Connect with us

Gospodarka

Włochy: Cudzoziemcy zapłacili 4 miliardy euro podatków, mówi Think Tank

Published

on

Według weneckiego think tanku Leone Moressa Foundation, podatnicy urodzeni za granicą we Włoszech zapłacili cztery miliardy euro podatku dochodowego IRPEF.

Think tank poinformował 1 lipca, że ​​dane udostępnione przez włoskie Ministerstwo Gospodarki na podstawie indywidualnych deklaracji podatku dochodowego w 2020 r. (w porównaniu z 2019 r.) pozwolą mu przeanalizować wpływ populacji imigrantów na całkowitą liczbę podatników we Włoszech.

We Włoszech było w sumie 4,2 miliona podatników urodzonych za granicą. Zadeklarowali oni 60,2 miliarda euro przychodów i zapłacili 9 miliardów euro podatku dochodowego IRPEF, podał think tank.

Obserwując trend w latach 2010-2019 think tank odnotował progresywny wzrost zarówno liczby podatników urodzonych za granicą (+27,2%), jak i wielkości deklarowanych dochodów (+31,5%).

Podatnicy urodzeni za granicą 10,2% ogółu

Według badania podatnicy urodzeni na pokładzie stanowili 10,2% ogółu, przy czym wpływ wahał się od 4,3% w najwyższym przedziale dochodów do 15,9% w najniższym przedziale dochodów.

Wśród podatników urodzonych za granicą prawie połowa (47,7%) odnotowała roczny dochód poniżej 10 000 euro.

Wśród osób urodzonych we Włoszech ten przedział dochodów stanowił jedynie 28,6% podatników. Sytuacja była również zupełnie inna w przypadku dochodów powyżej 25 000 euro: tylko 12,1% osób urodzonych za granicą należało do tej kategorii w porównaniu do 31,1% podatników urodzonych we Włoszech.

Dystrybucja terytorialna

Ponad połowa podatników urodzonych za granicą mieszkała w Lombardii, Emilii Romagna, Veneto i Lacjum, co stanowiło średnio 10,2% wszystkich podatników, ale liczba ta wzrosła w regionach Środkowo-Północnych, osiągając najwyższy poziom w Trentino-Południowym Tyrolu (16,3%). ).

Jednak według think tanku, różnica w dochodach między podatnikami urodzonymi we Włoszech i za granicą jest nadal dość wysoka. W sumie podatnik urodzony za granicą we Włoszech zadeklarował 14 680 euro, prawie 8 000 euro mniej niż podatnik włoski. W sześciu regionach luka przekroczyła 10 000 euro.

READ  GDDKiA podpisała kontrakt na budowę drogi między Legionowem a Zegrzem

Na szczeblu prowincji wpływ podatników urodzonych za granicą był największy w Prato (23,4%). Wśród głównych miast Mediolan odnotował wpływ 14,6%. Genua i Florencja również przekroczyły średnią krajową. Ogółem składnik żeński stanowił 44,5%, przy znacznie wyższych wartościach szczytowych w krajach Europy Wschodniej (Ukraina, Mołdawia, Polska) i Ameryki Łacińskiej (Peru, Brazylia).

Średnio każdy podatnik urodzony za granicą zadeklarował 14 680 euro w 2020 r. i wpłacił 3 360 euro do IRPEF.

Ogólnie rzecz biorąc, kraje UE i Europy Zachodniej uzyskały znacznie wyższe wyniki, podobnie jak podatnicy urodzeni we Włoszech.

Porównując dane Ministerstwa Gospodarki z liczbą pracowników na narodowość, szacunkowo znaleziono 2,3 mln podatników zagranicznych. Umożliwiło to obliczenie wielkości dochodów deklarowanych przez podatników zagranicznych (30,3 mld) oraz wielkości wpłaconego IRPEF (4 mld). Najliczniej reprezentowana była Rumunia z ponad 635 tys. podatników, następnie Albania (162 tys.) i Chiny (149 tys.).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *