Connect with us

Gospodarka

W ubiegłym roku Amazon nie zapłacił podatku dochodowego od osób prawnych w Europie, pomimo sprzedaży w wysokości 44 miliardów euro

Published

on

Sprzedawca internetowy Amazon nie płacił podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu swojej działalności w Europie w 2020 r., Mimo że miał rekordowe obroty w wysokości 44 miliardów euro.

Liczby napędzają reżimy podatkowe tego giganta internetowego, ponieważ jego dochody wzrosły dzięki przejściu na zakupy online podczas pandemii Covid-19, która pomogła Amazonowi podwoić zyski w USA w zeszłym roku.

Zgłoszenia korporacyjne w Luksemburgu, gdzie znajduje się główna siedziba giganta internetowego w UE, pokazały, że Amazon EU Sarl odnotował w zeszłym roku rekordową sprzedaż 44 miliardów euro, ale nie zapłacił żadnych podatków Wielkiemu Księstwu, ponieważ jego jednostka odnotowała stratę w wysokości 1,2 miliarda euro nagrany.

Sprzedawcy detalicznemu przyznano ulgi podatkowe w wysokości 56 mln EUR z tytułu straty, co spowodowało nagromadzenie przenoszonych strat w wysokości 2,7 mld EUR, które można wykorzystać na wyrównanie przyszłych obciążeń podatkowych, jeśli spółka wykaże przyszłe zyski.

Z rachunków przedstawionych przez Amazon EU Sarl wynika, że ​​sprzedaż w 2020 roku wzrosła z 32 miliardów euro w 2019 roku do 44 miliardów euro, co oznacza, że ​​firma ma przychód w wysokości 8,4 miliona euro na każdego z 5262 pracowników w jej oddziale w Luksemburgu, który uzyskał ocenę. zgłoszone.

Wyniki nie zostały podzielone według krajów, ale jednostka w Luksemburgu obsługuje sprzedaż w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Hiszpanii i Szwecji.

Wyniki pojawiają się w związku z rosnącym rozmachem międzynarodowego porozumienia w sprawie opodatkowania gigantów cyfrowych, w którym pośredniczyła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) po tym, jak administracja prezydenta USA Joe Bidena przedstawiła propozycje opodatkowania cyfrowego i globalnej minimalnej stawki podatkowej.

W 2017 r.Komisja Europejska stwierdziła, że ​​Luksemburg zaoferował Amazonowi ulgi podatkowe w wysokości 250 mln EUR i polecono mu odzyskać tę kwotę jako niezgodną z prawem pomoc państwa. Luksemburg odwołał się od decyzji, a proces nadal trwa.

READ  Polska GPW kupuje 65% udziałów w jedynej giełdzie w Armenii

„Komisja będzie nadal monitorować zachowania Amazona w zakresie podatków od osób prawnych” – powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Arianna Podesta.

Drugi rzecznik komisji powiedział, że w nadchodzących tygodniach organ wykonawczy UE opublikuje nowe propozycje podatkowe. „Zamierzamy zwalczać oszustwa i wszystkie te negatywne skutki dla podatków” – powiedział rzecznik Komisji Daniel Ferrie.

Rzecznik Amazon powiedział, że zyski były niskie ze względu na inwestycje firmy i niskie marże w handlu detalicznym.

„Amazon płaci wszystkie niezbędne podatki w każdym kraju, w którym działamy” – powiedział rzecznik. „Podatek od osób prawnych opiera się na zyskach, a nie na przychodach. Nasze zyski pozostały niskie, biorąc pod uwagę nasze duże inwestycje oraz fakt, że handel detaliczny jest wysoce konkurencyjną działalnością o niskiej marży.

„Od 2010 roku zainwestowaliśmy w Europie ponad 78 miliardów euro. Znaczna część tych inwestycji dotyczy infrastruktury, która tworzy wiele tysięcy nowych miejsc pracy, generuje znaczne dochody z podatków lokalnych i wspiera małe europejskie przedsiębiorstwa”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.