Connect with us

Gospodarka

Utrzymuj Polskę na ścieżce wzrostu

Published

on

Utrzymuj Polskę na ścieżce wzrostu

McKinsey’a: Jak muszą zmienić się niekorzystne warunki, aby przygotować Polskę na wzrost?

Tomasz Marciniak: Polska była jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek, nie tylko w Europie, ale i na świecie. W ciągu ostatnich pięciu lat rósł on średnio o 4 proc. PKB rocznie. Jednak silnik wzrostu traci impet, dlatego potrzebujemy wezwania do działania, aby podnieść ambicje kraju. W przeciwnym razie wzrost gospodarczy Polski ulegnie znacznemu spowolnieniu.

Produktywność jest na pierwszym miejscu. Mimo że różnica w produktywności w porównaniu z UE-15 spadła z 61% do 38%, nadal istnieje duża szansa na poprawę, szczególnie poprzez szybsze i szersze przyjęcie nowych technologii. To ważne zadanie i wyzwanie nie tylko dla całej gospodarki, ale także dla podmiotów związanych ze światem korporacji.

Po drugie, w 2050 r. liczba ludności w wieku produkcyjnym w Polsce zmniejszy się o siedem milionów, z 27 do 20 milionów, co stanowi ogromną lukę, którą należy wypełnić. A ponieważ Polacy należą do najpracowitszych obywateli Unii Europejskiej, niewiele możemy zrobić, aktywizując starsze społeczeństwo. Polska musi więc skupić się na przyciągnięciu na rynek pracy prawie trzech milionów osób z pożądanymi umiejętnościami.

Wreszcie Polska musi przyciągać inwestycje i wykazywać swoją wartość jako wiarygodny partner międzynarodowego kapitału. Jest jeszcze wiele do zrobienia, jeśli chodzi o przyciąganie kapitału, jak myśleć o wiarygodności Polski i jak myśleć o byciu długoterminowym partnerem w inwestycjach zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym, z uwzględnieniem aspektów infrastrukturalnych, technologicznych itp. świat korporacji.

READ  Biden mówi, że „tysiące ludzi dziennie” przekraczają granicę USA, gdy urzędnicy przygotowują się na nowy napływ migrantów
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *