Connect with us

Nauka

W gardle mógł zostać znaleziony nowy organ: gruczoły ślinowe

Published

on

Ale dokładnie tak uważa grupa naukowców z Holandii. Powiedzieli, że odkryli parę wcześniej przeoczonych gruczołów, które są ukryte w naszych czaszkach, gdzie spotykają się jama nosowa i gardło.

Badacze medyczni jako pierwszy natrafili na część ciała, którą proponują nazwać gruczołami jajowodów, podczas badania mającego na celu wykrycie guzów nowotworowych. Następnie naukowcy przyjrzeli się skanom głowy i szyi kolejnych 100 leczonych osób na raka prostaty i wypreparowano dwa zwłoki – jednego mężczyznę i jedną kobietę. Wszyscy mieli zestaw.

Odkrycie było „ekscytujące”, ale autorzy na początku byli „nieco sceptyczni”, powiedział główny autor badania Matthijs H. Valstar, chirurg z oddziału onkologii i chirurgii głowy i szyi w The Netherlands Cancer Institute.

„Myśleliśmy, że nie będzie możliwe odkrycie tego w 2020 roku” – powiedział Valstar. „Ważne jest, aby było to replikowane i powinno być wykonywane z różnymi seriami pacjentów. Ważne jest, aby mieć potwierdzenie nowych odkryć medycznych”.

Gruczołów nie można zobaczyć za pomocą konwencjonalnych metod obrazowania medycznego, takich jak USG, tomografia komputerowa (topografia komputerowa) lub MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) – twierdzą autorzy badania.

„Nieznany podmiot” został zidentyfikowany tylko wtedy, gdy lekarze stosowali zaawansowany i nowy rodzaj badania zwanego PSMA PET / CT który był używany do wykrywania rozprzestrzeniania się raka prostaty. PSMA PET jest skrótem do obrazowania specyficznego antygenu błonowego prostaty przy użyciu pozytonowej tomografii emisyjnej.

W tym bardzo czułym obrazowaniu wyraźnie widać gruczoły ślinowe.

„Ludzie mają trzy zestawy dużych gruczołów ślinowych, ale ich nie ma” – powiedział autor badania Wouter Vogel, onkolog radioterapii z The Netherlands Cancer Institute w komunikat prasowy w maju. „O ile nam wiadomo, jedyne gruczoły ślinowe lub śluzowe w nosogardzieli są mikroskopijnie małe, a do 1000 jest równomiernie rozłożonych w błonie śluzowej. Wyobraź sobie więc nasze zdziwienie, gdy je znaleźliśmy”.

Wiele wielkich odkryć naukowych „jest zaskoczeniem – przypadkowym odkryciem” – powiedziała Joy Reidenberg, profesor anatomii w Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku, która nie brała udziału w badaniach.

READ  Naukowcy z Daresbury współpracują ze znanym na całym świecie Fermilabem, aby zbadać tajemniczy świat neutrin

„Na szczęście badacze ci dostroili się do danych i byli wystarczająco obeznani z anatomią, aby zauważyć niezwykłą jasność w regionie, który nie zawierał żadnych gruczołów ślinowych” – dodał Reidenberg w e-mailu. „Jak powiedział kiedyś słynny (nieżyjący już francuski biolog) Louis Pasteur:„ Szansa sprzyja przygotowanemu umysłowi ”.

Nowy organ?

Ten przegląd tkanek gruczołów ślinowych, jak widać na skanach PSMA PET / CT, przedstawia znane główne gruczoły ślinowe i nieznaną strukturę (wskazaną strzałkami) w nosogardzieli, wykazując podobne cechy obrazowania.

Jest kwestią sporną, czy gruczoły rurkowe są zupełnie nowym narządem, czy też można je uznać za część układu narządów gruczołów ślinowych – dodali autorzy badania.

„Te odkrycia potwierdzają identyfikację gruczołów rurkowych jako nowej anatomicznej i funkcjonalnej jednostki” – powiedział badania, które opublikowano w czasopiśmie Radioterapia i Onkologia.

Gruczoły te mogą być nowo odkryte, „ale trudno wykluczyć, że mogą one reprezentować grupy mniejszych gruczołów ślinowych” – powiedziała dr Valerie Fitzhugh, tymczasowa dyrektorka patologii w Rutgers New Jersey Medical School i Rutgers Robert Wood Johnson Medical School. Fitzhugh nie był zaangażowany w badanie.

Dodała, że ​​badanie skupiło się na niewielkiej liczbie pacjentów, w większości mężczyzn, i korzystało z testów specyficznych, a nie standardowych, dlatego badanie większej liczby kobiet i zdrowszych pacjentów pozwoliłoby uzyskać lepsze dane.

Ogólnie rzecz biorąc, „jest jeszcze wiele do nauczenia się o ludzkim ciele”, powiedział Fitzhugh, „a technologia pozwala nam dokonywać tych odkryć. To może być pierwsze z kilku ekscytujących odkryć w ciele”.

Bez względu na opis gruczołów autorzy stwierdzili, że ich odkrycie miało implikacje kliniczne, zwłaszcza dla pacjentów z rakiem głowy i szyi, w tym guzami gardła lub języka. Radioterapia może uszkodzić gruczoły ślinowe, co może prowadzić do suchości w ustach oraz problemów z połykaniem, mówieniem i jedzeniem.

„W przypadku większości pacjentów powinno być technicznie możliwe uniknięcie dostarczania promieniowania do tej nowo odkrytej lokalizacji układu ślinianek w taki sam sposób, w jaki staramy się oszczędzać znane gruczoły” – powiedział Vogel.

READ  Elementy kursu online na temat sztucznej inteligencji są teraz dostępne w 22 krajach i językach UE

„Naszym następnym krokiem jest ustalenie, jak najlepiej oszczędzić te nowe gruczoły i u których pacjentów. Jeśli możemy to zrobić, pacjenci mogą odczuwać mniej skutków ubocznych, co wpłynie korzystnie na ich ogólną jakość życia po leczeniu”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *