Connect with us

Świat

USA uważają, że dwa ukraińskie pociski trafiły w rosyjski okręt wojenny

Published

on

(CNN)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij CNN powiedział w piątek, że „wszystkie kraje na świecie” powinny być przygotowane na możliwość użycia przez prezydenta Rosji Władimira Putina taktycznej broni jądrowej w swojej wojnie z Ukrainą.

Zełenskij powiedział w piątek Jake’owi Tapperowi z CNN w ekskluzywnym wywiadzie z biura prezydenta w Kijowie, że Putin może sięgnąć po broń nuklearną lub chemiczną, ponieważ nie docenia życia obywateli Ukrainy.

„Nie tylko ja – cały świat, wszystkie kraje muszą się martwić, ponieważ to nie może być prawdziwa informacja, ale może to być prawda” – powiedział Zełenskij po angielsku.

„Broń chemiczna, oni powinni to zrobić, mogliby to zrobić, dla nich życie ludzi, nic. Dlatego”, powiedział Zełenskij. „Powinniśmy myśleć, żeby się nie bać, nie bać się, ale być gotowym. Ale to nie jest pytanie dla Ukrainy, nie tylko dla Ukrainy, ale chyba dla całego świata”.

Zełenski pozostał na Ukrainie przez całą 50-dniową wojnę z Rosją, ponieważ siły ukraińskie przeciwstawiały się próbom zdobycia Kijowa przez Kreml, zmuszając Rosję do skupienia wysiłków wojennych na wschodnich i południowych regionach kraju, gdzie Ukraina spodziewa się znacznej eskalacji walk w nadchodzącym dni.

Jeden z głównych okrętów wojennych Rosji zatopiony w Morzu Czarnym w tym tygodniu, który według Ukrainy był wynikiem ataku rakietowego, podczas gdy Rosja twierdziła, że ​​był wynikiem pożaru spowodowanego detonacją amunicji.

W tym samym czasie Rosja wystrzelić pociski wycieczkowe na przedmieścia Kijowa i nadal zachowuje zdolność do atakowania stolicy Ukrainy bronią dalekiego zasięgu.

Urzędnicy amerykańscy ostrzegają przed możliwością, że jeśli Putin zostanie przyparty do muru, może przejść do użycia taktycznej broni jądrowej na Ukrainie. Dyrektor CIA Bill Burns powiedział w czwartek, że CIA „bardzo uważnie” przygląda się tej możliwości, jednocześnie podkreślając, że USA jeszcze nie widziały żadnych oznak, że Rosja przygotowuje się do takiego posunięcia.

READ  „Radykalny” program polityki zagranicznej Bidena daje Iranowi szansę stania się państwem nuklearnym: Rep. Turner

„Biorąc pod uwagę potencjalną desperację prezydenta Putina i rosyjskich przywódców, biorąc pod uwagę niepowodzenia, z jakimi do tej pory musieli się zmierzyć militarnie, nikt z nas nie może lekceważyć zagrożenia, jakie stanowi możliwe użycie taktycznej lub niskowydajnej broni jądrowej” – powiedział w wystąpieniach publicznych. w Georgia Tech.

Obejrzyj klip z wywiadu tutaj.

Więcej wywiadu można zobaczyć w The Lead o 16:00 czasu wschodniego, a cały wywiad zostanie wyemitowany w niedzielę o 9:00 czasu wschodniego w State of the Union.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.