Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Minister finansów Polski podał się do dymisji z powodu załamania nowego systemu podatkowego

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Minister finansów Polski podał się do dymisji z powodu „wad” w nowym systemie podatkowym, który spowodował niższe płace netto dla wielu ludzi pracy, poinformowała w poniedziałek główna partia rządząca w Polsce.

Minister finansów Tadeusz Kościński przejmuje odpowiedzialność za krytykowany system podatkowy, a jego rezygnacja została przyjęta przez kierownictwo partii – powiedziała Anita Czerwińska. rzeczniczka PiS. Przemawiała po wielogodzinnych debatach za zamkniętymi drzwiami liderów partii, w tym lidera partii Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

Morawiecki będzie też pełnił obowiązki ministra finansów do czasu znalezienia zastępcy.

Decyzja zapada w momencie, gdy w głównej partii prawicowego rządu w Polsce ujawniły się głębokie szczeliny, a pozycja Kaczyńskiego, głównego decydenta, wydaje się słabnąć. Niepopularny system podatkowy, gwałtownie rosnące ceny energii i podstawowych artykułów spożywczych oraz rewelacje o szpiegowaniu przez oprogramowanie Pegasus krytyków rządu zepchnęły poparcie dla partii rządzącej do najniższego od lat poziomu.

Nowy system podatkowy w Polsce wszedł w życie 1 stycznia i ma na celu zwiększenie dochodów netto osób o niskich lub skromnych dochodach. Rząd poparł go, mówiąc, że przyniesie korzyści prawie 80% Polaków.

Jednak złożone zasady i brak jasnych wytycznych spowodowały, że wielu specjalistów otrzymało niższe wynagrodzenie, a rząd miał problemy z naprawą systemu.

W zeszłym tygodniu Kaczyński przyznał, że wdrażający nowy system podatkowy „nie mieli go w pełni pod kontrolą”.

READ  Czarnek był chroniony immunitetem poselskim. Katolicki Uniwersytet Lubelski odmówił wszczęcia postępowania
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.