Connect with us

technologia

Walka o najpotężniejszą cyberbroń na świecie

Published

on

Przykład meksykański pokazał zarówno obietnicę, jak i niebezpieczeństwa związane ze współpracą z organizacjami pozarządowymi. W 2017 roku badacze z Citizen Lab, grupy monitorującej University of Toronto, poinformowali, że władze w Meksyku wykorzystały Pegasusa do włamania się na konta zwolenników podatku sodowego w ramach szerszej kampanii wymierzonej w politycznych działaczy na rzecz praw człowieka, ruchy opozycyjne i dziennikarzy. Wydawało się, że jeszcze bardziej niepokojące było to, że ktoś w rządzie wykorzystał Pegasusa do szpiegowania prawników pracujących nad rozwikłaniem masakry 43 studentów w Iguali w 2014 roku. Tomás Zerón de Lucio, szef meksykańskiego odpowiednika FBI, był jednym z głównych autorów wersji wydarzenia opracowanej przez rząd federalny, w której stwierdzono, że studenci zostali zabici przez lokalny gang. Ale w 2016 roku on sam stał się przedmiotem śledztwa w sprawie podejrzenia o ukrywanie federalnego zaangażowania w tamtejsze wydarzenia. Teraz okazało się, że mógł w tym celu wykorzystać Pegasusa – jednym z jego oficjalnych obowiązków było podpisanie umowy na zakup cyberbroni i innego sprzętu. W marcu 2019 r., wkrótce po tym, jak Andrés Manuel López zastąpił Obradora Peñę Nieto po osuwiskowych wyborach, śledczy oskarżyli Zeróna o udział w torturach, porwaniach i manipulowaniu dowodami w związku z masakrą w Iguali. Zerón uciekł do Kanady, a następnie do Izraela, gdzie wjechał jako turysta i pozostaje do dziś, pomimo wniosku o ekstradycję z Meksyku, który teraz poszukuje go pod dalszymi zarzutami o defraudację.

Amerykańska powściągliwość Dzielenie się danymi wywiadowczymi stwarza inne możliwości dla NSO i Izraela. W sierpniu 2009 r. nowy prezydent Panamy, Ricardo Martinelli, świeżo po kampanii prezydenckiej opartej na obietnicach „wymazania korupcji politycznej”, próbował przekonać amerykańskich dyplomatów w kraju, by wyposażyli go w sprzęt do „szpiegowania zagrożeń dla bezpieczeństwa oraz przeciwników politycznych”. „. według depeszy Departamentu Stanu opublikowanej przez WikiLeaks. Stany Zjednoczone „nie będą angażować się w próby rozszerzenia podsłuchów na krajowe cele polityczne” – odpowiedział zastępca szefa misji.

READ  Polska głowa państwa przyznaje, że kraj kupił potężne izraelskie oprogramowanie szpiegujące | technologia

Martinelli spróbował innego podejścia. Na początku 2010 r. Panama była jednym z zaledwie sześciu krajów Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które poparło Izrael przeciwko rezolucji o pozostawieniu raportu Komisji Goldstone’a w sprawie zbrodni wojennych popełnionych podczas izraelskiego ataku na Gazę w latach 2008-2009 na arenie międzynarodowej. Tydzień po głosowaniu Martinelli wylądował w Tel Awiwie podczas jednej ze swoich pierwszych podróży poza Amerykę Łacińską. Panama zawsze będzie stać po stronie Izraela, powiedział prezydentowi Izraela Szymonowi Peresowi w uznaniu jego „strzeżenia stolicy świata – Jerozolimy”. Powiedział, że on i jego świta ministrów, biznesmenów i przywódców społeczności żydowskiej przyjechali do Izraela, aby się uczyć. „Przebyliśmy długą drogę, ale jesteśmy bardzo blisko z powodu żydowskiego serca Panamy” – powiedział.

Za zamkniętymi drzwiami Martinelli wykorzystał swoją podróż na zakupy z monitoringu. Podczas prywatnego spotkania z Netanjahu obaj mężczyźni omówili sprzęt wojskowy i wywiadowczy, który Martinelli planuje kupić od izraelskich dostawców. Według jednej z osób biorących udział w spotkaniu Martinelli był szczególnie zainteresowany możliwością włamania się do usługi tekstowej BBM BlackBerry, która była wówczas bardzo popularna w Panamie.

W ciągu dwóch lat Izrael był w stanie zaoferować mu jedno z najbardziej wyrafinowanych narzędzi, jakie kiedykolwiek stworzono. Po zainstalowaniu systemów NSO w Panama City w 2012 r., rząd Martinelli wielokrotnie głosował za Izraelem, m.in. sprzeciwiając się decyzji ONZ o podniesieniu statusu delegacji palestyńskiej – za rezolucją głosowało 138 krajów, w tym Izrael, Panama i siedem innych krajów sprzeciwiło się temu.

Według późniejszego oświadczenia analityka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Panamy, Ismaela Pitti, sprzęt był używany w szeroko zakrojonej kampanii „naruszenia prywatności Panamczyków i nie-Panamczyków” – przeciwników politycznych, sędziów, przywódców związkowych, konkurentów biznesowych – wszystko „bez w następstwie procesu prawnego”. Prokuratorzy powiedzieli później, że Martinelli nakazał nawet zespołowi prowadzącemu Pegasusa zhakowanie telefonu jego kochanka. Wszystko skończyło się w 2014 roku, kiedy Martinelli został zastąpiony przez swojego wiceprezesa Juana Carlosa Vareli, który sam twierdzi, że był celem szpiegostwa Martinellego. Podwładni Martinelli zdemontowali system szpiegowski, a były prezydent uciekł z kraju. (W listopadzie sądy panamskie uniewinniły go od zarzutów o podsłuchiwanie).

READ  Wycieki Chromecasta z Google TV i Nest Audio

NSO podwoiło swoją sprzedaż każdego roku – 15 milionów dolarów, 30 milionów dolarów, 60 milionów dolarów. Ten wzrost zwrócił uwagę inwestorów. W 2014 roku Francisco Partners, globalna firma inwestycyjna z siedzibą w USA, zapłaciła 130 milionów dolarów za 70 procent akcji NSO, a następnie połączyła inną izraelską firmę zajmującą się cyberbronią, o nazwie Circles, w ramach nowego przejęcia. Firma Circles, założona przez byłego starszego oficera AMAN, oferowała klientom dostęp do luki umożliwiającej śledzenie lokalizacji dowolnego telefonu komórkowego na świecie – luki wykrytej przez izraelski wywiad 10 lat wcześniej. Połączona firma mogłaby zaoferować więcej usług większej liczbie klientów niż kiedykolwiek wcześniej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.