Connect with us

Gospodarka

Wizyta Jego Wysokości Emira sprzyja stosunkom politycznym i gospodarczym

Published

on

Wizyta Jego Wysokości Emira sprzyja stosunkom politycznym i gospodarczym

Warszawa, 5 lipca (QNA) – Prezes Warszawskiego Centrum Stosunków Międzynarodowych dr hab. Małgorzata Bonikowska powiedziała, że ​​wizyta Jego Wysokości Amira Szejka Tamima bin Hamada Al-Thaniego w Rzeczypospolitej Polskiej będzie sprzyjać wzajemnym interesom obu krajów.

W oświadczeniu dla Katarskiej Agencji Informacyjnej (QNA) dr. Bonikowska powiedziała, że ​​wizyta Jego Wysokość Emira w Polsce pomoże poszerzyć obszary współpracy Kataru z Polską. Podkreśliła, że ​​Katar sprawdził się już jako wiarygodny partner w dostawach gazu, zwłaszcza po wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Zauważając, że Bliski Wschód zyskał na znaczeniu, podkreśliła, że ​​zainteresowanie Polski wykracza obecnie poza Europę i obejmuje inne miejsca.

Odnosząc się do roli Kataru jako mediatora współpracującego z partnerami, mającego na celu zakończenie wojny w Gazie i dążenie do zawieszenia broni w celu ochrony ludności cywilnej oraz uwolnienia więźniów i zakładników, powiedziała, że ​​Bliski Wschód to region bardzo ważny dla wszystkich krajów na świecie, a pokój jest najważniejszy ważne dla każdego. Podkreśliła, że ​​nie jest to konflikt regionalny, ale taki, który dotyka wszystkie kraje świata.

Podkreśliła, że ​​Polska ceni rolę Kataru jako miejsca negocjacji pomiędzy skonfliktowanymi stronami na Bliskim Wschodzie, zauważyła jednak, że jej kraj nie jest głównym graczem w regionie. Polska liczyła zatem na lepsze zrozumienie trudności stojących przed regionem, aby w każdy możliwy sposób wspierać wysiłki na rzecz pokoju w regionie.

Dodała, że ​​Katar jest ważnym krajem w dyplomacji międzynarodowej, obecnym na arenie międzynarodowej i wyrobionym sobie w dziedzinie pomocy humanitarnej i działań pomocowych. Wyraziła uznanie dla wysiłków rządu i wsparcia finansowego udzielonego przez Katar, podkreślając, że Katar charakteryzuje się bardzo zrównoważoną polityką zagraniczną, która jest konieczna w regionie, aby kraj nie opowiadał się po żadnej ze stron, ale starał się współpracować ze wszystkimi, komunikować się z wzmacniacz.

READ  Niemcy „bardzo, bardzo” bliskie niezależności od rosyjskiej ropy – EURACTIV.de

Kończąc swoje uwagi dla QNA, powiedziała, że ​​wizyta Jego Wysokość Emira w Polsce była ważna dla stosunków dwustronnych, a wizyta polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w Katarze w maju ubiegłego roku miała na celu zbudowanie głębszego partnerstwa między obydwoma krajami, aby móc działać dalej. Podkreśliła, że ​​wielu przedsiębiorców postrzega Katar jako ważny hub dla Bliskiego Wschodu, krajów Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. (QNA)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *