Connect with us

Nauka

W Polsce nie powinno zabraknąć eksploracji kosmosu: szef NASA

Published

on

W Polsce nie powinno zabraknąć eksploracji kosmosu: szef NASA

„Złoty wiek eksploracji kosmosu trwa i Polaków nie powinno się w nim pomijać” – powiedział szef NASA Bill Nelson podczas swojej wizyty w Polsce, której celem było zacieśnienie współpracy i rozmowy o udziale Polski w przyszłych projektach amerykańskich.

Panel NASA organizuje spotkanie w celu omówienia UFO

Panel NASA utworzony w zeszłym roku w celu zbadania tego, co rząd nazywa „niezidentyfikowanymi zjawiskami powietrznymi”, powszechnie określanymi jako UFO, miał przeprowadzić swoje pierwsze…

Zobacz więcej

Szef NASA zaznaczył też, że kierunki rozwoju PAK i polskiego sektora kosmicznego są zgodne z planami NASA, więc wspólne projekty to tylko kwestia czasu.

Chciałbym, aby Polska nie była biernym obserwatorem działań NASA, ale włączała się w nie znacznie aktywniej niż dotychczas. Ta wizyta jest ważnym krokiem w tym kierunku.”, powiedział Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) prof. Grzegorz Wrochna witając amerykańską delegację w Warszawie.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie delegacji amerykańskiej ze studentami polskich uczelni technicznych – uczestnikami międzynarodowych zawodów European Rover Challenge, którzy zaprezentowali nagrodzone łaziki planetarne, a także przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego, którzy zaprezentowali swoje produkty I usług.

Wkład polskiej eksploracji kosmosu

Polska od lat aktywnie uczestniczy w misjach agencji kosmicznych USA. Przykładem może być wykorzystanie polskich instrumentów na pokładzie łazika Mars Curiosity NASA i misji ARTEMIS 1, a także czujników promieniowania zaprojektowanych w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk (PAN) na pokładzie kapsuły Orion.

Ponadto polski instrument wejdzie w skład planowanej na 2025 rok misji Interstellar Mapping and Acceleration Probe.

Ostatnim przystankiem wizyty Billa Nelsona będzie piątkowe spotkanie z młodzieżą w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *