Connect with us

Zabawa

Nowe ślady stóp budzą w Kolumbii nadzieję na odnalezienie czwórki dzieci zaginionych w dżungli

Published

on

Nowe ślady stóp budzą w Kolumbii nadzieję na odnalezienie czwórki dzieci zaginionych w dżungli

BOGOTA, Kolumbia (AP) – Odkrycie małych śladów stóp w południowej, pokrytej dżunglą części Kolumbii w ostatnich dniach ponownie rozpaliło nadzieje na odnalezienie żywej czwórki dzieci, które przeżyły katastrofę małego samolotu i zaginęły miesiąc temu.

We wtorek siły poszukiwawcze znalazły ślady stóp około 2 mil na północny zachód od miejsca, w którym rozbił się samolot 1 maja, przewożąc troje dorosłych i czworo dzieci tubylców w wieku 13, 9, 4 i 11 miesięcy, powiedział gen. Pedro Sánchez, dowódca połączonego dowództwa operacji specjalnych w wywiad z The Associated Press.

Naukowcy uważają, że było to najstarsze dziecko, dziewczynka, a nowy trop może wskazywać, że grupa zmieniła kurs.

Ponad 100 członków kolumbijskich sił specjalnych i ponad 70 miejscowych rdzennych mieszkańców dołączyło do poszukiwań w dziewiczych dżunglach kolumbijskiej Amazonii. Sánchez powiedział, że niektórzy żołnierze przeszli prawie 1000 mil (prawie 1500 kilometrów), czyli prawie tyle samo, co z Lizbony do Paryża.

„Oczekujemy w 100%, że znajdziemy ją żywą” – powiedział Sánchez, ale powiedział, że poszukiwania były niezwykle trudną pracą. „To nie jest jak znalezienie igły w stogu siana, to jak znalezienie małej pchły na gigantycznym dywanie poruszającej się w nieprzewidywalnych kierunkach”.

Prezydent Kolumbii Gustavo Petro powiedział, że znalezienie dzieci jest priorytetem, a Sánchez powiedział, że nie wyznaczono terminu zakończenia poszukiwań.

„Znaleźliśmy elementy, które są bardzo skomplikowane do znalezienia w dżungli. Na przykład zakrętka butelki dla niemowląt. Jeśli to znaleźliśmy, dlaczego nie możemy znaleźć reszty? Ponieważ dzieci są w drodze” – powiedział Sánchez.

Około dwa tygodnie po katastrofie znaleziono szczątki samolotu wraz z ciałami pilota i dwóch innych osób dorosłych podróżujących na pokładzie. Dzieci nie znaleziono, ale były wyraźne dowody, że przeżyły katastrofę.

Naukowcy uważają, że dzieci prawdopodobnie wciąż żyją, w przeciwnym razie zwierzęta byłyby przyciągane do ich szczątków, powiedział Sánchez.

Żołnierze sił specjalnych pracują na zmianę i każdego dnia muszą stawić czoła nawet 16-godzinnemu deszczowi, który może zatrzeć wszelkie ślady po dzieciach. Muszą także stawić czoła dzikim zwierzętom, takim jak jaguary, oceloty, jadowite węże i komary przenoszące choroby, powiedział Sánchez.

Ponadto żołnierze ryzykują zgubienie się w gęstej dżungli, gdzie widoczność może być mniejsza niż 20 metrów (jardów). „Jeśli odejdą dalej niż 20 metrów, mogą się zgubić” – powiedział Sánchez.

Ze względu na swój rozmiar żołnierze zakładają, że znalezione we wtorek ślady stóp należą do 13-letniej dziewczynki.

Przeszukiwane tereny dżungli zostały oznaczone taśmą i pozostawiono gwizdki na wypadek, gdyby dzieci natrafiły na te tereny i mogły za ich pomocą wezwać pomoc.

Grupy poszukiwawcze zbombardowały również okolicę nagraniami głosu babci dzieci, chociaż ulewny deszcz zagłuszył dźwięk, powiedział Sánchez.

Wśród wskazówek, które ratownicy znaleźli w ostatnich tygodniach, jest butelka, ręczniki, zużyte pieluchy, nożyczki i ślady stóp w miejscach stosunkowo blisko miejsca wypadku. Nie udało się ustalić, czy dzieci celowo pozostawiły te przedmioty, aby zostawić wskazówki dla poszukiwaczy.

Do wypadku doszło rankiem 1 maja po tym, jak pilot ogłosił stan wyjątkowy z powodu awarii silnika. Samolot leciał na północ od południowego miasta Araracuara i rozbił się około 110 mil (175 kilometrów) od San Jose Del Guaviare.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *