Connect with us

Świat

Izraelskie czołgi oblegają indonezyjski szpital w Gazie | Wiadomości na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Published

on

Izraelskie czołgi oblegają indonezyjski szpital w Gazie |  Wiadomości na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że sytuacja w jedynej pozostałej placówce medycznej na północy Strefy Gazy jest „katastrofalna”.

Według ministerstwa zdrowia rozdartej wojną enklawy izraelskie czołgi otoczyły indonezyjski szpital w północnej Gazie po ostrzale artyleryjskim, w którym zginęło co najmniej 12 Palestyńczyków.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Gazy Ashraf al-Qudra powiedział w poniedziałek Al Jazeerze, że „sytuacja w indonezyjskim szpitalu jest katastrofalna”, w którym uwięzione są setki osób.

„Personel indonezyjskiego szpitala nalega, aby zostali, aby zająć się rannymi. W szpitalu przebywa około 700 osób, w tym personel medyczny i osoby ranne” – powiedział.

Izraelskie wojsko, które rzadko upublicznia ruchy wojsk, nie udzieliło natychmiastowego komentarza.

Palestyńska agencja informacyjna Wafa podała, że ​​obiekt w północno-wschodnim mieście Beit Lahiya w Gazie został trafiony ogniem artyleryjskim. Władze palestyńskie ds. zdrowia stwierdziły, że podjęto desperackie wysiłki w celu ewakuacji ludności cywilnej ze strefy zagrożenia.

Personel szpitala zaprzeczył, że na miejscu przebywali uzbrojeni bojownicy.

Minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi potępił działania Izraela i wezwał partnerów Tel Awiwu do „zaprzestania jego okrucieństw”.

„Atak stanowi wyraźne naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego. „Wszystkie kraje, zwłaszcza te blisko powiązane z Izraelem, muszą wykorzystać wszystkie swoje wpływy i możliwości, aby wywrzeć nacisk na Izrael, aby zaprzestał jego okrucieństw” – stwierdziła w oświadczeniu.

Nacisk na utworzenie placówki, utworzonej w 2016 r. przy wsparciu finansowym organizacji indonezyjskich, nastąpił dzień po ewakuacji przez Światową Organizację Zdrowia 31 wcześniaków ze szpitala Al-Shifa w mieście Gaza.

Byli jednymi z ponad 250 ciężko chorych lub rannych pacjentów uwięzionych tam od czasu wkroczenia sił izraelskich na miejsce.

Największy ośrodek zdrowia na terytorium jest ewakuowany z użyciem broni po kilkudniowym oblężeniu przez 7 000 ludzi.

READ  Tysiące Kolumbijczyków maszerują w proteście przeciwko propozycjom podatkowym

Agencja Pomocy Humanitarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych (OCHA) zgłosiła „załamanie usług” w szpitalach w północnej Strefie Gazy w następstwie powszechnych nalotów oraz niedoborów paliwa i środków medycznych.

Izraelskie wojsko twierdzi, że Hamas, grupa rządząca Gazą, zbudowała podziemną infrastrukturę pod szpitalami do celów wojskowych, czemu Hamas i urzędnicy medyczni zaprzeczają.

Zdjęcie satelitarne pokazuje zniszczenia wokół indonezyjskiego szpitala [File: Maxar Technologies via AFP]

Marwan Abdallah, pracownik medyczny indonezyjskiego szpitala, powiedział, że z okien widać izraelskie czołgi.

„Widzisz, jak się poruszają i strzelają” – powiedział. „Kobiety i dzieci się boją. Ciągle słychać eksplozje i strzały.”

Abdallah powiedział, że w nocy szpital przyjął dziesiątki zabitych i rannych w wyniku nalotów i ostrzału artyleryjskiego.

Według władz izraelskich Izrael rozpoczął ofensywę przeciwko Gazie po fali transgranicznych nalotów Hamasu 7 października, w których zginęło ponad 1200 osób, w większości cywilów.

Rząd kierowany przez Hamas twierdzi, że liczba ofiar śmiertelnych izraelskich nalotów i operacji naziemnych na terytorium Palestyny ​​wynosi 13 000, w tym tysiące dzieci.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *