Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Według doniesień pociski trafiły w Polskę w pobliżu granicy z Ukrainą

Published

on

Polscy urzędnicy poinformowali we wtorek, że w powiecie hrubieszowskim we wschodniej Polsce doszło do eksplozji, w której zginęły dwie osoby.

„We wschodniej Polsce doszło do wybuchu” – powiedział w Warszawie rzecznik rządu Piotr Müller. Powiedział, że eksperci zbierają szczegółowe informacje na temat tego, co nazwał „poważną” sytuacją.

Polska rozważa zwrócenie się do swoich partnerów z NATO do dyskusji na podstawie artykułu 4 traktatu NATO.

Artykuł 4 pozwala każdemu członkowi na poszukiwanie konsultacji z resztą Sojuszu, stwierdzając: „Strony będą wspólnie konsultować się, ilekroć w opinii którejkolwiek ze stron integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron jest zagrożone”.

Odpowiedź Kijowa: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że to rosyjskie rakiety uderzyły w Polskę. Jednak rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że nie przeprowadzono żadnych ataków „na cele w pobliżu ukraińsko-polskiej granicy państwowej”.

CNN na miejscu zbrodni: Matthew Chance z CNN znajduje się w małym miasteczku Przewodów, niedaleko a doszło do śmiertelnego wybuchu blisko granicy polsko-ukraińskiej. Chance powiedział, że policja otoczyła ulicę kordonem, a dziennikarze nie mają wstępu na teren obiektu. Lokalny mieszkaniec powiedział CNN, że usłyszeli przerażające „szum”, gdy pocisk przeleciał nad miastem. Chance rozmawiał z woźnym w miejscowej szkole, który powiedział, że siła wybuchu roztrzaskała okna klas około 200 metrów od bram szkoły. W chwili wybuchu uczniów nie było w szkole.

Widoczny duży słup dymu: Nowe filmy i zdjęcia pokazują dużą chmurę dymu i krater w Przewodowie, zaledwie 4 mile od granicy z Ukrainą. Na filmie nagranym przez miejscowego mieszkańca widać dużą smugę dymu w centrum wioski. CNN zlokalizowało i potwierdziło autentyczność nagrania.

Tak reagują światowi przywódcy: Prezydent USA Joe Biden rozmawiał telefonicznie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą z Bali w Indonezji, gdzie uczestniczył w szczycie G20, poinformował Biały Dom. Po rozmowie z Dudą na temat wybuchu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że „ważne jest wyjaśnienie wszystkich faktów”. Tymczasem prezydent Francji Emmanuel Macron i przewodniczący Rady UE Charles Michel zaproponowali spotkanie z innymi przywódcami UE uczestniczącymi w szczycie G20.

READ  Strajk kobiet. Podejrzenie popełnienia przestępstwa podczas zatrzymania fotoreportera

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *