Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Warszawska wystawa śledzi rolę Polski w eksploracji kosmosu – sekcja angielska

Published

on

Warszawska wystawa śledzi rolę Polski w eksploracji kosmosu – sekcja angielska

Spektakl pod tytułem Wszystkie teleskopy na świecie: historia eksploracji kosmosu. Polski wkład w eksplorację i podbój kosmosuzapewnia dogłębne spojrzenie na historię eksploracji kosmosu, począwszy od rewolucyjnego dzieła Galileusza i jego teleskopu, poprzez rozwój tych instrumentów, aż po dzisiejsze wyrafinowane teleskopy optyczne i kosmiczne.

Wystawa skupia się na dorobku polskich naukowców i inżynierów w dziedzinie astronomii i eksploracji kosmosu.

Wystawa rzuca światło na Mikołaja Kopernika, renesansowego matematyka i astronoma, który radykalnie zmienił naukowy model przestrzeni i pokazał, że to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie.

Wystawa składa także hołd Janowi Heweliuszowi, znanemu ze szczegółowych map Księżyca z XVII w. oraz – bliższym naszym czasom – Mirosławowi Hermaszewskiemu, który przeszedł do historii w 1978 r. jako pierwszy polski kosmonauta.

Projekt jest hołdem dla twórczości Kazimierza Kordylewskiego, który odkrył krótkotrwałe „księżyce pyłowe” w punktach Lagrange’a Ziemi oraz Aleksandra Wolszczana, astronoma, któremu przypisuje się odkrycie pierwszych egzoplanet.

Wyróżniony jest także Sławosz Uznański, astronauta i inżynier przygotowujący się do misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Wystawa ta jest hołdem dla polskiego wkładu w eksplorację kosmosu i edukacyjną podróżą przez postęp badań i technologii astronomicznej.

Dla osób zafascynowanych kosmosem, polskim wkładem w naukę czy rozwojem technologii eksploracji kosmosu wystawa jest dobrym punktem wyjścia do głębszych eksploracji.

Narodowe Muzeum Techniki jest wiodącą w Polsce instytucją badającą historię techniki i nauki.

Mieści szeroką gamę wystaw stałych o różnorodnej tematyce, od radiotechniki po transport, rozwój komputerów, wkład Polski w światowe dziedzictwo naukowo-techniczne i badania nad źródłami energii, z udziałem Ignacego Łukasiewicza, pioniera przemysłu naftowego .

(rt/gs)

Źródło: PAPKA

READ  Czeska nastolatka Linda Fruhvirtova zdobywa swój pierwszy tytuł WTA Tour, pokonując Magdę Linette z Polski

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *