Connect with us

Gospodarka

Polska zwraca się do Turkmenistanu o otwarcie konsulatu w Warszawie

Published

on

Polska zwraca się do Turkmenistanu o otwarcie konsulatu w Warszawie

Polska zwróciła się do Turkmenistanu o rozważenie otwarcia konsulatu w Warszawie. Minister spraw zagranicznych kraju Raszid Meredow ogłosił to na posiedzeniu rządu 5 lipca.

Turkmenistan wyśle ​​do Polski oficjalną delegację w IV kwartale 2024 r. w celu zbadania możliwości otwarcia konsulatu.

Turkmenistan i Polska utworzyły także grupę roboczą ds. współpracy gospodarczej i planują organizację wystawy eksponatów Muzeum Turkmenistanu w Polsce w 2025 roku.

W ostatnich latach liczba turkmeńskich imigrantów w Polsce dramatycznie wzrosła. W 2022 r. Turcja, najpopularniejszy kierunek migracji zarobkowej Turkmenistanu, na wniosek strony turkmeńskiej wprowadziła reżim wizowy. W raporcie napisano: „Ważną rolę odegrało także upadek tureckiej gospodarki i dewaluacja liry. Migranci zaczęli szukać innych możliwości, w tym Polski. Zapewne z tym wiąże się prośba o otwarcie konsulatu, o czym w swoim raporcie Raszid Meredow nie wspomniał. Rząd Turkmenistanu chce ograniczyć migrację zarobkową za pomocą przeszkód biurokratycznych”.

Meredov zapowiedział także rozszerzenie współpracy z innymi krajami Europy Wschodniej będącymi członkami Unii Europejskiej: Węgrami, Czechami, Rumunią i Słowacją.

READ  Co wydarzyło się 4 dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę?
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *