Connect with us

Gospodarka

Utrata rosyjskiej energii zaważy na europejskiej gospodarce: urzędnik MFW

Published

on

Wydany w: Zmieniono:

Waszyngton (AFP) – Europa może przetrwać sześć miesięcy bez rosyjskiego gazu, ale poza tym skutki gospodarcze byłyby poważne, powiedział AFP wysoki rangą urzędnik MFW.

Alfred Kammer, szef departamentu europejskiego MFW, wezwał kraje w regionie do podjęcia szeregu środków w celu złagodzenia ciosu, w tym cięcia konsumpcji w celu zgromadzenia zapasów.

Większość potrzeb energetycznych regionu, zwłaszcza gazu ziemnego, zależy od Rosji, a ekonomiści MFW zbadali ekonomiczne koszty utraty dostaw Moskwy.

„W ciągu pierwszych sześciu miesięcy Europa może poradzić sobie z takim zamknięciem, mając alternatywne dostawy (i) wykorzystując istniejące magazyny” – powiedział w wywiadzie na marginesie wiosennego spotkania MFW i Banku Światowego.

„Jednak gdyby to zamknięcie gazu trwało do zimy i przez dłuższy czas, miałoby to znaczący wpływ na europejską gospodarkę” – powiedział.

Kraje zachodnie rozważały nałożenie embarga na rosyjską energię w odwecie za napaść na Ukrainę, podczas gdy Moskwa może również wstrzymać eksport, próbując odeprzeć szkodliwe sankcje już nałożone na rząd.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zakłada, że ​​całkowita utrata rosyjskich dostaw gazu i ropy może kosztować Unię Europejską trzy procent PKB, w zależności od ostrej zimy.

Wezwał do podjęcia kroków w celu przygotowania się na taką możliwość.

„Nie ma jednej opcji, która będzie miała duży wpływ, ale wiele mniejszych działań będzie miało większy wpływ”, powiedział, w tym poprzez poszukiwanie alternatywnych dostawców, które niektóre kraje już zaczęły robić.

Brak recesji

Konsumenci również odgrywają ważną rolę, a rządy mogą podnosić świadomość wśród swoich społeczeństw poprzez „kampanie publiczne mające na celu zmniejszenie zużycia energii”.

„Konsument może teraz podjąć działania”, powiedział, a zmniejszenie zużycia oznacza, że ​​w przypadku zakłóceń w dostawach można zmagazynować więcej paliwa.

READ  AKTUALIZACJA 1 - Polska gospodarka może skurczyć się od 4% do 5% w 2020 roku z powodu blokady ministerstwa

Chociaż wojna na Ukrainie poważnie spowolniła wzrost, Kammer powiedział, że „nie zakłóci ożywienia” i nie spodziewa się ogólnoeuropejskiej recesji.

Główne gospodarki strefy euro, z wyjątkiem Hiszpanii, będą „słabe w 2022 roku” i doświadczą jednej czwartej lub dwóch wzrostu bliskiego zeru, a nawet technicznej recesji z dwoma ujemnymi kwartałami.

MFW spodziewa się jednak, że te gospodarki odbiją się w drugiej połowie tego roku.

’Błogosławieństwo’

Rosyjski atak na sąsiada spowodował również powódź około pięciu milionów uchodźców, stanowiąc wyzwanie dla krajów europejskich, które borykają się z nadwyrężeniami budżetowymi w związku z napływem.

Szczególnie dotknięta jest Polska, która przyjęła najwięcej Ukraińców.

Co się stanie z tymi ludźmi, głównie kobietami i dziećmi, po wojnie pozostaje pytaniem.

„Niektórzy z tych uchodźców pozostaną w Europie, jestem tego pewien”, powiedział Kammer, zauważając, że może to być „dobrodziejstwem” dla krajów borykających się ze starzeniem się populacji i brakiem siły roboczej.

„Ale dla Ukrainy może być źle, jeśli zostanie zbyt wielu uchodźców”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.