Connect with us

Świat

USA wprowadzają na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ rezolucję potępiającą Rosję za tzw. referenda na Ukrainie

Published

onCNN

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield przedstawiła rezolucję wzywającą Rosję do tak zwane referenda przeprowadzonych w czterech regionach Ukrainy i powiedział, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nie popiera użycia siły w celu przerysowania granic podczas wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa, powiedział CNN amerykański urzędnik.

Oczekuje się, że rezolucja, współsponsorowana przez USA i Albanię, będzie w dużej mierze symboliczna, ponieważ Rosja jest prawie pewna, że ​​ją zawetuje. Ale Thomas-Greenfield powiedział, że USA będą starały się wziąć udział w głosowaniu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, jeśli Rosja „wyślizgnie się z odpowiedzialności”. Rezolucja zobowiązałaby również Rosję do wycofania swoich wojsk z Ukrainy, powiedział Thomas-Greenfield.

Za kulisami amerykańscy dyplomaci będą współpracować ze wszystkimi narodami w Radzie Bezpieczeństwa, w tym z dyplomatami z Chin i Indii, aby skłonić je do głosowania za, powiedział urzędnik.

Thomas-Greenfield powiedział, że Rosja zamierza zaanektować terytoria, aby siłą przejąć terytorium innego państwa członkowskiego ONZ, czemu karta ONZ ma zapobiec, powiedział amerykański urzędnik.

„Zamiast uczestniczyć w tygodniu wysokiego szczebla, Putin ogłosił ponowny pobór do wojska w Rosji i nakazał obszary pod rosyjską kontrolą wojskową, aby przygotować się do bezprawnych szybkich referendów. Wysłał wysłannika, grożąc krajowi nienuklearnemu użycia broni jądrowej w celu zabezpieczenia nielegalnych zdobyczy militarnych Rosji. Cel tego wszystkiego jest jasny: Rosja zamierza próbować zaanektować te terytoria, a Rosja nie szanuje tego organu” – powiedział Thomas-Greenfield.

Wezwała również członków Rady Bezpieczeństwa do przyłączenia się do USA w sprostaniu wyzwaniu, zanim Rosja przystąpi do aneksji.

„Pozorni sędziowie Rosji, jeśli zostaną zaakceptowani, otworzą puszkę Pandory, której nie możemy zamknąć. Prosimy o przyłączenie się do nas w potwierdzaniu naszego zaangażowania w Kartę Narodów Zjednoczonych i stawianie czoła temu wyzwaniu” – powiedziała.

Thomas-Greenfield powiedział, że stawka jest wysoka.

„Chodzi o obronę Karty Narodów Zjednoczonych. Chodzi o obronę naszych zbiorowych praw. A tu chodzi o pokój i bezpieczeństwo dla nas wszystkich” – powiedziała.

Urzędnicy amerykańscy wielokrotnie powtarzali, że nie zaakceptują wyniku „pozornych” referendów, które według nich Rosja wykorzysta jako pretekst do aneksji tych części Ukrainy. Administracja Bidena również przygotowuje odpowiedź po aneksji regionów przez Rosję, poinformował w poniedziałek CNN.

Wprowadzenie tej rezolucji następuje po tym, jak prezydent Wołodymyr Zełenski i prezydent Joe Biden wezwali do zmian w Radzie Bezpieczeństwa ONZ podczas zeszłotygodniowego Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zełenski zakwestionował, dlaczego Rosja jest stałym członkiem i wezwał radę do ukarania Rosji.

„Odrzuć prawo do głosowania. Odwołaj prawa delegowania. Usuń weta – jeśli jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Aby ukarać agresora wewnątrz instytucji” – powiedział Zełenskij.

Ta historia została zaktualizowana we wtorek o dodatkowe szczegóły.

READ  Amerykańskie bazy wojskowe przygotowują się na przyjęcie do 50 000 Afgańczyków
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *