wniosek i to się rozpocznie nowy okres obowiązywania. Fakt ten może być również dobrą wymówką do zmiany.

To jest ważne! Po prostu kliknij i czytaj!

Jeśli więc kierujemy się zasadą praw nabytych (niestety rząd PiS w wielu przypadkach nie przestrzegał tych praw) to nic nie powinno się zmienić. Wypłata mogłaby zostać co najwyżej zawieszona z opcją rekompensaty po zakończeniu kryzysu. I tak byłoby w stanie państwa prawa … Jednak rządy – nie tylko rząd PiS – zawsze znajdą uzasadnienie dla decyzji, które mają niewiele wspólnego z rządami prawa, jak np. Aneksja OFE przez rząd Tuska. . Więc wszystko może się zdarzyć, gdy w skarbcu skończą się pieniądze.

READ  Dobra wiadomość dla pracodawców i pracowników. MF: Podwyższone koszty w PIT obowiązują niezależnie od faktycznego miejsca pracy

Ważne dla Ciebie i Twojego portfela! Kliknij!

Wideo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *