Connect with us

Gospodarka

Wielka Brytania planuje ponownie otworzyć ambasadę w Kijowie w przyszłym tygodniu: PM Johnson

Published

on

Wielka Brytania planuje ponownie otworzyć swoją ambasadę w stolicy Ukrainy, Kijowie w przyszłym tygodniu i chce wzmocnić sojuszników, którzy wysłali broń na Ukrainę, powiedział w piątek premier Boris Johnson.

Brytyjski rząd ogłosił w lutym, na kilka dni przed inwazją Rosji na Ukrainę, że jego ambasada w Kijowie zostanie czasowo przeniesiona, a personel będzie działał z biura dyplomatycznego we Lwowie.

„Niezwykła niezłomność i sukces (ukraińskiego) prezydenta Zełenskiego i narodu ukraińskiego w stawianiu oporu siłom rosyjskim w Kijowie oznacza, że ​​mogę dziś ogłosić, że wkrótce – w przyszłym tygodniu – ponownie otworzymy naszą ambasadę w stolicy Ukrainy” – powiedział Johnson. Konferencja prasowa.

Brytyjski przywódca powiedział, że rosyjski prezydent Władimir Putin popełnił „katastrofalny błąd” podczas inwazji, ale nadal istnieje realna możliwość, że Rosja może wygrać na Ukrainie.

„Obawiam się, że sytuacja jest w tym momencie nieprzewidywalna, ale musimy być realistami” – powiedział podczas dwudniowej wizyty w Indiach.

Rosja nazywa swoją inwazję „specjalną operacją wojskową” mającą na celu demilitaryzację i „denazyfikację” Ukrainy. Kijów i jego zachodni sojusznicy odrzucają to jako fałszywy pretekst do nielegalnej wojny agresywnej.

Johnson ogłosił również, że Wielka Brytania zastanawia się, co może zrobić, aby wzmocnić sprzęt wojskowy w krajach takich jak Polska, aby móc wysyłać cięższą broń na Ukrainę.

„Rozważamy wysłanie czołgów do Polski, aby im pomóc, kiedy wyślą część swoich T-72 (czołgów) na Ukrainę” – powiedział.

Przeczytaj także: Inflacja na Sri Lance wzrasta do 21,5% w marcu pośród kryzysu gospodarczego

Przeczytaj także: Renault rozważa wydzielenie działalności związanej z samochodami elektrycznymi poprzez IPO

READ  Rafineria Lotosu przerabia ropę dla niemieckiej Leuny – mówi polski minister
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.