Connect with us

Świat

Ruto ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich w Kenii: aktualizacje wyników na żywo

Published

on

Uznanie…Tony Karumba/Agence France-Presse — Getty Images

NAIROBI, Kenia — Wiceprezydent Kenii William Ruto wygrał wybory prezydenckie w tym kraju, powiedział w poniedziałek szef Komisji Wyborczej, kilka dni po głosowaniu nad klifami w kraju o kluczowym znaczeniu dla gospodarki i bezpieczeństwa Afryki Wschodniej.

Ruto otrzymał 50,5% głosów, minimalnie pokonując byłego premiera Railę Odingę, powiedział przewodniczący Niezależnej Komisji Wyborczej i Granicznej Wafula W. Chebukati. Ten procent wystarczy, aby zapobiec spływowi.

Ale na kilka minut przed ogłoszeniem wyniku czterech z siedmiu komisarzy stwierdziło, że nie mogą zweryfikować wyniku. W oświadczeniu natychmiast pojawiły się pytania dotyczące zasadności wyniku i prawdopodobnie pojawi się w każdym zakwestionowaniu kenijskiego Sądu Najwyższego przez zwolenników pana Odingi

Wyzwanie prawne mogłoby w krótkim okresie przedłużyć okres niepewności w narodzie, którego demokracja jest bacznie obserwowana przez kontynent i świat.

Zgodnie z kenijskim prawem wynik wyborów może zostać zakwestionowany w ciągu tygodnia – perspektywa, którą wielu obserwatorów uważa za niemal pewną.

Tuż po ogłoszeniu wyników pan Ruto wygłosił przemówienie, w którym przyjął zwycięstwo, podziękował swoim zwolennikom i przyrzekł pracować dla dobra kraju.

„Nie ma miejsca na zemstę, nie ma miejsca na patrzenie wstecz, patrzymy w przyszłość” – powiedział. „Jestem bardzo świadomy, że nasz kraj jest na etapie, w którym potrzebujemy wszystkich rąk na pokładzie, aby ruszyć do przodu. Nie mamy luksusu patrzenia wstecz”.

Świętowanie wybuchło na ulicach Eldoret Town, twierdzy pana Ruto w Rift Valley, z ogłuszającą kakofonią klaksonów samochodów i motocykli, gwizdów i krzyków opanowujących ulice śródmieścia.

Uznanie…Brian Inganga/Associated Press

Później dla dziennikarzy, pan Ruto odrzucił oświadczenie czterech komisarzy wyborczych jako „poboczne”. Powiedział, że zgodnie z prawem wyniki wyborów może ogłosić pan Chebukati i nikt inny.

READ  Wulkan La Palma: lawa wymusza dalsze ewakuacje

„Z prawnego i konstytucyjnego punktu widzenia czterej komisarze nie stanowią żadnego zagrożenia dla legalności deklaracji” – powiedział.

55-letni Ruto, bogaty biznesmen, stał się awangardą kenijskiego „narodu naciągaczy” – zniechęconych, głównie młodych, aspirujących ludzi, którzy walczą o zdobycie przyczółka. Jego ogłoszone zwycięstwo wydaje się być odrzuceniem jego szefa, prezydenta Uhuru Kenyatty, który poparł pana Odingę.

Ale teraz wynik jest pod znakiem zapytania, ponieważ wiceprzewodnicząca komisji wyborczej Juliana Cherera wydała oświadczenie na krótko przed ogłoszeniem wyników wyborów. Powiedziała, że ​​przemawia w imieniu czterech z siedmiu krajowych komisarzy, którzy nie mogli przyjąć wyników ze względu na „przejrzysty charakter” wyborów.

Uznanie…Yasuyoshi Chiba/Agence France-Presse — Getty Images

W okręgu Kisumu, kluczowej twierdzy pana Odinga, setki protestujących, którzy z niepokojem czekali na ogłoszenie wyników, zaczęły demonstrować i spalać opony, jak powiedzieli świadkowie.

Ze swojej strony pan Odinga, który wcześniej czterokrotnie kandydował w wyborach prezydenckich, był niezwykle krytyczny wobec procesu liczenia głosów jeszcze przed ogłoszeniem wyników.

„To były najgorzej przeprowadzone wybory w historii Kenii” – powiedział dziennikarzom spoza centrum spisu powszechnego Saitabao Ole Kanchory, główny agent wyborczy Odingi. Nazwał centrum spisu w Nairobi „miejscem zbrodni” i powiedział, że osoby odpowiedzialne za spis „powinny zostać aresztowane”. Nie od razu zareagował na deklarację zwycięstwa pana Ruto.

Porażka byłaby również straszliwym ciosem dla regionu Odingi w zachodniej Kenii, a także dla jego rodaków z plemienia Luo. Wielu z nich twierdzi, że od czasu uzyskania niepodległości Luos został niesłusznie usunięty z prezydentury i że odmówiono mu zwycięstwa w 2007 r., kiedy pokazano go jako lidera w liczeniu głosów, zanim ostatecznie został uznany za przegranego.

Te wybory doprowadziły do ​​przemocy etnicznej i politycznej, która zabiła ponad 1200 osób i zmusiła dziesiątki tysięcy do ucieczki.

READ  Raport: W książce Kushner mówi, że Netanjahu nie jest entuzjastycznie nastawiony do uznania Jerozolimy

Declan Walsh oraz Matthew Mpoke Bigg zgłoszony z Nairobi i Abdi Latif Dahir z Eldoret w Kenii.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.