Connect with us

Gospodarka

Chińczycy wygrali przetarg na budowę autostrady A2 za pół miliarda złotych

Published

on

Oferta chińskiej firmy Stecol została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę końcowego odcinka autostrady A2 Mińsk Mazowiecki – Siedlce.

  • Jest to 13-kilometrowy odcinek pomiędzy skrzyżowaniami Groszki i Gręzów. Firma z Chin zaoferowała najniższą cenę – ponad 530,8 mln zł.
  • Jak informuje rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska, zadaniem wykonawcy jest przygotowanie planu budowy, podjęcie niezbędnych decyzji, a następnie wybudowanie około 13 km autostrady A2 wzdłuż nowej trasy.
  • Powinna to być droga dwupasmowa z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod przyszłą budowę trzeciego pasa. Równolegle z utrzymaniem terenu przyległego powstaną również drogi, a także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu.

Pod koniec września 2019 roku GDDKiA ogłosiła przetarg, a oferty zostały otwarte w grudniu tego samego roku. Najniższe zgłosiła firma z Chin – Stecol Corporation. Jednak, jak wyjaśniła rzeczniczka, ten wykonawca został wykluczony z procesu, ponieważ według GDDKiA nie było pewności, że spółka prawidłowo wykona zadanie.

Stecol odwołał się od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej. KIO nakazał GDDKiA przywrócenie oferty. Po ponownym rozpatrzeniu i złożeniu oświadczeń wykonawcy stwierdzono, że spełnia on warunki postępowania.

„Ostatni wyrok Krajowej Izby Odwoławczej nakazał GDDKiA przywrócenie odrzuconej oferty Stecol Corporation i przewartościowanie ofert. W rezultacie wybrano najkorzystniejszą ofertę – Stecol Corporation” – powiedziała Tarnowska.

Dodała, że ​​GDDKiA podpisze umowę ze Stecolem niezwłocznie po pozytywnym zakończeniu kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych i po złożeniu przez wykonawcę gwarancji należytego wykonania umowy.

W sierpniu 2020 roku oddano do użytku ponad 15 km autostrady A2 między skrzyżowaniem Lubelskiej a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną br. Podpisano umowy na kolejne dwa odcinki autostrady między węzłami Kałuszyn i Groszki oraz na Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin zakończenia to jesień 2023 roku.

READ  Niedobór ciężarówek w Wielkiej Brytanii utrzymuje się pomimo próśb zagranicznych kierowców

W listopadzie GDDKiA ogłosiła cztery przetargi na realizację projektów i budowę kolejnych etapów A2 od obwodnicy Siedlec do Białej Podlaskiej: od węzła Siedlce Zachód (Swoboda) do miejscowości Malinowiec, od węzła Łukowisko do miasta Swory, od miasto Swory) do węzła Biała Podlaska (Cicibór), od miejscowości Malinowiec do węzła Łukowisko

Obecnie trwają przygotowania do realizacji ostatniego etapu autostrady A2 z Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią. Koncepcja programowa została przyjęta dla odcinka 32-kilometrowego. „Po otrzymaniu dofinansowania od razu przystąpimy do dalszych prac związanych z realizacją zadania” – zapowiedziała Tarnowska.

Przypominamy, że niedawno Stecol, generalny wykonawca drugiego odcinka S14 – zachodniej obwodnicy Łodzi, ogłosił, że zaczął układać pierwsze fragmenty asfaltu na torze.

Wartość zamówienia chińskiej firmy to 724 mln zł brutto. Umowa została podpisana w sierpniu 2019 roku.

– Mamy świadomość, że to pierwsza od dłuższego czasu chińska inwestycja drogowa w Polsce. Dlatego wszyscy są zainteresowani postępem prac – skomentował Wojciech Karmasz, zastępca dyrektora Stecol Corporation Europe.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.