Connect with us

Najważniejsze wiadomości

W obliczu zbliżającej się wojny Stany Zjednoczone pokazują swoje poparcie dla Polski w Święto Wojskowe

Published

on

W obliczu zbliżającej się wojny Stany Zjednoczone pokazują swoje poparcie dla Polski w Święto Wojskowe

Warszawa, Polska — Prezydent RP i inni urzędnicy świętowali w poniedziałek Dzień Sił Zbrojnych swojego kraju wraz z dowódcą armii amerykańskiej w Europie i regularnymi oddziałami amerykańskimi, symbolicznym podkreśleniem wsparcia NATO dla członków na froncie wschodnim, podczas gdy Rosja toczy w pobliżu wojnę Ukraina.

Gen. Darryl Williams, nowy dowódca generalny Armii Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryka, wziął udział w uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w centrum Warszawy. W pobliżu wojska amerykańskie i brytyjskie stały obok pokazów sprzętu wojskowego.

Święto narodowe upamiętnia zwycięstwo Polski nad Rosją Sowiecką w 1920 roku w kluczowej bitwie, której przypisuje się zatrzymanie marszu armii bolszewickiej na zachód.

„Lata mijają, ale jedno jest niezmienne – gdy Rosja próbuje odbudować swoje imperium, zawsze jest imperium zła. Zawsze popełnia zbrodnie wojenne – powiedział dziennikarzom przed ceremonią polski minister obrony Mariusz Błaszczak, dodając, że nie ma znaczenia, czy Rosja jest pod rządami imperialnymi, czy rządzona przez komunistów lub obecnego prezydenta Władimira Putina.

Prezydent Andrzej Duda promował nowych generałów podczas ceremonii, a wojsko zorganizowało pikniki w całej Polsce, aby werbować ochotników do sił zbrojnych w atmosferze odnowienia nastrojów wywołanych inwazją Rosji na Ukrainę.

Wojska amerykańskie uczestniczyły już wcześniej w obchodach 15 sierpnia, ale jest to pierwsze od czasu, gdy prezydent Joe Biden ogłosił na szczycie NATO pod koniec czerwca, że ​​Waszyngton ustanowi swoją pierwszą stałą obecność wojskową USA w Polsce – coś, czego polskie rządy od dawna dążyły .

Nowo wyznaczony Obóz Kościuszko w Poznaniu, w zachodniej Polsce, to wspólna polsko-amerykańska baza, która stanie się stałą kwaterą główną V Korpusu Armii USA w Polsce i najbardziej wysuniętą na wschód bazą armii amerykańskiej w Europie. Jednak wiele amerykańskich żołnierzy nadal służy na zasadzie rotacji.

READ  Kierowca autobusu Derby kończy trzydniową wycieczkę do Polski

Część żołnierzy bazy podczas obchodów wystawiła czołg podstawowy Abrams M1A1 i inny sprzęt, w tym polskie oddziały z różnych rodzajów sił zbrojnych maszerujące ulicą wyłożoną powiewającymi biało-czerwonymi polskimi flagami narodowymi.

Baza nosi imię generała Tadeusza Kościuszki, bohatera rewolucji amerykańskiej, który wzmocnił fortyfikacje West Point, a później wrócił do Polski, by walczyć z siłami imperialnej Rosji.

Major Kevin Andersen, oficer do spraw publicznych armii amerykańskiej, powiedział, że żołnierze mieli problem z wymówieniem imienia Kościuszko (z grubsza wymawianego koh-SHOOSH’-koh) i zamiast tego nazwali go „Obóz K”. Powiedział jednak, że armia stworzyła wideo, aby pomóc żołnierzom powiedzieć to jako gest szacunku dla Polski, kiedy wita Amerykanów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *