Connect with us

Świat

Wiadomości na żywo: Chiny honorują „rewolucyjne” referencje Jiang Zemina podczas pożegnania państwowego

Published

on

Uczniowie szkoły średniej Scientia w Hongkongu oglądają nabożeństwo upamiętniające zmarłego chińskiego przywódcę Jiang Zemina © Peter Parks/AFP/Getty Images

Chińskie media państwowe podkreśliły uznanie Jiang Zemina za marksistowskiego „rewolucjonistę”, gdy rozpoczął się państwowy pomnik byłego przywódcy, a oficjalne organy osiągnęły delikatną równowagę, upamiętniając jedną z najpotężniejszych postaci w kraju podczas nabożeństwa żałobnego.

„Towarzysz Jiang Zemin był wybitnym przywódcą… był wielkim marksistą, proletariackim rewolucjonistą, politykiem, militarystą, dyplomatą i weteranem komunistycznego żołnierza” – czytamy we wtorek na pierwszej stronie „Dziennika Ludowego”, oficjalnego rzecznika partii.

Chiny stoją przed delikatnym zadaniem uhonorowania Jianga bez zbytniego kontrastowania z obecnym prezydentem Xi Jinpingiem, który stopniowo scentralizował władzę, w tym zapewniając bezprecedensową trzecią kadencję w październiku.

„Partia, wojsko i ludzie… odczuwają bezgraniczny smutek… Kochamy i doceniamy towarzysza Jianga, ponieważ oddał swoje życie i ducha za naród chiński” – powiedział Xi podczas wtorkowych obchodów.

Ciało Jianga zostało poddane kremacji w poniedziałek na Cmentarzu Rewolucyjnym Babaoshan w Pekinie po przewiezieniu go z Szanghaju. Tego dnia Xi i inni wyżsi przywódcy złożyli ostatnie wyrazy szacunku Jiangowi podczas ceremonii.

We wtorek Chiny uhonorowały byłego przywódcę nabożeństwem żałobnym transmitowanym na żywo z Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie i trzema minutami ciszy zwiastowanymi przez wycie syren w niektórych miastach, w tym w Szanghaju, gdzie Jiang był sekretarzem partii.

Upamiętnienie to było również godne uwagi ze względu na pojawienie się Hu Jintao, poprzednika Xi jako przywódcy, który został poprowadzony przed członkami partii i światowymi mediami z Wielkiej Hali Ludowej na kongresie partii chińskiej w październiku. Dymisja Hu wywołała spekulacje, że zostanie wyrzucony z partii.

READ  Białoruś: protest kobiet w Mińsku. Ninę Bahińską zatrzymali mężczyźni w kominiarkach [WIDEO]
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *