Connect with us

Świat

Włochy nakładają środki blokujące w miarę wzrostu liczby przypadków w całej Europie.

Published

on

Rok po tym, jak Włochy stały się pierwszym krajem europejskim, który nałożył ogólnokrajową blokadę, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, naród znów zamilkł. W poniedziałek wprowadzono nowe ograniczenia, aby powstrzymać trzecią nieuchronną falę infekcji zalewających Europę i przytłaczających jej program zakończenia masowych szczepień.

Premier Mario Draghi, wyjaśniając środki w piątek, ostrzegł, że Włochy stoją w obliczu „nowej fali zarażenia” spowodowanej przez bardziej zaraźliwe warianty koronawirusa.

Włochy wciąż nie były same.

„Mamy jasne oznaki: trzecia fala w Niemczech już się rozpoczęła” – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej Lothar Wieler, szef Instytutu Chorób Zakaźnych Roberta Kocha. Premier Węgier Viktor Orban przewidział, że ten tydzień będzie najtrudniejszy od wybuchu pandemii, jeśli chodzi o przydzielenie łóżek szpitalnych i sprzętu do oddychania oraz mobilizację pielęgniarek i lekarzy. Pobyt szpitali we Francji osiągnął najwyższy poziom od listopada, co skłoniło władze do rozważenia trzeciego ogólnokrajowego zamknięcia.

W całej Europie rośnie liczba przypadków. Wąskie gardła i sceptycyzm wobec szczepionek, a także biurokracja i przeszkody logistyczne spowolniły tempo szczepień. Rządy blokują wyczerpane populacje. Uliczne protesty stają się gwałtowne. Rok po tym, jak wirus rozprzestrzenił się w Europie, sytuacja wygląda niepokojąco podobnie.

W Rzymie puste ulice, zamknięte szkoły, zamknięte restauracje i odwołane święta wielkanocne przyniosły ulgę niektórym mieszkańcom po miesiącach wspinaczki, zatkanych szpitali i zgonów.

„Ponowne wprowadzenie zakazu to ulga, ponieważ po wszystkim, co się wydarzyło, ludzie w każdym wieku od miesięcy zachowują się tak, jakby nie było problemu” – powiedziała 57-letnia Annarita Santini, gdy jechała na rowerze przed Trevi Prowadził Brunnen, popularne miejsce, które nie było odwiedzane poza trzema policjantami. „Przynajmniej w ten sposób” – dodała – „powietrze można oczyścić, a ludzie znowu będą się bać”.

READ  Yair Netanjahu posiada 1 milion NIS pomimo pozwu o zniesławienie

Włochy od miesięcy opierały się na systemie ograniczeń oznaczonych kolorami, które w przeciwieństwie do zeszłorocznego ogólnego zamknięcia miały na celu chirurgiczne stłumienie pojawiających się epidemii, aby większość kraju pozostała otwarta i funkcjonowała. Wygląda na to, że to nie zadziałało.

„Historia się powtarza” – powiedział w poniedziałek w rozmowie z Corriere della Sera Massimo Galli, jeden z najlepszych wirusologów we Włoszech. „Rozpoczęła się trzecia fala i warianty są uruchomione”.

„Niestety wszyscy mamy złudzenie, że pojawienie się szczepionek zmniejszyłoby potrzebę bardziej drastycznych zamknięć” – powiedział. „Ale szczepionki nie dotarły w wystarczających ilościach”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.