Connect with us

Świat

Według brytyjskiego sądu władca Dubaju włamał się do telefonów swojej byłej żony i jej prawników

Published

on

LONDYN – Kiedy nadmiernie bogaty władca bliskowschodniego Dubaju został uwikłany w brytyjski proces sądowy z jordańską księżniczką, która kiedyś była jego żoną, zatrudnił więcej niż światowej klasy prawników.

Według dokumentów sądowych wykorzystał on również zaawansowane technologicznie oprogramowanie zakupione od izraelskiej firmy, aby włamać się do telefonów komórkowych swojej byłej żony, dwóch jej prawników i trzech innych pracowników. publicznie w środę.

Jedna z prawników, baronowa Fiona Shackleton, zasiada w Izbie Lordów, co może wywołać napięcie w bliskich związkach między Wielką Brytanią a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, do których należy Dubaj.

Według Billa Marczaka, badacza z laboratorium obywatelskie w Szkole Spraw Globalnych Uniwersytetu w Toronto, która zbadała telefony wspomniane w sprawie i stwierdziła, że ​​zostały zhakowane.

Grupa NSO został poddany intensywnej kontroli w ostatnich miesiącach po tym, jak różne rządy podobno wykorzystywały swoje oprogramowanie do atakowania przeciwników.

Włamanie, które wyszło na jaw w procesie cywilnym rządzący przed londyńskim sądem, dodała nowy fałd do i tak już zawiłego ryku konfliktu ze strony arabskiej rodziny królewskiej, dyplomacji i bardzo tajnych światowych firm sprzedających drogocenną technologię hakerską rządom na całym świecie do bezpłatnego użytku.

Grupa NSO twierdzi, że sprzedaje swoje produkty rządom do użytku w egzekwowaniu prawa i zwalczaniu terroryzmu. Badacze technologii odkryli wiele innych przypadków, w których taka technologia jest wykorzystywana przez represyjne rządy nie do ścigania przestępców, ale do śledzenia dysydentów politycznych, obrońców praw człowieka i dziennikarzy.

W oświadczeniu wysłanym e-mailem, NSO Group powiedziała: „Ilekroć pojawia się podejrzenie nadużycia, NSO prowadzi dochodzenie, NSO ostrzega, NSO kończy”.

Firma podała, że ​​promuje prawa człowieka i współpracuje z sądem, mimo że nie uznaje jurysdykcji sądu.

Szejk Mohammed został również oskarżony o posiadanie dwóch córek z innego małżeństwa – Szejka Latifa bint Mohammed al-Maktoum oraz Szejka Szamsa al-Maktoum – Uwięziony w Dubaju po próbie ucieczki.

Przedstawiciele szejka Mohammeda zaprzeczyli, jakoby kobiety były przetrzymywane wbrew ich woli.

W orzeczeniu w sprawie brytyjskiego sądu cywilnego który spadł w maju, ale został zwolniony w środę, sędzia orzekł, że inwigilacja agentów szejka Mohammeda była prowadzona przy użyciu oprogramowania licencjonowanego dla emiratu Dubaju lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Osobisty asystent księżniczki Hayi i dwaj z jej sił bezpieczeństwa również byli narażeni na „nielegalną inwigilację”, powiedział sąd.

W zeznaniach skierowanych do sądu szejk Mohammed zaprzeczył, jakoby wiedział o włamaniach do telefonów lub ich autoryzacji i zarzucił sądowi orzekanie w sprawie działań suwerennego państwa. Sąd się nie zgodził.

Ten sam sąd orzekł wcześniej że szejk Mohammed uwięził swoje córki razem z księżniczką Hayą i groził innej żonie, choć jest mało prawdopodobne, aby poniósł konsekwencje prawne.

Jeszcze przed ucieczką do Londynu księżniczka Haya, córka byłego jordańskiego króla Husajna, była dobrze znaną postacią w brytyjskim społeczeństwie. Uczyła się w brytyjskich szkołach prywatnych, reprezentowała Jordanię jako skoczek przez przeszkody na igrzyskach olimpijskich w 2000 roku i podobno była przyjaciółką królowej Elżbiety II.

Oprócz baronowej Shackleton, celem hakerów stał się inny prawnik księżniczki Haya, Nicholas Manners. Stwierdzono, że telefon księżniczki Hayi został kilkakrotnie zhakowany w ciągu ostatniego roku przy użyciu „wyraźnego lub dorozumianego autorytetu” Szejka Mohammeda.

Baronessa Shackleton została zwrócona uwagę na włamanie przez Cherie Blair, żonę byłego premiera Tony’ego Blaira, która pracuje jako doradca ds. biznesu i praw człowieka w NSO.

Wysoki rangą dyrektor NSO zadzwonił do pani Blair, aby powiedzieć jej, że firma jest zaniepokojona, że ​​jej oprogramowanie jest „niewłaściwie wykorzystywane” do monitorowania telefonów baronessy Shackleton i księżniczki Hayi, powiedział sąd. Firma powiedziała, że ​​upewniła się, że oprogramowanie nie może być już używane na ich telefonach i poprosiła panią Blair o skontaktowanie się z baronową.

READ  W Syrii wciąż kopie się masowe groby – powiedział senatorom USA anonimowy demaskator

Lot księżniczki Hayi do Londynu w 2019 roku był następstwem prób dwóch córek szejka Mohammeda z innego małżeństwa. Szejka Latifa oraz Szejka Szamsa, uciec z aresztu ojca. Obaj zostali ostatecznie schwytani.

Sheikha Latifa została aresztowana przez siły zbrojne na jachcie na Oceanie Indyjskim; Sheikha Shamsa została porwana na ulicy w Cambridge i odwieziona z powrotem do Dubaju. Prawnicy kobiet twierdzą, że nadal są przetrzymywane wbrew ich woli, co splamiło reputację ich potężnego ojca.

Miejsce pobytu i okoliczności Sheiki Latifa są nadal niejasne. Chociaż na początku tego roku pojawiła się w filmie, w którym mówi, że jest więziona przez ojca, kolejne zdjęcia pojawiły się w mediach społecznościowych, pokazując ją na Islandii, na lotnisku w Madrycie i w centrum handlowym w Dubaju. Kuzyn powiedział Free Latifa Campaign, grupie, która próbowała wydobyć ich sprawę, że poznał ją na Islandii.

Ale księżniczka nie wypowiada się publicznie, co budzi wątpliwości, czy działa z własnej woli.

Megan Specia zgłosiła się z Londynu, a Ben Hubbard z Bejrutu w Libanie. Vivian Yee Sprawozdawczość z Kairu przyczyniła się do tego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.