Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska oferuje Finlandii wsparcie w przejściach granicznych przypisywanych Rosji

Published

on

Polska oferuje Finlandii wsparcie w przejściach granicznych przypisywanych Rosji

W poniedziałek prezydent Polski zadeklarował „wsparcie polityczne” dla Finlandii po zamknięciu przez Helsinki przejść granicznych z Rosją w odpowiedzi na rosnącą liczbę przybywających migrantów.

W zeszłym tygodniu Helsinki zamknęły cztery przejścia graniczne, twierdząc, że Moskwa chciała zdestabilizować Finlandię, wpuszczając nielegalnych migrantów do tego kraju nordyckiego.

Prezydent RP Andrzej Duda nazwał to „atakiem hybrydowym” i porównał do sytuacji na wschodniej granicy Polski z Białorusią.

Warszawa od dawna oskarża Rosję i Białoruś o zorganizowanie wzrostu liczby nielegalnych migrantów próbujących przekroczyć granicę Unii Europejskiej do Polski.

„Niestety mamy ponad dwa lata doświadczenia w obronie naszej granicy przed presją migracyjną” – powiedział dziennikarzom polski prezydent podczas przyjmowania w Warszawie swojego fińskiego odpowiednika Sauli Niinisto.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

„Finlandia z jednej strony może absolutnie liczyć na wsparcie polityczne Polski, ale także na wymianę doświadczeń” – powiedział Duda.

Rosja w poniedziałek zaprzeczyła zarzutom, że wysyła migrantów na granicę z Finlandią i wcześniej ostrzegła, że ​​Finlandia może zamknąć wszystkie przejścia graniczne.

„Taka decyzja byłaby w oczywisty sposób sprzeczna z interesami narodowymi Finlandii” – powiedział rosyjskim agencjom informacyjnym wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Gruszko.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

Finlandia Niinisto stwierdziła, że ​​sytuacja, w jakiej znalazła się Polska, jest bardzo podobna do tej, którą Polska zgłosiła.

„Wygląda na to, że część migrantów, którzy bezskutecznie próbowali przedostać się przez Europę przez Polskę, poleciała teraz dalej na północ, w stronę granicy z Finlandią” – dodał Niinisto.

Obydwa kraje zasygnalizowały, że na spotkaniach UE będą podnosić sytuację na swoich wschodnich granicach.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

„W dłuższej perspektywie nie jest możliwe, aby każdy kraj z osobna (…) próbował kontrolować sytuację, która może wybuchnąć natychmiast w sąsiednim kraju” – powiedział Niinisto.

READ  Zbiegi migranci zostawiają straszliwe ślady w polskich lasach

mmp/jm/ach

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *