Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wielka Brytania wysyła kolejne wojska do Polski i Litwy w związku z napięciami na granicy z Białorusią

Published

on

Wielka Brytania wyśle ​​dodatkowe wojska do Polski i Litwy w związku z napięciami na granicy z Białorusią

Ministerstwo Obrony zapowiedziało, że wyśle ​​do Polski 140 inżynierów wojskowych, dodając, że osobny zespół wysłano również na Litwę.

„Polska i Litwa wraz ze swoimi bałtyckimi sąsiadami Łotwą od kilku miesięcy znajdują się pod znaczną presją migracji z Białorusi i są sponsorowane przez reżim Łukaszenki” – poinformowało Ministerstwo Obrony.

Rozmieszczenie odbywa się w warunkach narastających napięć z Rosją z powodu jej obecności wojskowej w pobliżu granicy z Ukrainą.

Minister spraw zagranicznych Liz Truss powiedziała w środę, że „strategicznym błędem” jest nasilenie agresji na Ukrainę przez Rosję.

Dodała, że ​​Rosja musi „szanować suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”.

Sekretarz obrony Ben Wallace powiedział, że żołnierze udzielą Polsce „wsparcia gotowego do walki” (MoD Crown Copyright / PA)

Od końca grudnia do Polski przyjedzie 140 żołnierzy Royal Engineers, rozmieszczenie ma potrwać do kwietnia.

Ministerstwo Obrony zapowiedziało, że będzie współpracować z polskim wojskiem na granicy z Białorusią, m.in. zapewniając „wsparcie infrastrukturalne”.

Wojska te stanowią uzupełnienie 150 brytyjskich żołnierzy już stacjonujących w Polsce w ramach zwiększonej wysuniętej obecności NATO.

Na Litwie brytyjski zespół wywiadowczy „sprawdzi, czy Wielka Brytania może zapewnić wiedzę fachową lub umiejętności, aby przeciwdziałać obecnym naciskom” – dodał Departament Obrony.

Sekretarz obrony Ben Wallace powiedział: „Nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo europejskie jest niezachwiane i zawsze będziemy oferować pomoc naszym sojusznikom.

„To niewalczące wsparcie wesprze polskie wysiłki na rzecz ochrony swoich granic i przekazania ważnego technicznego know-how”.

READ  Ukrainka, która śpiewała „Let It Go” w schronie przeciwbombowym, wykonała w Polsce hymn swojego kraju - KION546
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.