Connect with us

technologia

Warszawska ekipa opracowuje mały radar idealny do walki w mieście na Ukrainie – Pierwsze wiadomości

Published

on

Warszawska ekipa opracowuje mały radar idealny do walki w mieście na Ukrainie – Pierwsze wiadomości

Opracowany przez naukowców z Politechniki Warszawskiej radar początkowo miał służyć jako wsparcie podczas pożarów i powodzi.
Wykrywanie XY

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali miniaturowy radar XY-DemoSAR, produkt do wykrywania nieautoryzowanych maszyn i obiektów, nielegalnych działań oraz zagrożeń naturalnych.

Piotr Samczyński, jeden z autorów projektu, powiedział TFN: „Nie został zaprojektowany specjalnie na wojnę na Ukrainie, ale cieszymy się, że będzie używany przez polskie lub ukraińskie wojsko. Problem w tym momencie jest ogromny: być może 200 metrów można by wykorzystać w lokalnych walkach miejskich”.

Piotr Samczyński, na zdjęciu po prawej, powiedział TFN, że byłby szczęśliwy, gdyby radar został wykorzystany przez polskie i ukraińskie siły zbrojne.Wykrywanie XY

Samczyński dodał, że pierwotną motywacją projektu była pomoc w zapobieganiu powodziom i pożarom.

Urządzenie umożliwia tworzenie dwuwymiarowych map powierzchni ziemi o wysokiej rozdzielczości do 15 cm. Ze względu na niski pobór mocy (do 40W) i niewielką wagę (0,5kg) można go zamontować na małym dronie o udźwigu do 0,8kg.

Radar może wykrywać i śledzić nieautoryzowane drony i samochody, ale może być również wykorzystywany do pomiarów i mapowania terenu, nadzoru i nadzoru terenu. Został oparty na XY DemoRad (na zdjęciu powyżej)Wykrywanie XY

Radar umożliwia również skanowanie terenu i może w przyszłości zastąpić bardziej konwencjonalne systemy optyczne – powiedział Samczyński.

„Zasięg wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset metrów i może być obsługiwany w dzień iw nocy, niezależnie od pogody. Jest zdalnie sterowany m.in. B. ze smartfona” – dodał.

Oświadczenie wydane przez firmę rozszerza możliwości jego wykorzystania: „Radar może być wykorzystywany m.in. do monitorowania stref bezpieczeństwa, np. przez służby graniczne, policję czy straż pożarną. Służy do wykrywania i śledzenia podejrzanych i nieautoryzowanych dronów i samochodów, ale także do pomiarów i mapowania terenu, nadzoru i nadzoru terenu, nielegalnego oczyszczania lub kopania starorzeczy, sieci energetycznych, wodociągów i ogólnie rurociągów.

Montowany na dronie XY-DemoSAR (radar z syntetyczną aperturą) został opracowany przez naukowców z uniwersyteckiego Instytutu Systemów Elektronicznych we współpracy z uniwersyteckim spin-offem XY-Sensing. Wykrywanie XY

XY-DemoSAR (radar z syntetyczną aperturą) został opracowany przez naukowców z uniwersyteckiego Instytutu Systemów Elektronicznych wraz z XY-Sensing, wydzieloną częścią uniwersytetu. Chip radarowy jest produkowany w Niemczech przez Silicon Radar z siedzibą we Frankfurcie nad Odrą.

„Może być stosowany tam, gdzie istnieje potrzeba stałego nadzoru, wygodnego użytkowania lub ograniczeń w korzystaniu ze sprzętu radiolokacyjnego” – powiedział Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferu Technologii.

Badania radiolokacyjne prowadzone przez Instytut Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej obejmowały radar obrazujący 2D i 3D SAR/ISAR.

READ  W Japonii rybki domowe grające na Nintendo Switch obciążają kartę kredytową właściciela
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *