Connect with us

Świat

Pakistan twierdzi, że zamachowcy w meczecie nosili mundury policyjne i naruszyli zabezpieczenia na motocyklu

Published

on

Pakistan twierdzi, że zamachowcy w meczecie nosili mundury policyjne i naruszyli zabezpieczenia na motocyklu

PESHAWAR, Pakistan, 2 lutego (Reuters) – Zamachowiec-samobójca, który w tym tygodniu zabił ponad 100 osób w meczecie w kompleksie policyjnym w pakistańskim mieście Peszawar, miał na sobie mundur policyjny i wjechał do strefy o wysokim poziomie bezpieczeństwa na motocyklu, prowincjonalnego samochodu – powiedział w czwartek szef policji.

Zabójca stojący za poniedziałkowym atakiem został zidentyfikowany jako członek siatki bojowników, powiedział dziennikarzom szef policji prowincji Khyber Pashtunkhwa, Moazzam Jah Ansari, nie podając dalszych szczegółów.

„Przyznaję, że był to błąd bezpieczeństwa. Moi ludzie nie mogli tego powstrzymać. To moja wina – powiedział Ansari.

Bombardowanie było najbardziej śmiercionośnym bombardowaniem od dekady w Peszawarze, północno-zachodnim mieście, które od dziesięcioleci cierpi z powodu przemocy islamistów i znajduje się w pobliżu niespokojnych obszarów plemiennych Pasztunów na granicy z Afganistanem.

Nastąpiło to, gdy setki wierzących zebrały się na południowe modlitwy w meczecie zbudowanym specjalnie dla policji i ich rodzin w dzielnicy Police Lines o zaostrzonym rygorze.

Ostatnia aktualizacja

Obejrzyj jeszcze 2 historie

Ansari powiedział, że nagranie z telewizji przemysłowej pokazuje zamachowca w hełmie i masce, jadącego motocyklem przez punkt kontrolny głównych linii policyjnych. Potem zaparkował rower, zapytał o drogę do meczetu i pojechał tam, dodał Ansari.

„Strażnicy policji przy głównym wejściu myśleli, że jest członkiem policji; nie kontrolowali go” – powiedział Ansari.

Dzień wcześniej szef policji powiedział, że śledczy nie wykluczyli, że napastnik mógł mieć „wewnętrzną pomoc”. Dodał, że kilku podejrzanych przebywa w areszcie policyjnym.

Wszyscy z wyjątkiem trzech zabitych byli funkcjonariuszami policji, co czyni go najgorszym atakiem na pakistańskie siły bezpieczeństwa w najnowszej historii.

READ  Pentagon obserwuje, jak Rosja intensyfikuje agresję w Europie Wschodniej

Police Lines to samodzielny obóz z epoki kolonialnej, w którym przebywają funkcjonariusze policji średniego i młodszego stopnia oraz ich rodziny w stolicy prowincji. Setki policjantów demonstrowało w całej prowincji, aby zaprotestować przeciwko atakowi.

Najbardziej aktywna grupa bojowników w regionie, pakistańscy talibowie, znani również jako Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP), ostatnio zintensyfikowali ataki na policję w północno-zachodniej prowincji w ramach kampanii przeciwko rządowi w Islamabadzie.

TTP zaprzeczyła odpowiedzialności za atak na meczet.

Pakistańscy urzędnicy twierdzą, że podejrzewają, że w sprawę zamieszana była separatystyczna frakcja TTP o nazwie Jamat-ul-Ahrar.

Jamat-ul-Ahrar przyznał się do kilku poważnych ataków w regionie na przestrzeni lat, w tym dwóch samobójczych zamachów bombowych w kościele Wszystkich Świętych, w których zginęły dziesiątki wiernych we wrześniu 2013 r., pozostając najbardziej śmiercionośnym atakiem na mniejszość chrześcijańską w kraju.

Reportaż Jibrana Ahmada w Peszawarze i Asifa Shahzada w Islamabadzie; pisanie od Mirala Fahmy’ego; edytowany przez

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *