Connect with us

Gospodarka

Wojna na Ukrainie utrudnia poepidemiczne ożywienie gospodarcze – mówi Duda – Pierwsze Wiadomości

Published

on

Wojna na Ukrainie utrudnia poepidemiczne ożywienie gospodarcze – mówi Duda – Pierwsze Wiadomości
Marcin Obara/PAP

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że wojna Rosji z Ukrainą zdusiła odbudowę gospodarczą Polski po pandemii Covid-19.

Przemawiając w poniedziałek na spotkaniu biznesowym w Warszawie, Duda powiedział, że Polska dobrze poradziła sobie z pandemią koronawirusa, ale wojna na Ukrainie przyniosła polskiej gospodarce kolejne wyzwanie.

Aby poradzić sobie z pandemią, w marcu 2020 r. polski rząd wprowadził „tarczę antykryzysową”, która „w bezprecedensowy sposób wepchnęła pieniądze na rynek” – powiedział Duda.

„Nie mieliśmy wątpliwości, że gdybyśmy nie działali poprzez rządową interwencję w gospodarce, nie pozostawili jej siłom rynkowym zaburzonym przez pandemię koronawirusa i czynniki takie jak długa kadencja, mielibyśmy do czynienia z tragedią społeczną i katastrofalnym bezrobociem” – powiedział Duda. .

Dodał, że trudno było wówczas przewidzieć, że po pandemii nastąpi wojna.

„Dzisiaj mamy do czynienia z wojną, która ma różnorakie skutki na rynkach międzynarodowych i gospodarczych i niestety nie pozwala na uspokojenie sytuacji po pandemii, na którą wszyscy liczyliśmy” – powiedział Duda.

Zdaniem prezesa wpływ gwałtownego wzrostu cen energii w dużej mierze wyeliminował możliwość szybkiego powrotu do wzrostu gospodarczego po pandemii.

„Dzisiaj nadal mamy problemy na rynku. Niestety nic nie wskazuje na to, aby szybko zostały one rozwiązane” – powiedział Duda.

READ  Pracownicy Amazon organizują się w Polsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *