Nauka

Walia odpadła z I ligi Ligi Narodów po klęsce z Polską

Phil Blanche, PA Sport

Wykluczenie Walii z mundialu zakończyło się porażką 1:0 z Polską i spadkiem z ekstraklasy Ligi Narodów.

Karol Świderski, podobnie jak wtedy, gdy oba zespoły spotkały się we Wrocławiu w czerwcu, strzelił zwycięskiego gola w drugiej połowie, by przypieczętować spadek Walii do ligi B.

Walia potrzebowała zwycięstwa w Cardiff, aby zapewnić sobie miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej europejskiej piłki nożnej i zdegradować Polskę do drugiej ligi.

Ale Polska utrzymała się po golu Świderskiego, a Walia nie mogła znaleźć wyjścia, a Gareth Bale zbliżał się do bramki, strzelając głową w słupek w doliczonym czasie gry.

To był ostatni mecz Walii przed pierwszym od 64 lat na mundialu, a ich debiut w Katarze przeciwko Stanom Zjednoczonym 21 listopada trwał niecałe dwa miesiące przed meczem.

Skipper Bale powrócił do początkowego składu, aby zaliczyć 108. występ, zaledwie o jeden mniej niż rekord męskiej reprezentacji Chrisa Guntera.

Bale był rezerwowym w drugiej połowie w czwartkowym porażce z Belgią 2:1 po spóźnieniu na obóz ze Stanów Zjednoczonych z powodu swojego zaangażowania w grę w Los Angeles.

Walia czuła, że ​​Polska marnuje czas (Mike Egerton/PA)

33-latek ukończył swoje pierwsze 90 minut od czasu eliminacji do Mistrzostw Świata przeciwko Estonii we wrześniu ubiegłego roku.

Walia została wyprzedana, a zawieszony duet Chris Mepham i Ethan Ampadu dołączyli do kontuzjowanej czwórki Aarona Ramseya, Bena Daviesa, Harry’ego Wilsona i Joe Allena.

Ben Cabango, Joe Morrell i Dylan Levitt również schodzili z ławki w Brukseli, a wśród rezerwowych Kieffer Moore – najlepszy strzelec belgijskiej Walii.

Polska, 26. miejsce w rankingu FIFA i siedem miejsc poniżej Walii, była prowadzona przez napastnika Barcelony Roberta Lewandowskiego i potrzebuje toniku Mistrzostw Świata ze względu na formę jąkania.

We wczesnych wymianach było szybkie tempo, ale kilka otwarć w żywiołowej pierwszej połowie, co jest godne uwagi ze względu na ilość czasu spędzonego przez polskich piłkarzy na korcie.

Pragnienie odwiedzających, aby zejść na ziemię i tam pozostać, rozzłościło kibiców i podniosło temperaturę na stadionie Cardiff City.

Świderski omal nie zaatakował, gdy Joe Rodon puścił piłkę do własnej bramki.

Jednak pierwsza próba zdobycia bramki zajęła 25 minut, kiedy Lewandowski otrzymał dośrodkowanie w ramię zamiast w głowę, a Wayne Hennessey bezpiecznie odbił.

Walia v Polska – Liga Narodów UEFA – Grupa A – Cardiff City Stadium
Polska świętuje zwycięzcę (Nick Potts/PA)

Pierwsza szansa Walesa pojawiła się, gdy uwolnienie Cabango pozwoliło szybkiemu Danielowi Jamesowi pędzić w kosmos.

Strzał Jamesa został zablokowany przez Wojciecha Szczęsnego, a bramkarz Juventusu kopnął dośrodkowanie skrzydłowego wyciągniętą nogą.

Rywalizacja nagle zaczęła się otwierać i Szczęsny stracił cel, by się udusić po długim rzucie Connora Robertsa, który znalazł Bale’a.

Hennessey prawie doznał zakłopotania po tym, jak prześlizgnął się do tyłu pod jego stopą. Bramkarz musiał rozciągnąć długą kończynę na linii bramkowej, zanim wybił się pod presją Lewandowskiego.

Główka Garetha Bale’a spadła z poprzeczki w doliczonym czasie (Nick Potts/PA)

Strzał Piotra Zielińskiego z 20 jardów wywołał mniej alarmów, a Wales był bliski objęcia prowadzenia, gdy strzał Brennan Johnson trafił Jamesa i odleciał kilka centymetrów od słupka, pokonując Szczęsnego.

Impas rozpoczął się w 57. minucie i był spowodowany zarówno błyskotliwością Lewandowskiego, jak i finiszem Świderskiego.

Wzniosły dotyk Lewandowskiego uwolnił Świderskiego do kontrolowanego strzału obok nóg Hennesseya.

Walia niemal natychmiast odpowiedziała, gdy Johnson uciekł po strzał, który Szczęsny odbił w słupek.

Moore i Rubin Colwill zostali wysłani, gdy złamała się Walia.

Szczęsny ponownie pokazał swoją zwinność, odrzucając Jamesa i Rodona głową, a Wales wiedział, że ich szczęście się skończyło, gdy główka Bale’a odbiła się od poprzeczki.