Connect with us

Gospodarka

USA: Rakieta testowa SpaceX eksplodowała podczas próby lądowania

Published

on

  • Zanim pocisk wrócił na ziemię, wzniósł się na wysokość około ośmiu mil
  • Elon Musk uważa sam lot za sukces. Przed startem ocenił szansę na bezpieczne lądowanie jako „jedną do trzech”.
  • SN8 to kolejny prototyp rakiety w programie, który w przyszłości pozwoli pasażerom podróżować na Księżyc, a nawet Marsa
  • Więcej informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl.

Start i wznosząca się część lotu rakiety zakończyły się sukcesem. SN8 osiągnął wysokość około ośmiu mil, a następnie zwrócił się w stronę ziemi. Jednak chwilę po tym, jak silniki zaczęły zezwalać na lądowanie, pocisk obrócił się do pozycji poziomej i wylądował na ziemi – informuje ABC News.

Telewizja zamieściła w Internecie nagranie wybuchu.

Właściciel firmy i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, Elon Musk Oczekiwania przed startem ostygły i pocisk miał „jedną trzecią szans” na bezpieczne wylądowanie. Po incydencie napisał entuzjastyczny tweet: „Mars, nadchodzimy”.

Musk podkreślił, że prototyp modelu SN8 zdołał unieść się, obrócić i wrócić do miejsca lądowania. „Ciśnienie w głowicy paliwowej było wysokie, co skutkowało dużą prędkością lądowania, ale mamy wszystkie potrzebne dane. Gratulacje dla zespołu SpaceX” – napisał.

Pełny materiał filmowy z lotu rakiety został udostępniony przez SpaceX na Twitterze.

SN8 czyli numer seryjny 8 to kolejny po SN5 i SN6 prototypowy model rakiety firmy SpaceXPowinno to umożliwić loty pasażerskie na Księżyc, a w odległej przyszłości na Marsa.

To nie jedyny projekt kosmiczny Muska w połowie listopada, rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystrzelił statek „Resilience” na orbitę z czterema astronautami na pokładzie. Po ponad dniu lotu znaleźli się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródła: wiadomości ABC

READ  Banki proszą o lepsze dane na temat wdrażania unijnej taksonomii zielonych finansów - EURACTIV.com
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *