Connect with us

Sport

W synagodze dotkniętej przemocą, wizja transformacji, wiadomości, sport, praca

Published

on

Instalacja zatytułowana #HeartsTogether: The Art of Rebuilding zdobi ogrodzenie synagogi Tree of Life, która pomieści trzy zbory, New Light, Dor Hadash i Tree of Life, w dzielnicy Squirrel Hill w poniedziałek 3 maja 2021 r. były Pittsburgh. W zeszłym tygodniu przedstawiciele Tree of Life ogłosili Daniela Libeskinda jako głównego architekta przy odbudowie ich synagogi, w której strzelec zabił 11 wiernych w październiku 2018 roku. (Alexandra Wimley / Pittsburgh Post-Gazette przez AP)

PETER SMITH, Pittsburgh Post-Gazette

PITTSBURGH (AP) – Kiedy architekt Daniel Libeskind pracował nad ogólnym planem World Trade Center po 11 września w Nowym Jorku, stanął przed dylematem, przed którym stanie teraz wskrzeszenie kolejnego celu przemocy terrorystów, Synagogi Drzewo życia w Squirrel Hill.

Pytanie brzmi, jak to zrobić „Przypomnij sobie straszne wydarzenie, którego nikt nie powinien zapomnieć, tworząc piękne, inspirujące przestrzenie, w których ludzie chcą mieszkać i pracować”. Pan Libeskind napisał później o projekcie World Trade Center.

„Jeśli zrobisz to zbyt brutalnie lub zbyt smutno, nikt nie będzie chciał tam być; Jeśli wyczyścisz łupek i zachowasz się, jakby nic się nie stało, po prostu zakopiesz ból i zapobiegniesz gojeniu. “ napisał w swojej książce „Edge of Order”.

Urzędnicy kongregacji Tree of Life / Or L’Simcha niedawno ogłosili wybór nowojorskiego pana Libeskinda na głównego architekta przebudowy ich synagogi, która jest zamknięta od 27 października 2018 r.

Tego szabatowego poranka Strzelec zabił jedenastu wyznawców Drzewa Życia i dwa inne kościoły, które się tam spotkały, Dor Hadash i New Light. Dwóch innych wiernych i czterech policjantów również zostało rannych w ataku. Podejrzany, który według władz wyraził nienawiść do Żydów w Internecie i na miejscu, oczekuje na proces pod zarzutem obciążeń kapitałowych.

READ  Polski projekt CD szuka celów w zakresie fuzji i przejęć, aby stać się czołowym producentem gier

Komisja selekcyjna Tree of Life rozważyła propozycje kilkunastu firm architektonicznych, przeprowadziła wywiady z finalistami i uważała, że ​​pan Libeskind posiada zarówno umiejętności zawodowe, aby kierować odnowieniem terenu, jak i osobiste doświadczenie, aby wykazać znaczenie projektu jako dziecka Holokaustu. Zrozumienie ocalałych wyemigrowało tu wraz z rodzicami po wystawieniu na antysemityzm PRL w Polsce.

„On to rozumie” powiedział rabin Jeffrey Myers, który większość życia spędził w metropolii Nowego Jorku i widział przebudowę World Trade Center po 11 września zgodnie z planem pana Libeskinda. Rabin Myers widzi w tym projekcie wiele historii osób dotkniętych 11 września, kiedy tworzy miejsce, które jest zarówno miejscem pamięci, jak i miejscem codziennego życia i pracy.

„Jesteśmy absolutnie przekonani, że on może zrobić to samo tutaj” – powiedział. powiedział rabin Myers, ocalały z ataku w 2018 roku.

Wstępne plany Tree of Life zakładają zachowanie wielkiego głównego sanktuarium, które było puste w dniu ataku.

Pozostałe części kompleksu, w tym kaplica i inne miejsca, w których popełniono morderstwa, mają zostać zburzone, chociaż zachowały się zabytkowe witraże kaplicy i sanktuarium.

Zrekonstruowany kampus posłuży również jako nowa siedziba Centrum Holokaustu w Pittsburghu, które obecnie znajduje się na zielonym polu. Społeczność planuje organizować programy z grupami z szerszej społeczności.

Po 11 września pan Libeskind został wybrany na głównego planistę renowacji World Trade Center. Jego plan, nazwano „Podstawy pamięci” Duże zmiany zostały wprowadzone przy zaangażowaniu architektów, polityków, deweloperów i innych.

Jednak wynik końcowy zawierał ważne elementy.

Obejmowało to zarezerwowanie śladu pierwotnych bliźniaczych wież na pomnik i zbudowanie wieży, której wieża osiąga symboliczną wysokość 1776 stóp. Wieża jest otoczona innymi budynkami, z wystarczającą ilością miejsca, aby światło słoneczne rozchodziło się po krajobrazie we wczesnych godzinach porannych każdego 11 września.

READ  Sąd Najwyższy w Polsce po raz kolejny odkłada sprawę, czy prawo unijne ma pierwszeństwo w sporze z Brukselą

Sekcja pamięci prowadzi odwiedzających do podłoża tego miejsca i symbolizuje „Wielkie fundacje” z miejsca, w którym Nowy Jork wznosi się na pożądaną wysokość swojej panoramy, powiedział pan Libeskind.

Drzewo życia – gdzie data 10/27 ma znaczenie, podobnie jak 11 września na poziomie krajowym – ma swoje własne potrzeby lokalizacyjne. Obejmuje to pamiętanie o osobach zagubionych w najbardziej śmiercionośnym ataku antysemickim w kraju i zapewnienie miejsca dla żydowskiego kultu i celebracji, dawnej i obecnej edukacji o nietolerancji oraz budowania społeczności, a wszystko to wbrew celom terrorystów.

„Niezależnie od zachodzącej transformacji, łatwo powiedzieć, że jest to witryna 10/27 i to wszystko”. Powiedział rabin Myers. „Dla mnie to nie jest to, czym chcemy być. Jesteśmy gotowi zmienić to miejsce masakry w coś niesamowitego, które wita wszystkich ludzi z tak wieloma różnymi elementami: uwielbieniem, studiami, refleksją, kreatywnością. Dla mnie jedyną przeszkodą jest Twoja wyobraźnia. “

Dodał: „Chcę, żeby to było coś więcej, żeby ludzie przychodzili i mieli ten moment ‘wow’ ze względu na architekturę. Chcę, żeby ten moment był „wow”, „Zobacz, jak zamienili miejsce masakry w tę latarnię nadziei”. ”

Kongregacja Tree of Life rozpoczęła nabożeństwo w pobliskim zborze Rodef Shalom w Shadyside po ataku. Większość społeczności oddaje cześć Bogu w Internecie od czasu wybuchu pandemii, ale ma nadzieję, że wkrótce wznowi osobistą modlitwę. Dor Hadash i New Light, którzy modlą się również w pobliskich synagogach, zdecydowali się pozostać w swoich obecnych miejscach.

„Rodef Shalom był i nadal jest wspaniałym gospodarzem, ale nie możemy się doczekać powrotu do naszego domu”. Powiedział rabin Myers. Społeczność od pokoleń opiera się na rogu Shady and Wilkins Avenue.

„Łatwo byłoby powiedzieć, że zło wypędziło nas z domu i nie mogliśmy wrócić” powiedział. „Jesteśmy gotowi do powrotu”.

Pan Libeskind, który będzie współpracował z Pittsburgh Architectural Group Rothschild Doyno Collaborative, odwiedzi to miejsce jeszcze w tym miesiącu, aby rozpocząć proces projektowania. Urzędnicy Tree of Life powiedzieli, że są przekonani o jego sformułowaniu problemów architektonicznych do rozwiązania:

READ  Sprzedaż Manistee Catholic Central Paczki to zbiórka pieniędzy na szkolną lekkoatletykę

„Wyzwaniem w Pittsburghu jest stworzenie potężnej i niezapomnianej przestrzeni, która poradzi sobie z najgorszym antysemickim atakiem w historii Stanów Zjednoczonych”. Napisał do społeczności, gdy szukali starszego architekta.

„Kiedy moi rodzice, ocaleni z Holokaustu, i ja przyjechaliśmy do Ameryki jako imigranci, czuliśmy się w tym kraju wolni jako Żydzi”. napisał pan Libeskind. „To, co wydarzyło się w Pittsburghu, sprawiło, że zastanowiłem się nad tym przekonaniem i zadałem pytanie, jak zaznaczyć to wydarzenie, potwierdzając jednocześnie, że Ameryka jest krainą wolnych?”

Powiedział, że projekt musi zająć się obecną nietolerancją „I zbyt krótka pamięć zbrodni przeciwko ludzkości”.

Nienawiść to „Moc, która ukształtowała dużą część mojego życia” – dodał pan Libeskind. Dzisiaj, „Widzimy płomienie nienawiści podsycane przez przywódców i polityków na całym świecie”.

„Mimo to całym sercem wierzę w światło i optymizm ludzkiego ducha – które przezwyciężamy, opowiadając historie i podnosząc głos”.

___

Online:

https://bit.ly/3odqvTz

Najnowsze wiadomości i nie tylko w Twojej skrzynce odbiorczej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *